Tarım İl Müdürü’ne yöneltilen suçlamalar

Gıda denetimlerinin yetersizliğiyle ilgili bu köşede defalarca yazdım.

En son, Bakanlığın açıkladığı ve tartışma yaratan o malum liste yayınlandıktan sonra denetimlerin denetlenmesi gerektiğini dile getiren bir yazı yazdım.

Birkaç gündür yapılan açıklamalar Tarım İl Müdürlüğü’nün denetimlerinin yetersiz olduğu kanaatinin sadece bana ait olmadığını gösterdi.

Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal dün düzenlediği basın toplantısında Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Erdemir’e çok ağır suçlamalar yöneltti.

Geyve’de kaçak et kesimi yapıldığını ve buna göz yumulduğunu,  elektrik çarpması sonucu ölen 20 hayvanın kesilerek satışa sunulmasında ihmali olduğunu, kesim yapılan yerlerle ilgili denetimlerde adil olunmadığı şeklinde bir dizi suçlama…

Kopal daha ileri gitti ve Erdemir’i delilleri karartmakla itham etti.

Bunu da kendisine bir Savcı söylemiş…

Erdemir, yıllardır bu görevde.

Sakarya’da hükümetin tarım politikalarının da etkisi büyük ama Erdemir döneminde Sakarya’da tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelmiştir.

Fındık üreticisi Amerikan beyaz kelebeğine karşı kendi bulduğu yöntemlerle mücadele ederken köylünün aydınlatılması noktasında Tarım Müdürlükleri çok yetersiz kalmıştır.

Bugün Sakarya’da bir çok verimli tarım arazisi imara ve sanayiye açılırken Tarım İl Müdürlüğü’nün sesi çıkmamıştır.

Toprak Kurullarında siyaset ne emrederse o yapılmış, mera ve tarım arazilerinin korunması atına çaba sarfedilmemiştir.

Bugün geriye dönüp bakıyorum da Abdurrahman Çakar’a ne büyük haksızlık etmişim.

Benim çokça eleştirdiğim ve uzun yıllar İl Müdürlüğünü yürüten Çakar, birçok kez dönemin Valilerine direnmiş, yine bir tarım arazisiyle ilgili olumsuz emir üzerine görevini bırakmayı bilmiştir.

Bugüne baktığımızda Erdemir’in bunca olumsuz tabloya rağmen hiç görevini bırakmayı düşündüğünü sanmıyorum.

Dün Nihat Kopal’ın çok sert açıklamalar yönelttiği Mehmet Erdemir’le ilgili yarın ilgili bazı STK’ların da basın toplantısı düzenleyerek açıklamalar yapacağı belirtiliyor.

Sanırım Mehmet Erdemir’e yönelik bu eleştiriler yetkili ve etkili noktalarda değerlendiriliyordur.  

YORUM EKLE