Tarihte bugün - Miryokefalon Savaşı

Fazlı Köksal; gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde 17 Eylülde yaşanan dikkat çeken olayları not ederken, 1176'da Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans arasındaki Miryokefalon Savaşını anlattı

Tarihte bugün - Miryokefalon Savaşı

17 Eylül
1176 - Miryokefalon Savaşı.
1676 - Sabetay Sevi, Osmanlı Yahudisi sabaizmin kurucuısu….
1908 - Havacı Orwill Wright ve beraber uçtuğu arkadaşı Thomas E. Selfridge, uçak kazası geçirdiler. Kazada yaşamını kaybeden Selfridge, uçak kazasında yaşamını yitiren ilk insan oldu.
1921 - İstanbul'dan Anadolu'ya silah, 90 ton cephane ve 90 subay kaçırıldı
İşgal Kuvvetleri Başkomutanı Harington, İstanbul Hükumeti Harbiye Bakanlığı'na yazdığı yazıda; Emirlerinin geciktirilmeden yerine getirilerek Harp Okulu'nun kapatılması, fazla tüfeklerin teslimi, İstanbul'un asayişi ile ilgili emirlerine kesinlikle uyulmasını, depolardaki silah kaybının durdurulmasını istedi.
1922 - Kocaeli Grubu'na bağlı kuvvetler Bandırma'ya girdi. Bandırma'nın kurtuluş günü.
İngiliz Kabinesi kararlan: Boğazlarda Kemalistlere karşı konacak. İngiliz birlikleri Gelibolu Yarımadası'nı işgal edecek. Göçmenleri taşımak için İzmir’e ticaret gemileri gönderilecek. 
Mustafa Kemal, Amiral Dumesnil ile Hamit Bey'e gönderdiği yazıda, İzmir yangınının Yunanlılar ve Ermeniler tarafından çıkarıldığını, resmi tahkikat kabul etmeyeceklerini, Hıristiyanlara iyi davrandıklarını, ancak Yunan ordusunda asker gücünü meydana getirecekleri için 18-45 yaşlan arasındaki Rumların iç kısımlara gönderileceğini, harekâtı tatil edip konferans talep etmeyeceklerini, ancak acele davranılarak Trakya'nın teslimi kabul edilmek şartıyla Üsküdar'da bir görüşmeyi kabul edebileceklerini bildirdi.
Genelkurmay, Konya'daki Hava Kuvvetleri Müfettişliği ile Adana'daki Tayyare Mektebi'nin İzmir’e nakledilmesini emretti
1934 - Türkiye, Cemiyet-i Akvam (Milletler Cemiyeti) üyeliğine kabul edildi.
1941 - İngiliz ve Sovyet işgali altındaki İran'da Şah Rıza Pehlevi tahttan indirildi, yerine oğlu Muhammed Rıza Pehlevi geçti.
1943 - Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kuruldu.
1948 - Lehi (İsrail Özgürlük Savaşçıları) örgütü, Birleşmiş Milletler Filistin Arabulucusu Folke Bernadotte'yi Kudüs'te öldürdü.
1961 - Adnan Menderes idam edildi. Millî Birlik Komitesi, 65 yaşını aşan Celâl Bayar ile idam kararları çoğunlukla alınan öteki hükümlülerin cezalarını müebbet hapse çevirdi.
1967 - Kayseri'de yapılan Kayserispor-Sivasspor futbol maçında çıkan olaylarda 40 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
1978 - Mısır ile İsrail arasında Camp David Sözleşmesi imzalandı.
1980 - Nikaragua'nın eski diktatörü Anastasio Somoza Debayle öldürüldü.
1990 - Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun cenazeleri İstanbul'a nakledildi ve devlet töreniyle Topkapı'da yaptırılan anıtmezara defnedildi.
1993 - Sakarya Üniversitesi Vakfı kuruldu.
1996 - ABD başkanı Bill Clinton, Kuveyt'e 3.500 asker gönderdi. Bill Clinton, Irak'ı saldırgan davranışlarına son vermesi konusunda uyardı.
1999 - Türk Telekom'un Belbaşı ABD Üssü'nün iletişim hatlarını ‘fiberoptik kabloların parasını ödemediği için kesmesi Başkent'te ve uluslararası merkezlerde büyük bir krize yol açtı. Telekom'un kararı, ABD, NATO, BM ile birlikte birçok uluslararası kuruluşu da ayağa kaldırdı. Telekom'un gelen baskılar karşısında hatları açma sözü verdi
2002 - Bakü-Ceyhan Boru Hattı'nın temeli Türkiye cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze tarafından atıldı.

Günün Olayı
Miryokefalon Savaşı;

Anadolu’yu Türklere açan Malazgirt Savaşından yüz yıl sonra, Anadolu’da Türk hakimiyeti güçlenmiş, Anadolu Selçuklu Sultanı ll. Kılıçarslan Anadolu’da rakipsiz bir güç hâline gelmişti. 1175 yılında II.Kılıçarslan’ın Orta Anadolu’da Sivas ve Tokat bölgelerine hakim olan Danişmedli Türk beyliğine son vermesi, Bizans İmparatoru’nun korkusunu daha da artırdı. Türk hakimiyetini yok etmek ve  hatta kesin bir şekilde Türk egemenliğine son vermek için hazırlıklara girişmesine neden oldu. Bu doğrultuda İmparator Manuel Papa’ya yazdığı mektupta zamanın yeni bir haçlı seferi için uygun olduğunu ve Anadolu’dan geçen yolun artık güven altına alınması gerektiğini savunan Manuel 1176 yılında ; Fransız, Alman, İngiliz, Sırp, Macar, Gürcü, Kıpçak ve Peçenekler’in yer aldığı büyük bir ordu ile Anadolu’ya geçti. Güneye doğru inerek Balıkesir, Alaşehir, Laodikeia (Denizli) üzerinden Miryokefalon Kalesi’ne doğru ilerledi..
Anadolu Selçuklu kuvvetleri, çok büyük gruplar hâlinde yolları tutuyor ve Bizans kuvvetlerine yaptığı baskınlar ile onları yıldırıyordu.  Çıkan hastalıklar nedeniyle de pek çok Bizans askeri öldü. II. Kılıçarslan’ın  imparatora Bizans’lılara sunduğu barış tekliflerini dikkate almayan Manuel savaşmakta ısrar etti.
Niksar surları önünde Bizanslı komutan Andronikos Batatzes’in komuta ettiği ordu ağır bir mağlubiyete uğradı. 
İmparator Manuel ordusu ile birlikte Sultandağı civarında dağlık bir bölgeye girince Manuel zaten zor olan durumunu çıkmaza soktu.. Kuşatma araçları, erzaklar ve ağır arabalar ordunun ilerlemesini ciddi bir şekilde engelliyordu. Bizans ordusunun güzergâhı  Türkler tarafından bilinçli bir şekilde tahrip edilmiş, su kaynakları kurutulmuştu… Ordunun ilerlediği bu yol üzerinde Miryofefalon kalesinin bulunduğu bir geçit vardı te Türk ordusu Bizans ordusunu  bekliyordu. Türk ordusu hemen hemen Bizans ordusuna eşit sayıda fakat daha yetersizdi. Ancak Türk ordusunun hareket kabiliyeti çok yüksekti. 
17 Eylül 1176 tarihinde başlayan bu savaş, Türklerin galibiyeti ile bitti. İmparator Manuel, savaşın ortasında cesaretini kaybederek geçitten çıkmak için geriye doğru kaçtı ve bunun üzerine bütün ordu onun takip etti. Yalnız ağırlıkların yolu kapaması, Türklerin saldırıya geçtiği sırada pek çok askeri öldü Bizans ordusundan çok az kişi sağ kalabildi. Akşama kadar süren savaşın sonunda II.Kılıçarslan bir elçi göndererek imparatora Eskişehir ve Gümüşsu kalelerini yıkması şartı ile ona barış teklifi etti. Bu şartlar altında kalan ordusu ile birlikte geçitten çıkan İmparator Manuel, Bizans’a dönerken yolda Türkmenlerin saldırılarına uğradı.
Bu savaş Anadolu Selçuklu Devleti ve Bizans İmparatorluğu tarihinin dönüm noktalarından biridir. Türklerin Malazgirt’ten sonra Bizans’a vurdukları bu 2. darbe sonucu Bizans, Anadolu’da üstünlüğünü kaybetmiştir.
Ve Miryokefalon bütün dünyaya Türklerin Anadolu coğrafyasının yeni sahibi olduğunu gösterdi..

 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE