banner67

Sosyal medyada bunu yapan yandı!

İnsan Hakları Eylem Planı metninde sosyal medya suçları yeniden düzenlenecek

Sosyal medyada bunu yapan yandı!

Ssoyal medya temsilcileri Türkiye'de ofislerini açacak. Yeni düzenleme bunu zorunlu kılıyor. Önümüzdeki günlerde açıklanaca hukuk reformunda sosyal medyaya yepyeni bir düzen gelecek. Beş bakanlık bunun üzerinde çalışıyor. Hazırlanan İnsan Hakları Eylem PLanı'nın taslak metninde sosyal medyada işlenen suçlarla ilgili yeni düzenlemeler yapılacak.

ALMAN HUKUKU İNCELENİYOR

Almanya’nın bu konuyla ilgili yaptığı düzenleme de inceleniyor. Almanya’da, sosyal medya ‘kişilik haklarına ilişkin suçlar’, ‘cinsel dokunulmazlığa yönelik suçlar’, ‘dinî değerlere karşı suçlar’ ve ‘kamu güvenliğine karşı suçlar’ olarak dört başlık hâlinde ‘katalog suç’ olarak düzenlendi. Almanya hukukuna göre sosyal medyadan yalan haberi yaymaya ‘dezenformasyon’, bilmeden yalanı yaymaya da ‘mezenformasyon’ deniliyor. 

AİLE ARA BULUCULUĞU GELİYOR

Reformla alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin daha yaygın şekilde uygulanması amaçlanıyor. Bu çerçevede boşanma davalarının uzun sürmesi sebebiyle sıkıntılara yol açan aile ara buluculuğunun faaliyete geçmesi gibi konular da yer aldı. Türkiye

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 17:34
YORUM EKLE