Korucuk Köyü neden doğalgazsız?

Bu gün ele alacağımız konu için kimse bizi aramadı. Sadece, bölge sakinlerinin kendi aralarında gerçekleştirdikleri diyaloglara istinaden yazma ihtiyacı hissettim.

Korucuk Köyü  neden doğalgazsız?

Sonuçta, Korucuk Mahallesinde adına veren köy halkının hattı doğal gaz kullanmak. Önceki gün, Korucuk Köyü çıkışında bulunan bir markete alış veriş yapmak için gittim. Alış veriş yaparken, üç-dört kişilik bir grubunun kendi aralarında yaptıkları konuşmaya kulak kabarttım. Yapılan konuşmaları dinledikçe, konunun özünü kavradım. Olay Korucuk Köyü sakinlerinin doğalgaz talebi. Köyde çok sayıda eski tarz köy evi yanında, modren ve deprem sonrası yapılmış konutlar var. Ancak bu konutlar doğal gaz kullanamıyor. Nedeni sormadım; çünkü tanımadığım kişilerin konuşmalarını dinlemem, o kişiler tarafından nasıl anlaşılacağını bilmediğimden kaynaklandı. Ancak konuşmadan bir bölümü, konunun hassasiyeti açısından paylaşmak istiyorum. “Eskiden köy olduğumuz için, ağaçları kesip ısınıyorduk. Ancak, şimdi her taraf konut. Köyün girişinde TOKi konutları var, köyün çıkışında ise Vakıfkent, ideal Kent. Bizim bu insanlardan neyimiz eksik. Bize neden doğal gaz verilmediğini anlamıyoruz.” AGDAŞ yetkililerinin kendilerine yansımayan, ancak bölge halkı arasında konuşulan bu konuyu dikkate alacağına inanıyorum.
**

Açıkta kalan elektrik panosu

Elime, bir elektronik posta geçti. Gönderilen mail’in içinde, Karaman mahallesinden farklı yerden çekilmiş fotoğraf kareleri var. Zaman içinde peyder pey bu kareleri ‘Vatandaş ne diyor?’ köşesinden yayınlacağım. Ancak, gelen fotoğraf kareleri arasında bir kare varki, Yağışların etkisini gösterdiği şu günlerde, acilen çözüm üretilmesi lazım. Fotoğraf gördüğünüzde yetkililer durumun önemini anlayacaktır. Fotoğraf karesinde gördünüz sahne, Karaman Mahallesi Türk Telekom arkasında Pazar’ın kurulduğu alanda bulunan bir pano. Kapağı sökülmüş, panonun içinde bulunan tüm elektrik malzemesi alenen ortada. Allah muhafaza, bölgede en fazla insan ve çocuk yoğunluğunun bulunduğu böyle bir noktada, elektrik panosunun açık olması oldukça tehlikeli. Mahallenin muhtarı, mahallenin sakini bu konuyu kimseye neden bildirmiyor. Birisinin canı yanarsa mı, bu kapak yerine kapatılacak?

**
ABS’siz minibüs krizi
Dün sabah evden işe gelirken, otobüste cep telefonum çaldı. Numarayı tanımadığım için önce bir durakladım, ama telefonun uzun süre çalması neticesinden diğer insanların rahatsız olmaması için açtım. Yarı uykulu bir vaziyette önce, telefondaki sesi algımaya çalıştım. Bir süre dinledikten sonra, bu meslekte görev yaptığım süre içinde zaman zaman bir araya geldiğimiz bir okurumuz çıktı..Okurumuz lafı uzatmadan konuya girerek, araç muayene istasyonunda yaşadığı bir olayı bana aktardı. Olayı dinleyince oldukça ilginç geldi. Konuyu buradan sizinle paylaşmak istiyorum. Beni arayan okurumuz, 2012 yılında 2004 trafik çıkışlı bir kamyonet almış. Kamyonet 2005 yılında tüm resmi evrakları hazırlanarak, o zamanki sahibi tarafından minibüse çevrilmiş. O yıl Ulaştırma bakanlığı tarafından çıkan bir yönetmelik ile, minibüslerde ABS fren sistemi bulunması yönünde karar alınmış. Bu yönetmelik 2010 yılında uygulanmaya başlamış. Bu yönetmeliğe rağmen kamyonetten minibüse çevrilen araç 2010 yılında muayeneden geçmiş. 2011 yılında da muayeneden geçmiş. 2012 yılında minibüsü alan dostumda, aracı üzerine aldıktan sonra muayene götürmüş, o yılda araç muayeneden geçmiş. Bu sene yine aynı araç muayeneye gitmiş, ancak ABS’si yok diyerek geri çevrilmiş.. Beni arayan okurumuz bu durum üzerine nedenini sorunca, uygulamadan bahsedilmiş. Okurumuz, bunun üzerine uygulamanın 2010 yılında başladığını, fakat bu tarihten sonra yapılan muayenelerden aracının geçtiğini söylemişi üzerine, “Gözden kaçmıştır” denilmiş. Bu durum üzerine okurumuz BİMER’e başvurmuş. BİMER’den olayla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilmiş. Okurunuzun anlattıkları oldukça ilginç geldi. İki sene aynı araca muayeneden geçir, ardından ABS’si yok de !
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER