Hürriyet Mahallesi sakinleri: SASKİ'den gerisi yalan

Gazetemiz stajyer muhabirleri Ferhat Bayraktar ve Zehra Berre Uztürer, Erenler Hürriyet Mahallesi muhtarı ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Mahalle muhtarı Muammer Topçu mahallenin sorunları dile getirirken altyapı kurumlarında SASKİ hariç diğer kurumların yalan olduğunu söyledi.

Hürriyet Mahallesi sakinleri: SASKİ'den gerisi yalan

Başlıca sorunlarının başında sosyal aktivite alanlarının geldiğini söyleyen hürriyet mahalle muhtarı Muammer Topçu, “Öncelikli olarak gençlerimizin gerek sosyal aktivite gerek spor için gerekse boş zamanlarında vakit geçirebileceği bir sosyal donatı alanlarımız yok. Bunun yanında gençlerimiz için spor kompleksinin yapılmasını istiyoruz. Belediyemizin bize sahip çıkmasını canı gönülden istiyoruz. Altyapı kurumlarıyla ilişki ise SASKİ ile iletişimiz güzel. SASKİ hariç diğer altyapı kurumları yalandır. Mahallemizde doğalgaz, altyapı gibi sorunlar var. Altyapı sorunu çözülürse üstyapı da devamında gelir” dedi.

“SAATLERİ KENDİ BELİRLİYORLAR”

Mahallenin halk otobüsünden de büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden muhtar Topçu, “Çaybaşı Halk Otobüslerinde de büyük sorunlar yaşıyoruz. Bundan dolayı da büyükşehir belediyemizden ilk olarak buraya belediye hattı istiyoruz. Halk otobüsleri vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Biz defalarca bunu dile getirdik fakat herhangi bir olumlu atılım yapılmadı. Halk otobüsleri saatleri kendi belirliyor. Bu şikayetimizi defalarca büyükşehir ulaşım daire müdürlüğüne ilettik fakat kimse önlem almıyor. Halk otobüslerinin kendi saat uygulamaları yüzünden çalışanlar ve öğrenciler sürekli geç kalıyor. Bu da haliyle büyük sorunlar teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

“SORUNLAR DİNLENMEDİ”

Belediye seçimlerinden bu zamana kadar herhangi bir hizmet alamadıklarını ileri süren muhtar Topçu, “Belediye tarafından şu ana kadar herhangi bir hizmet göremedik. Belediye başkanı şu zamana kadar bir kere bile mahallemize teşrif etmiş değil. Seçimlerin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti fakat belediye başkanımız 1 kez olsun gelip sorunlarınız nelerdir, ne yapabiliriz şeklinde bir açıklama veyahut bir görüşme sağlamadı. En azından muhtarları bir araya getirip onlardan mahalle sorunlarını dinlerse bu bile yeterli olacaktır. Belediye başkanı muhtarlarla görüşüp sorunları dinlemezse sorunlar çözülemez” ifadelerini kullandı.

Erenler hürriyet mahalle muhtarı Muammer Topçu ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan gazetemiz stajyer muhabirleri Bayraktar ve Uztürer ardından mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Mahalle sakinleri mahallenin sorunlarını dile getirirken altyapı, ıslah dere çalışması doğalgaz gibi sorunların olduğunu söyledi

“ISLAH DERE ÇALIŞMA SORUNU”

Hürriyet Mahallesi Hasan Külah; Mahallemizin temel sorunu deremizin ıslah edilme çabaları fakat bu yere uygun olması gerekiyor. Mahallemizin en büyük sorunu kesinlikle deredir ardından ise ulaşım geliyor. Halk otobüslerinde sorun yaşıyoruz. Büyükşehir belediyesinden otobüs hattı istiyoruz. Burada halk otobüsleri kendi kafalarına göre saat belirliyorlar ve bu da bizim için çok büyük bir sorun oluyor. Mahallemizde doğalgaz yok, bununla birlikte altyapı da büyük sorunlarımız var. Altyapıyla birlikte doğalgaz da yapılırsa çok seviniriz. Belediyeden hizmeti sadece çöp olarak alıyoruz. Artık çöp hizmet değil mecburi olan bir çalışmadır. Yarın bir gün burada bir sel olsa çok büyük kayıplar olacak. Islah çalışmaları aşağıya kadar yapılmış, yukarıya ıslah çalışmaları yapılmıyor. Muhtardan bir beklentimiz yok çünkü muhtarın yapabilecek bir şeyi kalmadı artık. Muhtar sorunları belediyeye iletiyor fakat yapan yok. En büyük sorun ıslah dere çalışması, doğalgaz, ulaşım dairesinin raporundan olması rağmen otobüslerimizin durağa çıkmaması.

“TÜRKİYE’NİN CENNETİ AMA YATIRIM YOK”

Hürriyet mahallesi İlyas Kılıç; insanlar birbirini laf atmaktan laf yetiştirmekten hizmette alamıyoruz. Belediyeden hizmet olsun destek hiç alamıyoruz. Değirmendere, Çaybaşı ya yardım oluyor ama bizim mahalleye gelince hizmet yok. Muhtardan beklentimiz yok para peşindeler. Verdikleri para devletin parası.  Oturuyorlar, kalkıyorlar maaş alıyorlar. İnsanlar kendi işini kendi hallediyor. Bir şey olduğu zaman muhtara gidiyoruz napayım diyor. Burası Türkiye’nin cenneti ama burada yatırım yok. Arazilerin, yolların yapılması gerekiyor. Alt yapı yok doğalgaz yok sularımız rezillik.

“BİRİ SESİMİZE CEVAP VERSİN”

Hürriyet Mahallesi Yüksek Sokak Fevzi Demirci; Dilimizin döndüğünce derdimizi anlattırıyoruz, onlarında bizlere yardımcı olması gerekiyor. Muhtarlığımız yok en basit örnek. Bir dere var, şimdi bekliyoruz Erenler Belediyesi kendi işini bitirsin bize bir kepçe göndersin, buradan Değirmendere’ye kadar temizlesinler.  Bir yol yapılsın dedik, geniş olsun istedik, Bir kere yapılıyor, iki şerit yaptılar, yaptılar ama yolun düzeltilmesi gereken yerleri var. Birçok defa kaza oldu.. Belki 5 kamyonluk bir iş var orada. Biz yaptık oldu dediler ve öyle geçiştirdiler. Köprü yapmaya başladılar, vatandaş olarak yanlış planlama yapıyorsunuz dedik. Köprünün yapıldığı yer okul girişi çıkışı, ama kimse dikkate almadı.

DEPREM SONRASI

 Bizim siyasilerimiz her şeyi çok iyi bildiği için yukarıda da her şey güllük gülistanlık.  Onlara ulaşmakta  zor.. Erenler ilçesinin Çarşamba pazarından başka bir şeyi yok. Bugün ben hizmet almıyorsam yarın diğeri de almayacaktır. Deprem oldu. Belediyelerin imkanları vardı fakat altyapı ve sokak çalışmaları yapılmadı. O zaman yapılsaydı bu sorunlar ile karşı karşıya kalmayacaktık. Biz mahallemiz için çalışma istiyoruz. Mahallemizde ne doğalgaz ne altyapı ne de sosyal aktivite alanı var. Hürriyet mahallesi de diğer mahalleler gibi hizmet bekliyor. Biri artık sesimize cevap versin.

“VERGİ ALIYORLAR, HİZMET GÖREMİYORUZ”

Hürriyet Mahallesi Çağlayan Caddesi  sakinlerinden Esma Öztürk ise mahalle ile ilgili şunları söyledi: Yolumuz yok. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi alıyorlar ama pislikten geçilmiyor. Biz çöp sorununu defalarca şikayet ettik fakat kimse sesimize cevap vermedi. Halk otobüslerinde çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Belediye hattı olmadığı için halk otobüsleri istedikleri gibi davranıyorlar. Herhangi bir disiplin yok. Biz belediyeden otobüs hattı istiyoruz.. Dere ile ilgili büyük sorunlarımız var. Çöpler sürekli etrafa atılıyor. Altyapı da büyük bir sorunumuz var. Altyapımız olmadığı için doğalgaz da gelmiyor. Hizmet sadece çöp almak değildir. Başka bir sorunumuz da mahallemizde ailelerin gidip gezebileceği ,vakit geçirebileceği bir sosyal tesis alanımız yok. Bunun içinde bir çalışmanın yapılması gerekiyor.

“VERGİLERİN PARASI NEREYE GİDİYOR”

Hürriyet mahallesi Çağlayan Caddesi Dursun Öztürk ise yol sorunundan bahsetti. Öztürk, “Su sorunumuz var, park sorunumuz var, mesire alanları istiyoruz. Derenin temizlenmesini istiyoruz. Pislikleri döküyorlar, Çöp toplamadan başka bir hizmet görmüyoruz. Yollarımızın yapılmasını istiyoruz çünkü arazilerimizde sel oluyor. Kanallar tıkandığı için çalışma yapılmasını istiyoruz. Tarım arazilerimiz sular altında kalıyor. Bunun bir çözümü olmalıdır. Haliyle böyle olunca çiftçi tarımla da uğraşmak istemiyor.. Yetkililerin buraya gelip bu sorunları mahalle sakinlerinden sorunları dinlemesi gerekiyor. Vergi veriyoruz.. Hizmet alamıyorsak neden vergi veriyoruz. Bu vergi paraları nereye gidiyor. En azından altyapı, dere doğalgaz mesire gibi sorunlarımız çözülürse bu sorunlar çok seviniriz.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 16:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER