Kocaali eski günleri arıyor 

Kocaali’de turizm sektöründe çalışan esnaf, ilçe turizminde FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeleri anlattı. Esnaf, ilçede turizmin eski günleri aradığını anlattı 

Kocaali eski günleri arıyor 

Serkan OK /Şevval GEÇİN'in haberi

Sakarya Yenihaber Gazetesi olarak siz değerli okurlarımıza tüm sektörde yaşanan sorunlarla ilgili, sektörde çalışan kişilerle veya sektör uzmanlarıyla görüşüp haberleri iletiyoruz. Sakarya il merkezine 70 kilometre uzaklıkta olan ve tek gelir kaynakları fındık ve turizm olan Kocaali’de ilgili kişilerle görüşüp, ilçedeki turizm sorununu derledik. Kocaali’de yaşayan ve turizm alanında esnaflık yapan Hamza Solmaz ve Kıymet Aşçı, sektörde yaşanan sorunların 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başladığını kaydetti. 
12 YILDIR TURİZM SEKTÖRÜNDE 
12 yıldır Kocaali’de turizm sektöründe esnaflık yapan Hamza Solmaz, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası sektörde sorunlar başladı. Bunun yanında bölgemizde yaşanan sel felaketi oldu. Bu yıl da tüm dünyayı etkisi altına ve ülkemizde de görülen pandeminin de etkisi oldu. Şu anda tek temennimiz bu salgının bir an önce yok olması ve hareketliliğin az da olsa artmasıdır. Pandemiden dolayı her yer durmuş vaziyette, hiçbir canlılık yok. Aslında Kocaali sahilimiz çok güzel fakat şu anda pandemi olduğu için kimse buralara gelemiyor” dedi. 
SEL FELAKETİ DE ETKİLEDİ
Sektörde, son birkaç yıldır üst üste sorunlar yaşadıklarını vurgulayan Solmaz, “Geçen yıl Kocaali’de büyük bir sel felaketi yaşadık. İlçe olarak 4 yıldan bu yana büyük sorunlar yaşıyoruz. İdareciler olarak yaptırım gücümüzü kullanmamız gerekmektedir. Bölgemize şu anda yatırım talepleri var. İnsanlar bu taraflara doğru gelmek istiyor fakat pandemi olduğu için gelemiyorlar. Geleceğe yönelik umudumuz var. Bunun yanında bölgeye turizm açısından ciddi anlamda yatırımların yapılması gerekiyor. Bölgenin tanıtımı oldukça eksik” diye konuştu. 
‘TURİZMDE YETERSİZ KALDIK’
Pandemi sürecinde yasakların olduğunu hatırlatan Solmaz, “Salgına karşı tedbir amaçlı birçok esnaf dükkanlarına kepenk vurmak zorunda kaldı. Bazı esnaflar, devletten maddi açıdan destek aldı fakat biz almadık. Destek olarak bin TL’lik su faturası yardımı yapılacaktı. Bizim adımıza fatura bilgileri alınmıştı, yapıldıysa bu var, başka da herhangi bir destek verilmedi. Biz de müracaatta bulunmadık. Devletin esnafa büyük destek vermesi gerekmektedir. Bölgemizin gelir kaynağı fındık ve turizm olmalı fakat turizm konusunda yetersiz kaldık” ifadelerini kullandı. 
‘CANLI OLMAMIZ GEREKİYOR’
‘Esnaf olarak bizim de canlı olmamız gerekiyor’ diyen Solmaz, “Esnaf odalarıyla iletişime girersek onlarda bir kademe ileriye götürürler. Burada koordinasyon yok, esnaf olarak iletişim kopukluğu var. İlçemizin biraz daha hareketlendirilmesi gerekiyor. Yatırım yapılabilecek alanlar sunulursa, yatırımcılar buraya gelip büyük yatırımlar yapar. Yerel yönetimlerin bu noktada yatırımcılara yardımcı olması gerekir. Buradaki en büyük sorunumuz 3 yılda bir sözleşme yapıyoruz. 3 yıllık sözleşmelerin kalıcı hale getirilmesi gerekiyor ve bölgeye turizmi çekmek istiyorsak yatırımların artması gerekmektedir. Buraları kalıcı hale getirmemiz lazım. Bayramda birkaç günlük yoğunluk oldu fakat elde edilen kazancı 12 aya bölemeyiz. Konum olarak çok iyi bir yerdeyiz. Birçok ilin arasında yer alıyoruz. Kocaali’mizde tarihi olarak ve gezilecek yerlerimiz var. Sahil yolunun Karasu ile birleştirilmesi gerekiyor, bu alanın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Turizmi tam anlamıyla yapamıyoruz çünkü yeterli değiliz” dedi. 
‘NE OLDUYSA O GÜN OLDU’
15 Temmuz darbe girişimine kadar bölgede turizm açısından yoğunluğun olduğunu vurgulayan Kıymet Aşçı, “İlçede, turizmin canlılığı 15 Temmuz darbe girişimine kadardı. Darbe girişimi öncesinde dinlenmeye vaktimiz bile yoktu. Ne olduysa darbe girişimi günü oldu. O gün Kocaali bir boşaldı bir daha hiç dolmadı ve o günden sonra her yıl yavaş yavaş daha da azaldı. İlçede turizmin canlanması adına sahilde hiçbir şey yapılmadı. İnsanları buraya çekecek herhangi bir şey yok. Lunaparkımız vardı, bir vurgun olayı olunca onu da kaldırdılar. Hiçbir şeye izin vermiyorlar, hiçbir şey yapılmıyor” diye konuştu. 
‘GENÇLERE YÖNELİK FAALİYET’
Kocaali’ye genç nüfusu çekecek faaliyetlerin yapılması gerektiğini söyleyen Aşçı, “Geçen yıl buradan evini satıp giden çok fazla oldu. Yazlıklarını satanların açıklamasına bakınca da çok haklı bir nedenle karşılaşıyoruz. Satan insanlar diyor ki ‘çoluk çocuğumla gelip, yazın hep birlikte tatilimizi yapalım diye burayı aldım. Fakat çocuklar burada durmak istemiyor’ gençler gelmiyor çünkü yapacakları hiçbir şey yok. Hiçbir hobi aktivitesi yok. Çocuklar burada sıkılıyor. Ege’ye ve Akdeniz’e gitmek istiyorlar. O taraflarda daha çok eğleniyorlar. Genç kesim gelse bile yine dışarı çıkmıyor çünkü çıksa ne yapacak?” diye sordu. 
‘CANLI MÜZİĞE DE İZİN YOK’
Aşçı, “Bende buraya tatil için gelsem Karasu ve Akçakoca’ya giderim. Oralarda eğlence alanları var. Canlı müziğimiz vardı, ona da izin vermediler. İnsanlar 1 haftalık ev kiralıyorlar 2 gün kalıp vazgeçerek geri gidiyorlar. Pandemiden dolayı esnaf kredisine başvurmadık. Durumu daha kötü olan insanlar krediye başvurmalı. Çok şükür biz idare edebildik. Kendi gelirlerimizle iyi kötü geçinmeye devam ediyoruz. Yerli halk olduğumuz için biz biraz daha rahat geçirdik” dedi. 
GÜZELLİĞİ ÖNE ÇIKARTILMALI
Bu yılda bekledikleri verimi alamadıklarına dikkat çeken Kıymet Aşçı son olarak şunları kaydetti, “Beklediğimiz verimi alamadık. Geçen yılda işlerimiz kötüydü ama bayramlarda iyi geçiniyorduk. Bu yıl bayramlarda bayram havası bile yoktu. Kimse dışarı çıkmadı. Bu yıl iş yoktu. Yan tarafım 15 gün boyunca açıp kapattı. Sonra bir daha da açılmadı. İnsanları sahile çekecek sosyal tesis alanları yapılmalı. Bunun yanında hobi alanlarının da yapılması gerekiyor. Bu konuda çok zayıfız. Kocaali çok güzel nadide olan bir bölge. Denizi, kumu ve yeşilliği ile kendine has bir güzelliği bulunuyor. Büyük sahili ile kalabalık görüntüyü ortadan kaldırıyor. İnsanlar rahatça girip yüzebiliyor. Fakat sadece güzellik yetmiyor. Bu güzelliğe dokunuşlar yapılmalı. Burası Akçakoca ve Karasu arasında kalan her iki taraftan da avantajlı olan bir yer. Kocaali’nin reklamı yapılması lazım. Kocaali’yi hiç bilmeyenler var.”


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 12:38
banner3
YORUM EKLE