Tarihte bugün - İşbirlikçi Müftü Feraizci Hamdi Efendi

Tarihte bugün - İşbirlikçi Müftü Feraizci Hamdi Efendi

5 Ekim
1632 - Rusya Çarlığı, Sibir Hanlığı'nı (bugünkü Yakutistan) tamamen işgal etti.
1864 - Hindistan'daki Kalküta şehrinde siklon: 60.000 ölü.
1908 - Bulgaristan, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etti.
1908 - Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı idaresindeki Bosna-Hersek'i ilhak ettiğini açıkladı.
1911 - İtalyan kuvvetleri Trablusgarp'ın sahil şeridini ele geçirdi.    
1920 - Antep'te şiddetli çarpışmalar devam ediyor. Fransız müfrezesi, sığındığı Latin Kilisesi gerisine atıldı. Çınarlı Cami harabe haline geldi.
1921 - Meclis'in gizli oturumunda, Koçkiri olaylarının tartışılmasına devam edildi. Konuşan mebuslar, Nurettin Paşa^’nın yalnızca isyancılara değil, halka eziyet ettiğini ilan ettiler..
1921 - Merkez Ordusu Kumandanı Nurettin Paşa, amele taburları kurulmak üzere askereçağrılan veya iç bölgelere göçe tabi tutulan Rumlardan bazılarının evlerde saklandıklannı bildirerek Ordu ve Samsun sancakları dâhilinde Hıristiyanlara bunları teslim etmeleri için 24 saat süre tanınmasını, bu sürenin sonunda Hıristiyan hatta şüphelenilen Müslüman evlerinde arama yapılmasını emretti. 
1922 - Mudanya Konferansı'nda Karaağaç İstasyonu'nun Türkiye'ye bırakılıp bırakılmayacağı ve Doğu Trakya'nın Türkiye'ye teslim tarihi tartışıldı. İsmet Paşa, askeri harekata geçme tehdidinde bulundu. İsmet Paşa, tartışmaları Ankara'ya bildirerek görüş istedi. Hükümet, verdiği cevapta 30 gün içinde Doğu Trakya'da Türk idaresinin kurulması gerektiğini ve Karaağaç'ın Türkiye'nin malı olduğunu bildirdi.
1922 - Mustafa Kemal, kendisine 2 Ekim'de önerilen Ankara hemşeriliğini kabul ederek Belediye vasıtasıyla Ankara halkına bir mesaj yayımladı. Mustafa Kemal, vatan mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi olan Ankaralı hemşerilerinin cümlesini kucakladığını bildirdi
1922 - Yunan işgali altındaki Bursa'da müftülük yaparken Türk bayrağını yırtan ve çiğneyen, Yunan ileri harekâtını Kral'a çektiği bir telgrafta kutlayan, Türkleri şikâyet ederek tutuklatan,  Müslüman kadınlarının Yunanlılarla evlenebileceğine ilişkin fetva veren ve Bursa'nın kurtuluşundan sonra Bursa’yı terekeden Feraizci Hoca İstanbul’da yakalandı.
1925 - İlk Cumhuriyet Altını İstanbul Darphanesinde basıldı ve Mustafa Kemal Paşa'ya gönderildi.
1926 - İstanbul Boğazı'nda trenler için vapur seferleri başlatıldı.
1930 - Dünyanın en büyük hava gemisi İngiliz R 101 zeplini Fransa'da düştü ve 48 kişi hayatını yitirdi.
1931 - Başbakan İnönü ile Dışişleri Bakanı Aras'ın Yunanistan ziyaretleri sırasında, 1930 Türk-Yunan Dostluk Antlaşması yürürlüğe konuldu.
1944 - Fransa'da kadınlar seçme hakkına kavuştu.
1947 - Atina'da yapılan Akdeniz Atletizm Yarışmaları'nda Türkiye birinci oldu.
1947 - Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak'ın başkanlığındaki Türk Askeri Heyeti Amerika 'ya gitti. Heyet 9 Kasımda Türkiye'ye döndü. ABD-Türkiye yakınlaşmasının ve Türkiye’nin Nato üyesi olmasına giden önemli bir adım…
1948 - Türkmenistan'ın Aşkabat şehrindeki büyük depremde 110.000 kişi hayatını yitirdi.
1953 - Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'ne 40 oyla geçici üye seçildi.
1958 - Fransa'da 5. Cumhuriyet ilan edildi ve Charles de Gaulle Cumhurbaşkanı seçildi.
1960 - Güney Afrika'da düzenlenen referandumda Cumhuriyet rejimine geçilmesi kabul edildi.
1977 – Türk Sağının önemli isimlerinden birisi olan Fethi Gemuhluoğlu   vefat etti.              
1979 - Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Ankara'ya geldi; FKÖ temsilciliği açıldı.
1979 - İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Aynur Aydan isimli aktrist ile yaşadığı bir aşk skandalı sonucu Hükümet'ten istifa etti.
1997 - 34. Altın Portakal Film Festivali sonuçlandı. En iyi film ödülünü, Ferzan Özpetek'in yönettiği Hamam filmi aldı.
1999 - Muğla'nın Marmaris ilçesinde Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğündeki depremde 100'e yakın kişi yaralandı.
2000 - Belgrad'daki kitlesel gösteriler sonucu Slobodan Milošević Devlet Başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.
2003 - Rus yanlısı Ahmet Kadirov Çeçenistan'ın ilk Devlet Başkanı seçildi.
Günün Portresi
İşbirlikçi Bir Müftü
Feraizci Hamdi Efendi

Bursa, 8 Temmuz 1920 günü öğle saatlerinde, bir Yunan askeri bandosunun çaldığı zafer marşları eşliğinde Yunanlılar tarafından işgal edildi. Bursa, iki yıl iki ay iki gün süren işgal süresince çok hainlik ve kahramanlıklar gördü. O Hainlerden birisi de Feraizci Hamdi Efendi idi.

5 Ekim 1922 Tarihli Sabah Gazetesinde “Feraizci Hamdi Efendi yakalandı.” Başlıklı bir haber yer alıyor. Haberde, Yunan işgali altındaki Bursa'da müftülük yapan Feraizci Hoca'nın orada Türk bayrağını yırtığını ve çiğnediğini, Yunan ileri harekatını Kral'a çektiği bir telgrafta kutladığını, Türkleri şikayet ederek tutuklattığını, Müslüman kadınlarının Yunanlılarla evlenebileceğine ilişkin fetva verdiğini, Bursa'nın kurtuluşuyla lstanbul'a gelip Fatih'te saklandığını, ancak polis tarafından yakalandığını yazıyor. 
Daha sonraki günlerde konuya ilişkin haberlerde de Feraizci Hamdi Efendi, sorgusunda suçlamaları kabul ettiğini belirtiliyor.
İngilizlerin güdülemesiyle İstanbul'da kurulan işbirlikçi Anadolu Cemiyeti'nin Bursa'daki temsilciliğini üstlenen işbirlikçi grup içinde yer alan Hamdi Efendi Belediye'de yapılan toplantıda Yunanlıların Eskişehir'e girdiği haberinin gelmesi üzerine, Feraizci Hamdi’nin, "Elhamdülillah bu günleri de gördük" dediği öne sürülür.
Kurtuluştan sonra kurulan İstiklal Mahkemesinde Bursa’da Kurtuluş Savaşı'nda işgalcilerle işbirliği yapan ve Bursa merkez olmak üzere Halife Sultan'a bağlı, ancak bir Rum vali tarafından yönetilmesi öngörülen "Özerk Anadolu Müslüman Devleti" kurulması çalışmalarına aktif olarak katıldıkları, alenen milli hükümeti amal ve meşru harekete muhalefet ettikleri için Müftü Feraizci Hamdi Efendi Fabrikatör Cemil, evkaf müdürü İsmail Hakkı, davavekili Yordan ve matbaa müdürü Enver gibi yandaşlarıyla birlikte yargılandılar.
Mahkeme Kararı şöyledir; Ferâizci Hoca Hamdi Efendi’nin Hürriyet ve İtilâf Fırkası’na intisabına bir şey denemez ise de, düşman işgali sırasında belde halkını etkileyerek, işgalci Yunan güçlerine boyun eğmek, tahrike neden olacak şekilde halk huzurunda vaaz ve hitabette bulunarak vatana hıyanet suçunu işlediği mahkememizce yeminli olarak dinlenen tanıkların ifadelerinden anlaşılmış. Vatana ihanet kanununun 3. maddesinin ilk fıkrasına dayanarak tevkif edildiği 18 Ekim 1922 tarihinden itibaren üç yıl müddetle küreğe konulmasına karar verilmiştir
Evet İstiklal Savaşında, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, Ankara Müftüsü Mehmet Rifat Efendi, Amasya Müftüleri Hacı Tevfik Efendi gibi yurtsever Kuavyı Milliyeci Müftüler olduğu gibi Edirne Müftüsü Hilmi ve Bursa Müftüsü Feraizci Hamdi Gibi düşmanla işbirliği yapan müftüler vardı..

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 08:10
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa Can
Musa Can - 2 hafta Önce

Her dönemde ülkemizde hain eksik olmuyor

M.İhsan Uzun
M.İhsan Uzun - 2 hafta Önce

Kansız şerefsiz,hain köpek.

SIRADAKİ HABER