Turizmde farkındalık ve Sakarya 


Dünyada ve ülkemizde artık turizm derince sadece kum, güneş, deniz, ya da yayla turizmi akla gelmemektedir.
Bunun nedenleri hakkında yapılmış binlerce araştırmalar mevcut. 
Ancak bu araştırmalarda dikkat çeken bir konu var ki, bizim yerel yöneticilerimizin de bu konuya kulak kabartması gerektiğini düşünüyorum. Dünyada kilometrelerce uzun sahiller ve aynı şekilde kumsal alanlar dağlar yaylalar farklı coğrafyalarda mevcut.
İnsanlar artık bu olağan hale gelmiş, ya da sıradanlaşmış turizm anlayışı eskisi kadar cezbetmediği biliniyor.
Dünya için eski bizim için bu yeni durumun birden çok nedenleri olduğu hakkında farklı görüşler ifade edilmektedir.
İnsanların tatil ve turizm anlayışları coğrafyalara, ülkelere ve kültürlere göre farklılık gösterebiliyor.
Ancak bilinçli tatilci ya da bir kişinin seyahat eğilimi (trendi) dünyada yükselmektedir.
Bu eğilimin ilk ayağı olan eko turizmdir.
Yani seyahate çıkan bir kişinin gittiği bölgede ve coğrafyada modern hapishaneler diye adlandırdığım çok yıldızlı otellere hapis olmak istemektedir.  İnsanlar seyahatlerinde doğallık aramakta.
Doğallığının içeriğinde modern hayatta alışkanlıklarını taşımak istemektedir. Kent hayatından bıkmış insanların Anadolu’da Sakarya’da bir köy evinde tatil yapma isteği günümüzde hiç olmadığı kadar yüksek.
İnsanlar sabah kahvaltısında geleneksel üretimin yapıldığı köylerde kümesten aldığı yumurtayla,  ahırından sağdığı ineğinin sütüyle, bahçesinden topladığı domates salkımıyla beslenebileceği bir tatil arzulamakta.
Köylerde ya da kırsallarda insanlar nasıl yaşıyorsa aynı şekilde yaşamayı tercih eden turizmde bu yeni anlayışın talepleri dünya turizmin gideceği yönü göstermekte.
Bu turizm anlayışı ilimizde dolayısıyla ülkemizde yeterince anlaşılmamaktadır.
Yöneticilerimiz bu turizm anlayışını yeterince özümseyerek, bu anlamda sorumlu oldukları bölgelerde gerekli tedbirler alma, öneriler sunma gayreti içerisinde olmadıklarını biliyoruz, gözlemliyoruz.


                                               *         *        *Endemik Turizmi!..

Bugün artık dünyada 3 nesil turizm anlayışı diyebileceğimiz, geleneksel anlayıştan farklı bir boyuta turizm anlayışı gelişmekte, evrilmektedir.
Endemik türlerin yaşadığı, keşfedilmeyi bekleyen bölgeleri belirleyerek insanların ilgisine sunmak, endemik türleri koruma altına alındığı alanları meraklıları yönlendirme gayesiyle yapılan çalışmalar bizim gibi illere ve ilçelere turizmde avantaj sağlayacağı muhakkaktır.
Bu tür yerleri keşfetme turizmi, ya da tatil anlayışı son yıllarda müthiş denilebilecek artış kızıyla dünyanın döndüğü yüzü, gideceği yöne bizlere ifade etmekte.
Bu yön üzerine ilk önce Sakarya il turizm müdürlüğü, Sakarya büyükşehir belediyesinin ilgili daire başkanlığı ya da müdürlüğü,  ilçe yöneticilerinin ilgili birimleri bir çalışma ortaya koymaları gerekmektedir.
Sakarya’da bu anlamda bir döküm (envanter) çıkarmaları, ülke turizm acentelerine, dolayısıyla Dünya turizm acentelerine ulaşmanın, etkili bir yöntemi olacağımda muhakkaktır.

 

                                               *        *      *

Kocaali kum zambakları ve çam dağı ormanları keşfedilmeyi bekliyor!..

İlimizin ve dünyanın en bakir plajlarından olan kocaali plajı koruduğu çok özle bitkisel değerlerle ilin “endemik türlerde turizm yüzü” olabilir.
Kilometrelerce uzunluğunda serpilmiş Kocaali sahilinde bugün tüm ihtişamıyla varlığını sürdüren kum zambakları turizme kazandırmak için ilgi beklemekte.
Dünya turizm ile ülke turizmine il turizmine farkındalık katacak bir çalışma yapılması adına atılacak adım bölgemiz için değerli bir adım olacaktır.
Dünyada türü tükenmekte olan, Kocaali sahilinde serpilmiş kum zambaklarını gelecek nesillere, ülke ve dünya endemik türü envanterine kaydettirmek, değerli ve farklı bir çalışma olacağı kanısındayım.
Tabii ki ülke ve ilçe turizmine kazandırma adına bu çalışmayı yapmak hiçte zor olmaması gerekir.
Turizm Bakanlığı, Sakarya il turizm Müdürlüğü’nü ilgili birimi Sakarya Valiliği’nin ve Sakarya büyükşehir belediyesinin yetkileri ilgili birimleri Kocaali kaymakamlığı ve belediyesinin yetkilileri tabii ki ilgi duyan sivil toplum kuruluşları ve ilgi duyan çaba gösteren kişilerin organize olarak bu çalışmayı ortaya koymaları gerekmektedir.
Bu çalışmayı yapmakla inanın ki Temmuz ve ağustos aylarında Kocaali sahillerinde salgıladığı müthiş kokusuyla o bölgedeki insanlara tarifi imkânsız haz veren kum zambakları, endemik ve eko turizmine kazandırıldığında ilimize ve ülkemize turizm adına dünyada müthiş bir tanrılık sağlayacaktır.

YORUM EKLE