ÇATALKAYA YÜRÜYÜŞ PARKURUNU GEZDİLER

SATSO Turizm Komisyonu üyeleri ile birlikte Sapanca Yanık Çatalkaya Vadisi Doğa yürüyüş parkurunda, eski milletvekili Mustafa İsen ile birlikte inceleme gezisinde bulundu

ÇATALKAYA YÜRÜYÜŞ PARKURUNU GEZDİLER


Kültür Bakanlığı Müsteşarı olarak da görev yapan geçmiş dönem Milletvekili Mustafa İsen, SATSO Turizm Komisyonu üyeleri ile birlikte Sapanca Yanık Çatalkaya Vadisi Doğa yürüyüş parkurunda inceleme gezisi yaptı. Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen ve Merkez Valisi Hasan Duruer ile Mustafa Bilgin’in rehberlik ettiği yürüyüşte bu parkurun tanıtımı yapılarak, eksikler konusunda notlar alındı. Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen konuyla ilgili çalışmaları yapacaklarını ve doğa turizmini çok önemsediklerini belirtti.
MEMNUN OLDUK
SATSO Turizm Komisyonu Başkanı Taner Belge; Sakarya’nın turizmde de tanınarak gelirlerinin artması yönünde çalışmalar yürüttüklerini, gündeme getirdikleri konuların yetkililerce ele alınmasından memnunluk duyduklarını belirtti. Belge, “SATSO Başkanımız Akgün Altuğ’un da sık sık dile getirdiği üzere Sakarya doğa turizminde de atak yapmalı.. Gezdiğimiz parkurda ihtiyaçları belirledik. Başkanımız gerekenin yapılacağını söyledi. Sayın Mustafa İsen’e ve bize rehberlik eden Sayın Mustafa Bilgin’e Sapanca Belediye Başkanımız Özcan Özen’e teşekkür ederiz” dedi.


EKSİKLİKLERİ GÖRDÜ
Mustafa İsen de yürüyüş hakkında bilgi vererek ; “Büyük şehirlerin keşmekeşinden bıkarak kafa dinlemek isteyenlerin uğrak mekânı olan bölge, özellikle de doğa sporlarıyla uğraşanlardan büyük ilgi görüyor. Göl çevresinde hemen her sporu yapmak mümkün... Biz Karaçam deresi güzergahına doğru ilerledik. Birkaç noktanın yürüyüşçüler için tabela ile belirtilmesi, tedbiren bazı noktalarda önlem alınması gerekiyor.. SATSO Turizm Komisyonu ile çalışmaları takip edeceğiz. Bu rotalar ulusal ve uluslararası yürüyüşçülere tanıtılmalı..’’ dedi.
YANIK PARKURU
Yürüyüş Mesafesi 10 kilometre ve 4 saat. Sapanca yolu üzerinde, Maşukiye’nin çıkışında Merkeze uzaklığı: Sapanca’ya 5 kilometre uzaklıkta. 3 farklı trekking rotasına sahip Çatalkaya Vadisi Yanık Köyü bölgesi en iyi trekking yapılacak yer. 3 rota da aynı yerden başlıyor ve zorluk seviyelerine göre ayrılıyor. Birinci seviye oldukça yumuşak bir parkur... Daha çok, orta yaş üstü sporseverlere hitap ediyor. Dağ yolundan oluşan bu parkurda toplam 4 km. yürünüyor. Daha sonra aynı yoldan başlangıç noktasına dönülüyor.  
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2019, 17:59
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER