Üniversiteliler için son hafta

Bugün yine genç arkadaşlarımız için yazacağım. Bu hafta onlar için çok önemli.

Üniversite imtihanlarına girenlerin sayısı 2 milyon 436 bin, kontenjan toplamı 997 bin 259. Yani Bir milyon beş yüz bin kişi kendisine yer bulamayacak okul sıralarında. Gençlerin işsizlik oranının %30 olduğunu düşünürsek, milyonlarca iş arayanın arasına katılacak bu arkadaşlar.

Aile durumları iyi olan gençlere tavsiyem olacak. Üniversiteyi kazanamadım “seneye inşallah” deyip oturmayın evinizde. Hem geleceğinize, hem ailenize hem de ülkenize yararlı olabilmeniz için yetiştirin kendinizi. Yolculuğa çıkın.

AŞAĞIDA YAZDIKLARIM COVID-19 AŞISINDAN SONRA GEÇERLİ

Sizin için araştırdım, Güney Amerika’da hiçbir ülke VİZA istemiyor Türklerden. Türk Hava Yollarının direkt uçuşları var Kolombiya’ya, Venezuela’ya ve Brezilya’ya. Biletler daha pahalı. Farklı şirketlerle daha ucuza gidebilirsiniz ama aktarmalı ve daha uzun zaman alır. Gidiş dönüş uçak biletleri 7 bin ila 10 bin Türk lirası arasında. Gezerken istediğiniz yaşam standardına bağlı olarak günde 100 ila 250 Türk lirası arasında masrafınız olur. Türkiye de kalsanız ailenize bundan daha ucuza mal olacağınızı sanmıyorum. Gitmeye karar verirseniz size nerede kalacaksınız, nasıl şehirler arası seyahat edeceksiniz, başınız darda olunca müracaat edeceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi veririm.

Vurun çantanızı sırtınıza gidin gezin Güney Amerika’yı. Panama sınırından, Antarktika sınırına kadar. Üç ay, dört ay, isterseniz bir yıl kalın. Evlenmeden, borç altına girmeden, sorumlulukların altında ezilmeden, görün bu planeti paylaştığınız insanları, hayvanları. İspanyolca öğrenin, İngilizce öğrenin, paylaşmayı öğrenin, yoksulluğu öğrenin, çalışmayı öğrenin, tabiatı öğrenin, tapınakları ziyaret edin, Machu Pıcchu’ya tırmanın, Aztekleri tanıyın. Benim oğlum 16 yaşında gitti gezdi Orta Amerika’yı. Sizleri bilmediğim yerlere göndermiyorum. 

Yolda kaybolursanız, aç kalırsanız, yorulursanız beni arayın.

Gezerken üç ayda öğreneceğinizi, Sakarya’da on yıl yaşasanız tadamazsınız.

Üniversiteyi kazanamadım diye üzülmeyin. Ailenizin dibinden ayrılmayıp onların zor geçimini sağladığı bir dönemde evde uyuz uyuz oturmaktan utanın.   

KOCAALİ DENİZCİLİK MESLEK YÜKSEK OKULU

İlk kez bir köşe yazım, 48 saat içinde 1900 kez okundu. Ümit ederim içinizden okulumuza müracaat edenler olur. Bu bir devlet okuludur ama Kocaali İnsanının omuzlarında yükselttiği bir devlet okulu. Bizim gururumuz, geleceğimize, kalkınmamıza pusula olacak bir okul. En büyük arzumuz bu Yüksek Okulu Türkiye’nin ilk üçüne girebilecek kalite ve saygı seviyesine getirebilmek. SUBÜ/DYO Mezunu olanların iş müracaatlarında ilk önce işe alınanlardan olabilmesi için tüm çabamız.

Bugünlerde St. Petersburg/Rusya okulu mezunları en çok aranan Zabitlermiş, duyunca üzüldüm. Barbaros Hayrettin’in torunları listede bile yokmuş. Üç tarafı deniz bir ülkenin denizci yetişmemesi bizim ayıbımız. Sahibi Türk olan gemilerde yabancı kaptanların çalışması ise içinden çıkamadığım bir konu.

Denizlerde, gemilerde çalışanlar sadece Kaptan ve Makinist değildir. Yolcu gemilerinde çalışan onlarca farklı meslekten insan bulunur. Maviye bakın. Korkmayın. Ufkun sonunda, üzerine bastığın toprak kadar sert bir köy yamacı var, arkanda ki bina kadar yüksek evleri olan bir şehir, senin kalbin gibi temiz kalpleri olan milyonlarca insan var.

İnsanlar bilmediklerinden korkarlar, öğrenmek sizin elinizde.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE