Terörle Mücadele ve Ekonomi

Hafta sonu iktisat konusundaki bilgisi ve deneyimi tartışılmaz birinden mevcut ekonomik durum konusunda bir saatlik bir seminer dinleme fırsatım oldu.

Bu devirde işine gelmediği zaman herkes birbirine saldırdığı için isim vermeye gerek görmüyorum.

İktisatçı kişi özetle şunları söyledi (en azından beni anladığım böyle):

  • Gelişmekte ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de “güven ortamı” önemlidir.
  • Güvenli bir ortam, ekonomik ilişkileri ve performansları olumu etkiler.
  • Güvenli ortam ancak hukuk ve demokrasi ile mümkün olur.
  • Cari açık sıfıra yakındır.
  • Cari açığın sıfıra akın olması, büyümenin sıfıra yakın olmasındandır.
  • Cari açık; tasarruflar ile yatırımlar arasındaki farktır. Yatırımlar azaldığı için cari açık düşmüştür.
  • Türkiye’de normal zamanda tasarruflar zaten azdır. O nedenle yabancıların tasarruflarını (dış borç) ülkeye çekmeye çalışırız.
  • Bugün borç problemi olan özel sektördür.
  • Özel sektör, dışarıdan borç (kaynak) bulmadan döviz borcunu çevirebilirse kriz aşılabilir.

Anladığım kadarıyla cari açık batağından kurtulmak için “tasarruflar” ile “yatırımları” birlikte aynı oranda arttırmamız gerekmektedir. Aslında buna üretim yapmak ve katma değer elde etmek deniyor.

Kemerleri sıkmak, tek başına işe yaramıyor. Yatırımcıların doğal riskleri göze alarak atak davranmaları ve krizi fırsata çevirmek için mücadeleyi kararlılıkla devam ettirmesi gerekiyor.

Hafta başından beri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gündeminde Suriye toprakları içinde yuvalanan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla yapılacak sınır ötesi operasyon var. Aslında mesele yeni değil ama artık çok daha sıcak. Siz bu yazıyı okurken  belki de harekât başlamış olacak.

Askerimizin ayağına taş gelmesin. Kutlu olsunlar. Muzaffer olsunlar. Sağ sağlım memlekete geri dönsünler. Allah (cc) yar ve yardımcıları olsun.

Türkiye davasında haklıdır. Sınırlarına dayanan teröristleri temizlemek zorundadır. Türk Milleti üstüne düşeni her bir ferdi ile mutlaka yapacaktır. Türk Milleti, siyaset üstü gördüğü bu meselede devletin, meclisin ve hükümetin yanındadır.

Savaş şartları, sonunda kazanımları olsa da çoğu zaman ekonomi üzerinde olumlu etki yapmaz. Serseri Amerikalının ahlaksızca savurduğu tehditlerden bağısız olarak zaten ağır maliyetleri olan bir eylemdir. Çünkü yüksek teknoloji içeren silahlar ve mühimmatlar pahalıdır. Lojistik hareketler aynı şekilde maliyetlidir. Normalde ihtiyaç duyduğunuz dış kaynağı elde etmek de politik hassasiyetler nedeniyle dalgalanabilir.

Kavgada yumruğun hesabı olmaz, bilirim. Ancak yeni durumda ekonomik koşullar için de sağlam planlar ve vatandaşların güven ortamı içinde hareket edebilecekleri ortamın sağlanması da önemlidir. Uzun süredir mücadele veren, direnmeye, ayakta kalmaya çalışan işçi, memur, esnaf, tacir ve sanayici için şartların daha da ağırlaşmaması için gerekli bilimsel nitelikli önlemler alınmalıdır.

Elbette sermaye sahiplerinin de yapması gerekenler vardır. Ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımız da en az askerlerimiz kadar cesur olmak zorundadırlar.

Mesele para değildir. Türk, eline kılıcını aldığında zalimler dışındaki herkes güvendedir.

YORUM EKLE