Tombaladan çıkan iş, torbaya giren umut

Yılbaşının eşsiz oyunudur tombala. Kartlar dağıtılır. Ailenin en cazgırı eline alır torbayı. Başlar sallamaya. “90 olan kart kimde” diye sorulur sıklıkla. 89-68 şakası yapılır. Çaktırmadan yandakinin kartı kontrol edilir. “Acaba çinko yapmasına kaç taşı kaldı” diye bakılır.

Heyecanlıdır tombala oyunu. Yılbaşının amatör kumarıdır. Aile büyükleri ile ortaklaşa yapılan belki de ilk illegal şeydir. Ailenin en genci ile en yaşlısı ortaya bozuk paralarını koyar ve kumar oynar.

Dün gece bunu yapanlar olmuştur aranızda.

Tombala güzeldir güzel olmasına da…

Dün bir haber yayınlandı gazetelerde. Önceki gün yapılan Tüvasaş işçi seçimi. 2 bin 575 kişi arasından 103 kişi seçilecekti. Bunun adil yöntemle olması için isimler yazıldı. Torbaya atıldı ve herkesin gözü önünde çekiliş yapıldı.

Yılbaşının tombala konseptine de uygun oldu bu şekilde.

Yılbaşında hayatlarının çekilişine girenler de oldu yani. Umutlarını, hayallerini, geleceklerini yani kendi adlarını attı insanlar torbaya. Adları okunan çinko yaptı. Çünkü çinko yapanlar daha mülakata alınacak. Tombala için daha uzun bir yol var önlerinde.

Adları okunmayan bir sonraki kart çekilişini bekledi.

O çekilişi bekleyen insanları düşünün. Bir de torbadan umut çeken kişiyi. Hiç şüphesiz ikisinin yerinde de olmak istemezdiniz. Muhtemelen değilsiniz de zaten. Ama bir an için düşünün ki torbadan isim çeken kişi sizsiniz. Çektiniz kişinin umudu sürecek. Ama adını okuyamayacağınız binlerce kişi var. Siz sadece 103 kişinin adını okuyabiliyorsunuz. Ama 2 bin 575 var kurada. Hiç şüphesiz pek çoğu sizden haz etmeyecek…

Bu kısmı zor da…

Evdeki çocuğunu öpüp, anasından hayır duası isteyip, eşinden helallik alan, “Bana ne olur dua edin” diyen ve zaten dua istemek dışında yapacak bir şeyi de olmayan torbadaki o adamın yerinde olmak ister miydiniz?

Kurada adı okunup eve sevinçle dönmek, yüz kişide beş kişiye falan nasip oldu. Ya diğer 2 bin üç yüz küsur kişi…

Sizce kuradan hemen sonra eve gidebilmiş midir?

Akşam dinlediği herhangi bir fıkraya gülebilmiş midir?

Çocuğuna sarılabilmiş midir?

Bilgisayarla falan çekin kurayı bir dahakine.

Noter çağırın gerekirse.

İnsanların adlarını yazıp yazıp torbaya koymayın ne olur!

Adı kurada okunan da olmasın kimse, sallayıp sallayıp tombala çeken de…

Allah müstahakkınızı versin

Diyanet’in bile yeni yıl konusunda hutbe yayınlamasının caiz olduğu bir ortamda köşe yazarının da bir iki satır bir şey yazması uygundur.

Herkesin yeni yıldan beklentileri oluyor şüphesiz. Ama babaannemin de dediği gibi (bu ara ne çok babaannemden alıntı yapıyorum. Köşeyi rahmetli yazıyor sanki), “Ne doğrarsan sahanına o gelir kaşığına…”

Yani siz eski yılda ne yatırım yaptıysanız yeni yıl da size onu verecektir. Mahsulü beğenmiyorsan ektiğine bakacaksın. Geçen yıl ne için gayret ettiysen gelecek yılda da o olacak. Fala bakmaya falan da gerek yok. Piyangodan medet umanlar falan da var.

Uyandırmış olayım ektiğinizi biçeceksiniz. Emek harcadığınızı elde edeceksiniz. Gönlünüzde olan ömrünüzde değilse size nasip olması kolay değil.

Allah gönlünüze göre versin hatta Allah müstahakkınızı versin yeni yılda da…

Ben size dedim dedim inanmadınız. Ne oldu şimdi

Temel’in mezar taşında “Ben size ‘Öleceğim’ dedim dedim inanmadınız. Ne oldu şimdi” yazıyormuş ya…

Darıçayırı Mahallesi’nde 2016 yılında ciddi bir su baskını yaşandı.

Sonrasında dönemin Muhtarı Ceyhun Sakallı pek çok başvuruda bulundu. Devlet Su İşleri’ne gitti. “Büyükşehir’e de bir uğrayın” dediler. Mühendisler geldi. Ölçtüler, biçtiler.

Sonunda projeler hazırlandı.

Muhtar muhtarlığı kaybetti.

Mühendisler emekli olmuş. Onu da dün öğrendik.

Proje muhtemelen tozlu raflardaki yerini koruyordur.

Dün sel oldu Darıçayırı’nda.

Yeni muhtar var görevde. Biraz da o aşındıracak DSİ’nin yollarını. Büyükşehir’e, küçük şehire falan gidecek. “Köprü alçak geldi”, “Kavak kesmişsiniz” falan diyecekler ona da…

Bir dahaki selde görüşmek üzere yani.

Haydi selametle…

YORUM EKLE
YORUMLAR
İzzettin çetinkaya
İzzettin çetinkaya - 11 ay Önce

Başkan. baştan sona güzel esprilerle dolmuş bugünkü yazında.