'Davulun sesi hoş gelmiyor'

Mübarek Ramazan ayına girdik. Eskiden Ramazan dedimi aklımıza ilk gelen mahalle davulcularıydı

'Davulun sesi hoş gelmiyor'

Tatlı tatlı davulun tokmağını vururken, iki de mani patlattı mı büyük keyif alırdık. Ama gelen son Ramazanlarda davul dinlemek tam manasıyla eziyete dönüştü. Ne bir ahenk var, ne bir melodi. Vur vurabildiğince davulun tepesine. Hatta bazıları teneke çaldıkları bile iddia ediliyor. Konuya böyle bir giriş yaptıktan sonra, Meryem Hanım’ın bu konuda şikayetini paylaşalım:
“Adapazarı merkezde oturuyorum. Allah nasip ettiği sürece Ramazanda her Müslüman gibi orucumu tutmaya gayret ederim. Sahura da kalkılıp sünneti seniyyeyi yerine getirmek gerektiğine inanırım. Amma ve lakin bu davulcuların ve davulcuyum diye geçinen insanları henüz saat birde sokağa çıkıp, hastası, çocuğu, sabah işe gideni erkenden kaldırması ve insanları deli gibi uyandırmanın anlamı ne? Davulcu gibi de çalmıyorlar resmen küfür eder gibi tokmağı vurarak kim bilir kaç kişinin küfür etmesine vesile oluyorlar bilmiyorum...”

Cami çıkışımanzarası

Hazır Ramazanda girmişken konuya, yine Ramazanla devam edelim. Allah Kabul etsin her Cuma, elimden geldiğince Cuma Namazını kılarım. Ama, önceki gün Cuma Namazı çıkısında, caminin kapısının önünden barikat kuran dilencileri görünce, namazın sevabı felan kalmadı. Ellerinde küçük küçük çocuklar. Islak yerlere oturmuşlar, sadaka isteyen kadınlardan, ellerinden “Biz Suriyeliyiz. Savaştan yeni çıktık. Bize yardım edin” yazılı kağıt taşıyanlar. İnanın hangisine bakacağımı şaşırdım. Birde küçük kızlar dolaşıyor ortalıklarda. Ellerinde karton kutular, karnım aç diyerek para dileniyor. Şu mübarek ay içinde nereden çıkıyor, bu duygu istismarcıları anlamıyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE