Uzun çukurlu bir yol

Bazen kalemi elinize alır, saatlerce duvara bakarsınız yazmak gelmez içinizden. Cümleler kurarsınız sonları yoktur, kelimeler köşe bucak kaçar sizden. O çok sevdiğiniz kalem bile düşer elinizden.

Şiir yazmak en kolayıdır âşık olan biri için, bir kişiye hitap edersiniz, müşteri bellidir, hissettikleriniz içinizde, kaleminiz koşarak gezinir boş sayfanın üzerinde ve söylenecek söz bittiğinde, bir eser vardır önünüzde. Şairi eleştirmek kimin haddine.

Roman yazmak bir tanrı lütfudur çok seçkin kişilere, ne okullarda öğrenilir olmayan bir dünyayı yaratmak, ne babadan oğula geçer kalemle masal anlatmak. Her yaratılan dünyanın içinde yaşamak isteyen insanlar vardır ne kadar karanlık olsa da ne kadar mantıksız ne kadar saçma. Roman yazarken bir müşteri kitleniz yoktur, çünkü dünyayı henüz yaratmadınız, içinde olmak isteyenler henüz bilmiyorlar, nasıl bir hayat olacak kaleminizin ucunda ki bu yeni doğan mecrada.

Bugün gençlere seslenmek istiyorum bu konuda. Hepiniz henüz yazılmamış bir romansınız.

7 milyardan fazla insanın yaşadığı bu dünyada 4 milyar insan var henüz kitabın başında. Duyduklarınız olacak başkalarından, okuyacaksınız milyoner olmuşlar yurt dışında. Evet bir futbolcu var adı Messi, bir milyoner var adı Bill Gates, birkaç astronot var uzayda. Onlar 7 milyardan sadece birkaç tanesi. Adını duymadığınız geriye kalanlara ne demeli.

Şapkanızı önünüze koyarak düşüneceksiniz. Sizi diğerlerinden ayıran özellikleriniz neler? Kendinizi akıllı sanıyor olmanız hiç önemli değil, başkaları senin için ne der, notların nasıl, nerede kazandığın kupalar, takdirnameler? Sıradan bir vatandaş isen eğer, Google’da çalışan adamla kendini aynı kefeye koymayacaksın.

20 yıl Montreal’de yaşamış bir Makine Mühendisi getirdiler bana.  Bir arkadaşım işe almam için yalvardı. Geldiği günden beri hamallık yapmış, bulaşık yıkamıştı. İlk gün Türkiye’de yaptığı köprüleri, yolları anlattı bana uzun uzun. Bir hafta sonra çalıştığı depoya yeniden uğradım, her taraf pislik içindeydi. O bana depoculuktan daha çok para kazanmam için neler yapmam gerektiğini anlatmaya çalıştı. Ben ona Makine Mühendisinin nasıl temizlik yapması gerektiğini. İki hafta sonra çekip gitti. Ona bakan gece gündüz evlere temizliğe giden bir karısı vardı, siz o kadar şanslı olmaya bilirsiniz.

10 gündür dışarıdan yemek ısmarlıyoruz. Halifax 413 bin nüfuslu bir küçük şehir. İlk üç günde yemek getiren üç kişinin ikisi Türk’tü. Son on günde gelenler Arap, Hintli ve Türk. Eminim çoğu Üniversite mezunu. Ben 35 yaşıma kadar hamallıkta dahil her türlü zor işi yaptım. Kısa zamanda zengin olmak düşüncesini bir kenara bırakıp uzun zaman dilimleri üzerinde plan yapın. Kaybetmekten korkmayın, kazandığınız tecrübeler yeniden başlayacağınız yolda size çok yararlı olacaktır.

Korona hastalığı biz farkında olmadan dünya düzenini değiştiriyor. Aşı bulunup eski günlere dönmek için yola çıktığımızda, bildiğimiz birçok yolun üzerinde otlar bitmiş olacak, ağaçlar büyümüş. Yeni yollar bulmak zorunda kalacağız. Siz gençler çok daha çabuk adapte olacaksınız, ilk yeni yolları çizenler başarıyı yakalayacak, ama her yolun sonunda mutluluk var diye bir garanti yok. Uzun ve zor bir yolculuğa hazır olun, yeni yollarda çukur çok olur.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yunus zenginer
yunus zenginer - 1 ay Önce

ikram edecek bır cayınız varsa tanımak ve tanışmak isterım

Turan
Turan @yunus zenginer - 1 ay Önce

Çayımız her zaman olur ama en değerli şeyimiz zaman ne yazkk ki en az bulunandan. Uzaklardayım.
Kimbilir belki bir gün çayında, zamanında bol olduğu bir gün olur, tanışırız. Köşeye not ettim.
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mehmet Tunca
Mehmet Tunca - 1 ay Önce

BAŞKAN gençlerin ufkunu açmakta üstünüze yok,okuyup anlaya bilen için..SELAMLAR..

Hasan Künüçen
Hasan Künüçen - 1 ay Önce

Ağzına sağlık kaptanım