Üniversite seçimleri konusunda

Hayatımın en güzel yılları mavi suların üzerinde geçti.

Ben suyu denizi olmayan yerlerde hiç yaşamadım, yaşamayı da hiç düşünmedim. Ben maviye aşığım.

Denizin dibinde bir köyde doğmuştum ama küçükken dalgalardan korkardım. Yazın ateş gibi kumun üzerinde yürüyüp, denizin sularına gitmezdim. Yol yoktu, denizden toprak yola kadar 400 metre çöl gibi bir kumsal vardı Kocaali sahilinde. O kumu geçmek zordu.

17 yaşında, Meslek Lisesi mezunu olarak “yağcı” kağıdına layık görülmüştüm. “Silici” pozisyonunu es geçerek daha yüksek bir rütbede başladım gemide çalışmaya. Asgari ücret 4000 TL. idi Türkiye’de. Bir dolar 40 TL. Yani ayda 100 dolar kazanıyordu bir işçi. Makine dairesinde çok az çalıştım. Güverteci oldum.

Denize âşık olmuştum, dalgalarla dans etmek beni büyülüyordu. Bir yıl sonra 800 dolar maaş alıyordum ve her limandan ayrılışımızda geride kalanlara acıyarak bakar oldum. Onlar bu sokaklarda uyanacaktı yarın sabah ben ise hiç görmediğim yeni bir dünyada açacaktım gözlerimi. Masallardaki gibi yaşıyordum. 

Kocaali Denizcilik Meslek Yüksek Okulu size bu hayata rütbeli bir pozisyonda başlamanız için bir imkân sunuyor. Önümüzdeki günlerde bir Üniversite seçmeyeceksiniz; bir meslek, ömrünüzün geriye kalan bölümünü şekillendirecek bir yol seçeceksiniz. Benim tecrübelerim ve yaşadıklarımı size anlatarak ileride nelerle karşılaşa bileceğinizi bilmenizi istiyorum.

Denizcilik dar gelirli insanların çocukları içindir, zengin şımarık çocuklar altından kalkamaz askeri sistem gibi disiplinli bir şekilde yaşamayı. Okulda, gemide rütbelerin çok önemi vardır. Saygı ve disiplin çok önemlidir.

Kocaali DYO bedava, aylık yurt yemek içinde sadece 400 TL. Burs verecek kurumlarda var. Sanırım taban puan 160. İki yıl okuyacaksınız, 6 ay staj ve çalışmaya hazırsınız. Zabit olarak iş başı yapacaksınız. 40 yaşında bir garson size servis getirecek. 21 yaşında iyi bir maaşla iş başı yapabileceğiniz meslekler çok sınırlı. Türkiye’nin üç tarafı deniz ve bizim Kaptanlara, Zabitlere, Çarkçı Başlarına ihtiyacımız var.

www.denizcilikmyo.subu.edu.tr            

Bu adresten gerekli bilgileri temin edebilirsiniz Kocaali DYO konusunda. SUBÜ üniversitesi sitesi size daha detaylı bilgi verecektir Üniversite konusunda.

www.subu.edu.tr

Birinci yılı okulun. Müdüründen eğitmenlerine dinamik bir kadro kurdular. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin tecrübesi ve kontrolü ile yürüyor sistem.   Yepyeni bir okul, muhteşem bir manzara, yıllardır öğrencilerin yollarını bekleyen misafirperver Kocaali Halkı var sizleri bekleyen.

Kanada’da okuma imkânınız varsa, benim tavsiyem Prince Edward Island Üniversitesi. Yıllık okul ücreti 7470 Kanada dolarından başlıyor. Yurtları yedi gün yemekli yıllık 11 000 Kanada doları. Yani yılda 25 bin Kanada dolarına Yaklaşık 130 bin TL. ’ye varıyor.

Küçük bir adada okul. 11 ve 12. Sınıftaki notlarınıza bakarak seçiyor öğrencilerini. Çok yüksek bir notunuz olması da gerekmiyor.

www.upei.ca/international-students adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tülin Yurtçu
Tülin Yurtçu - 3 ay Önce

Turancığım,öyle güzel anlatmışsın ki,keşke genç olup hayata yeni başlamış olsaydım,çizdiğin yolu seçerdim.

Neslihan ekrem
Neslihan ekrem - 3 ay Önce

Harika bi īş harika bi sunum yapmisin turan abi benm oğlumu burada meslek almasini çok isterim futbol a atanamadi dedimki meslek en güzelik bu işlerede aklinin erecegine kaanatimde var fakat sıze daha iyi fikirde bulunmak istiyorum tabiki izin verirseninz buradaki yani kocaali gençlerimizin daha çok seminere ihtiyaci var denizcilik konusuyla sunumlar yapilmali nedeni sorarsasinz cunki gençler internet bagimliliği oldugundan belki bi gunde seminer olursa daha alimli ve ilham verici olur derim tabiki sen daha iyisini bilirsin izin verirlerse izlemek isin ben bile gelirim seminere gençlerimizin buna çok ihtiyaci var seminer sunumlarinida bizzat sen yaparsan.saygilar selamlar...