Tarihte bugün: Vali Recep Yazıcıoğlu

Fazlı Köksal; gazetemiz için hazırladığı Tarihte Bugün köşesinde 8 Eylül'de yaşanan dikkat çeken olayları aktardı.

Tarihte bugün:  Vali Recep Yazıcıoğlu

8 Eylül

1529 - Budin Kuşatması: Kanuni Sultan Süleyman Budapeşte'yi fethetti.
1609 - Mimar Sedefkar Mehmet Ağa, I. Ahmed'in isteği üzerine, Sultanahmet Külliyesi'nin inşasına başladı. Külliye, 8 yıl sonra tamamlandı ve kullanıma açıldı.
1688 - Belgrad, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu önderliğindeki kuşatma sonrasında Osmanlı hakimiyetinden çıktı.
1862 - Osmanlı Devleti ile Büyük Avrupa devletleri arasında İstanbul Protokolü imzalandı.
1919 -Trakya’nın Türklüğünü müdafaa eden “Ahali” adlı gazete, Mehmet Behçet (Perim) tarafından Edirne’de yayınlanmaya başladı.
1921 - Sakarya Savaşı'nda 1 7. gün. Türk ordusu yarın da sürecek saldın için hazırlıklara girişti. Cephenin sol ucunda Yunanlılara saldırılar yapıldı. Yunan ordusu, hayvanları için nal ve ot sıkıntısı çekiyor. Koçkiri ve Yozgat ayaklanmalarına katılanları ve asker kaçaklarını yargılamak üzere, Mustafa Kemal'in emriyle Yozgat İstiklal Mahkemesi kuruldu.
1922 - Batı Cephesi Komutanı ismet Paşa, Birinci Orduya Süvari Kolordusu'nun bir an önce İzmir’e yetişmesini emretti ve şehrin kayıtsız şartsız teslim alınacağını bildirdi.
Yunan yüksek memurları ve jandarması da İzmir’i terk etti. Kaçamayan siviller ufuklardan gözükecek gemileri arıyor. Yunan Küçük Asya Sefer Ordusu Komutanlığı, "kaderine boyun eğerek" Anadolu'yu boşaltma kararı aldı
Türk ordusu Manisa'ya girdi ve burada Türk yönetimi kuruldu. 5. Kolordu Komutanı Fahrettin Paşa, Batı Cephesi Komutanlığı'na Manisa'da evsiz kalan halkın Rum köylerine yerleştirilmesi için hemen bir mutasarrıf atanmasını önerdi.
Bursa'nın da Eskişehir ve Uşak'ın akıbetine uğramasından korkan Müttefikler Bursa'nın yakılmaması için Yunanistan'a sert bir nota verdiler.
1937 - Sinema oyuncusu Cüneyt Arkın (Fahrettin Cüreklibatur) doğdu. 
1942 – Dr. Siyaset adamı ve yazar Rıza Nur öldü
1954- Hükümet, Türk - Yunan ilişkilerini bozabilir düşüncesiyle, İzmir'in Kurtuluşu gününün kutlanmasını yasakladı.
1955 - Hükümet, “6-7 Eylüldeki yağmacılığın ve tahrikçiliğin merkezi Beyrut’taki kızıl bir örgütçe hazırlandığı tahmin ediliyor!” diye bir açıklama yaptıktan sonra “Kıbrıs Türktür Cemiyeti”ni kapattı.
 1968 - Balkan Atletizm Yarışmaları'nda maraton dalında İsmail Akçay birinci, Hüseyin Aktaş ikinci oldu.
1991 - Makedonya bağımsızlığını ilan etti.
2003 – Vali Recep Yazıcıoğlu vefat etti…
2004 - Kastamonu'nun Küre ilçesinde Etibank'a ait bakır madeninde, tünel çalışmaları sırasında kaynak yapılırken gaz sıkışması sonucu çıkan yangında 19 işçi öldü, 19 işçi yaralandı. 
2009 - Trakya'da sel felaketi: 31 Türk vatandaşı öldü.
2014 – Akademisyen Sencer Divitçioğlu vefat etti
2016 – Süleymancılar cemaati reisi 55. Türkiye Hükûmeti Ulaştırma Bakanı Arif Ahmet Denizolgun vefat etti

Günün Portresi
Sıradışı Bir Vali: Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu, 2 Haziran 1948'de Trabzon Köprübaşı'nda doğdu. Doğum tarihi Recep ayına denk geldiği için ailesi ona Recep adını verdi… Diyanet İşleri Başkanlarından Prof.Dr. Sait Yazıcıoğlu’nun kardeşi olan Recep’in ilkokuldaki arkadaşları arasında, sonradan Üniversite Giriş sınavında birinci olacak olan bir trafik kazasında kaybettiğimiz, eski devlet bakanı Adnan Kahveci de vardı. 
Yazıcıoğlu Ortaokul ve liseyi babasının tayini nedeniyle gittikleri Milas'ta tamamladı. Ankara Hukuk Fakültesi'nde bitiren Yazıcıoğlu, 1968 yılında Aydın'da kaymakam vekili olarak memuriyete başladı.  1971’den 1984’e kadar sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu. Tayin edildiği her yerde dikkatleri üzerine çeken Yazıcıoğlu, adam kayırmadığı ve aslında yapması gereken işi yaptığı için bürokratlar ve siyasetçilerin şimşeklerini üzerine çekti. Bu nedenle de sık sık tayini çıktı. Alaca kaymakamı iken odanın kapısını sürekli açık tutmakla kalmayıp “kapıyı vurmadan gidin” tabelası astırması, Akçakoca’da kahvehaneleri kıraathanelere dönüştürerek, ilçede okuma seferberliği başlatması gibi pek çok yenilikçi icraatı ile kamuoyunun dikkatini çekmiş, zamanın başbakanı Turgut Özal tarafından da izlenmeye başlanmıştır.
Kenan Evren’in direnmesine rağmen Özal’ın ısrarı ile 1984 yılında 36 yaşında Tokat Valiliği'ne atandığında “Türkiye’nin en genç valisi” idi.  14 Ağustos 1989'da Aydın,  19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan valiliğine atanan Recep Yazıcıoğlu, valilik yaptığı yerlerde farklı icraatları ile dikkati çekti. Kılık değiştirerek denetimlerde bulunması. Motosikletle dolaşması,   Karakolu “pembekol” olarak ifade etmesi, kola yerine süt için demesi, okul inşaatlarında amelelerle birlikte çalışması, koruma kullanmaması onu  “farklı bir vali” yaptı… 
Memuriyetinin ilk gününden son gününe kadar, buyurgan, yavaş ve halka tepeden bakan bürokratik anlayışla mücadele etti… Çok yumuşak, sevecen olabildiği gibi yanlış yapanlara karşı da çok sert ve acımasız olabilen bir valiydi… İcraatlarıyla ülkede 7’den 77’ye herkesin dilinde dolaşmaya başladı. Emniyet müdürlerinin vali olarak atanmasına karşı çıktı.  Bunu da, demeçlerinden birinde “polisten vali olmaz” sözleriyle dile getirdi. Benzeri sert çıkışları Ankara’daki zat-ı muhteremleri kızdırdı. 26 Eylül 1999 gecesi telefonu çaldı. Telefondaki ses “Sayın valim merkeze alınmışsınız.” Deyince hiç gocunmadan: “Biz zaten valiliği bitirdik. Hayırlı olsun.” demiştir.  “Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz” sözü yine doğrulanmıştır. Ama dört yıl sonra hizmetine ihtiyaç duyulunca 30 Ocak 2003'te de Denizli Valiliği'ne atandı…
2 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında trafik kazası geçirdi. Kaldırıldığı hastanede, 4 Eylül 2003 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi 10 Eylül 2003 tarihinde Aydın'ın Söke ilçesinde toprağa verildi.
Recep Yazıcıoğlu 19 yılı bulmayan memuriyet hayatında “yılın kaymakamı", “yılın bürokratı”, “yılın valisi” ödüllerini aldı. Romancı Ayşe Kulin; Onun Erzincan valiliği sırasında halk için çok gerekli bir köprüyü yaptırırken yaşadığı olağanüstü olayları “Köprü” isimli romanında anlattı… Bu roman daha sonra senaryolaştırılarak Vali adıyla filme çekildi. Onu beyaz perdede kendisine çok benzeyen Erdal Beşikçioğlu canlandırdı. Valilikteki başarısının konu alan doktora ve yüksek lisans tezleri yazıldı…

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 08:39
banner3
YORUM EKLE