Tecrübe ve eleştiri

Hayatta her şey tecrübeye dayanır. Tecrübeli mühendis, tecrübeli aşçı, garson vs. olmazsan yaptığın işin ile toplumda bir yerin yok, yani her hangi bir işi yapmadan önce sizin o konu hakkında neler yapabildiğinizi hem soyut hem de somut bir biçimde gösterebilmeniz gerekir. Yapacağınız iş hakkında bir birikim ya da bir materyal. Yoksa kimse sizi görmez ve birlikte iş yapmak istemez. Ya da yapılandan çok daha iyisini yapmanız gerekir ki bu da biraz zaman alacaktır. İşte en önemlisi bu daha iyisini yapmak için geçirdiğiniz zaman. Çünkü eleştirenler çok olacaktır. Şekillendirmeye çalışanlar. Bu kişilere inanılmaz değer veriyorum çünkü yanımda olduklarını görmek ve tecrübelerini tecrübem haline getirmek değer katıyor. Sadece bir şikayetim var o da çok az kişi bir şeyler için fikrini sunup tecrübelerini paylaşabiliyor. Güzel tecrübeleri dinlemeye bile bayılıyorum.

Biri size hatalarınızı görmek için bakıyorsa ne anlattığınızın bir önemi olmuyor.  Anlama değil hatalara odaklanılıyor.  Konu hakkında sizi düzeltmeye çalışıyorlar ama asla ne anlattığınıza bakılmadan. Ne olursa olsun önce ortaya koyulan çabayı anlamak sonra eleştirmek gerekir.

Sakarya’da yeni bir dergi hazırlığı içerisindeyim. Hatalarını görmeye çalıştığım başka dergilerin grafiklerini, tasarım çalışmalarını kontrol ediyorum. Belki yüze yakın derginin tasarımı içerisinde kayboldum. Hata kontrol etmekten hiçbir derginin içeriğinde neyin yer aldığını hatırlamıyorum bile ama hatırlamadığım hata yok. Hata aramak yerine bu yüz dergiyi okusaydım çok daha tecrübe sahibi olabilecekken hata yapmamak için hatalara odaklandım. Umarım sonuç güzel olur.

 Tecrübe insanların hayatında yaptığı yanlışların bütünüdür, başından geçenlerin bıraktığı izlerdir. Bu yanlışlar sayesinde işlerimizi geliştirmiş ve insanları etkilemiş oluruz. Bu sayede farklı, güçlü ve başarılı sonuçlar ortaya koyabiliriz.

Birine tecrübeyi öğretemezsin. Hataları yapmak ve yapılan hatalardan sonuçlar çıkartmak, sonuçlardan işe yarar somut örneklere ulaşabilmek ve her zaman bir öncekini geride bırakmak. Yani beynimizin geride bıraktığı izlerdir tecrübe. Öğretmeye çalışmak ne kadar fayda sağlar tartışılır. Ne anlatılırsa anlatılsın ortamda bulunmak içinde olup yaşamak ve kendi artı ve eksilerini görmek gerekir.

Daha iyisi için bir çaban varsa, ortaya koyabildiğin bir sonuç varsa ve etrafına bir şeyler katabiliyor geliştirebiliyorsan, değerli fikirlerini geliştirmek adına yapılan işe mutlaka aç. Eğer böyle değilsen ve bunları yapamıyorsan önce kendini eleştir.

YORUM EKLE