Parkların bakımsızlığı dikkat çekiyor!

Şehir merkezi dışındaki rekreasyon alanı parkların bakımsızlığıyla ilgili zaman zaman şikayetler geliyordu.

Parkların bakımsızlığı dikkat çekiyor!

Bu şikayet ise şehrin merkezinde bulunan ve her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Kentpark’tan. Her zaman söylerim Kentpark, şehirde nefes alınacak yegane yerdir. Birçok kişi özellikle hafta sonları güzel havaları değerlendirip kendini Kentpark’ın çimenlerine atar.
Çimenlerin yıpranmış halinden daha önce bahsetmiştik. Neyseki o yönde bir çalışma yapımdı ve yıpranan, kelleşen bölgelere çimler ekildi. Bir okurumuzun ulaştırdığı şikayet Kentpark içinde bulunan yel değirmeniyle ilgili. Ahşaptan inşa edilmiş yel değirmenin çıkış merdiveninde ve teras kısmı olan alandaki korkuluklar çok eskimiş. Bu korkuluklar tabiri caiz ise ayakta zor duruyor. Bunlara biri yaslansa yuvarlanır gider. Hele çocukları düşününce durum daha da ciddi oluyor.
Okurumuzun aktardığı duruma göre olay sadece Kentpark ile sınırlı değilmiş. Birçok yerde ahşap olarak yapılan yapılarda aynı duruma rastlamış. Ahşap yapıların bir ömrünü olduğu ve mutlaka yenileme işlemlerini yapılması gerektiğine değinen okurumuz, yerden göğe kadar haklı. Bu konuda önce Kentpark’ta bahsi geçen yer bir incelenirse iyi olur. Maazallah biri düşüp bir yerini kırmasın! Diğer parklarda da ahşap yapılar bir elden geçirilirse iyi olur…


Sahte ikametgahla okul
kaydına kim önlem alacak?

Okullarda kayıt döneminin başlaması ile iyi ve güzel okullara çocuklarını kayıt ettirmek isteyen velilerin çocuklarını bulundukları bölge dışında ikamet eder şekilde göstererek istedikleri okula kayıt yaptırmaları tepkilere neden oluyor. Özellikle tercih edilen okulların bulunduğu mahallelerde veliler bu durumdan şikayetçi. Mahallelerinde oturmayan kişilerin sahte beyanlarda bulunarak nüfus müdürlüklerinden ikametgah aldıklarını belirten bazı okurlarımız bu duruma karşı önlem alınmamasını eleştiriyor.
Muhtarlıklarda kayıtları bulunmayan kişilerin nüfus müdürlüklerinden bu yönde ikametgahı nasıl aldıklarını sorgulayan okurlarım “Bizim çocuklarımız kendi mahallesindeki okula kayıt yaptırmakta zorlamıyor. Çünkü dışarıdan sahte ikametgah beyanı ile çocuğunu kayıt ettirenlerin sayısı çok fazla.
Buda okulun kayıtlarını etkiliyor. Kayıt sisteminde normalde çocuğun hangi mahallede yaşadığı belli oluyor ama nüfusa sahte beyanda bulunarak kayıt öncesi adres değişikliği yapıyorlar. Mahallemizdeki okul tercih edilen bir okul ve bu yüzden kayıt olan öğrenci sayısı çok artıyor. Bu da tıka basa dolu sınıflar ve çocuklarımızın iyi eğitim alamaması demek! Bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.” diyerek tepkilerin dile getirdiler.

Özel hastanelerin
acilinde niye
çocuk doktoru yok?

Önceki gün çocuğu hastalanan bir okurumuz önce Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne gitmiş burada muayenesi yapılan çocuklarını birde Sakarya Kadın Doğumevi ve Çocuk Hastanesi’ne götüren okurumuz iki doktorun farklı bilgi vermesi üzerine özel bir hastaneye gidip birde çocuğunu oraya göstermek istemiş. Gece vakti şehir merkezine yakın bütün özel hastaneleri dolaşan okurumuz buralarda çocuk doktorunun görevli olmadığını öğrenmiş.
Hangi özel hastanenin aciline gitse “Doğumevine gidin” cevabını almışlar. Yaşana durumu eleştiren okurumuz özel hastanelerin acil servislerinde niye çocuk doktoru bulundurulmadığını soruyor. Öncelikle böyle bir zorunlulukları yok. Çok acil durumlarda hastane bünyesinde hizmet veren çocuk doktorları aranarak acil servise gelip hastayla ilgileniyor. Özel hastaneler sonuçta ticari kuruluşlar. Her gün acilde çocuk doktoru bulundurmak maliyetli bir iş olarak görülüyor. Ancak şunu söyleye bilirim ki özel bir hastane acilinde çocuk doktoru ile güzel bir hizmet verse her gece hasta akınına uğrar diye düşünüyorum. Bakarsınız bu fikri benimseyen özel hastaneler çıkar…
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER