SEAH ACİL SERVİSTE BEKLEME SORUNU: İŞTE O ŞİKAYET

Gazetemizi arayan okurumuz önceki akşam Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde uzun süre beklemekten şikayetçi oldu.

SEAH ACİL SERVİSTE BEKLEME SORUNU: İŞTE O ŞİKAYET

Astım atağı nedeniyle SEAH Acil Servisi’ne gittiğini belirten okurumuz, “SEAH Acil Servis’inin içerisinde odaların yerlerini yine değiştirmişler.
İlk olarak Triaj odasına gittim. Sağlık memuru elime bir alet taktı ve ateşimi ölçtüler. Daha önce astım ataklarımda sarı odaya yönlendiriliyordum ancak bu sefer sağlık memuru beni yeşil odaya yönlendirdi. Hastaneye gelip tirajdan çıktığımda saat 19.15 idi. Zaten elime verilen barkodlu etiketlerde de bu durum yazıyordu. Yeşil odanın önündeki odanın önünde beklemeye koyuldum. Bizim insanımız da bir garip bunu kabul etmem. Oturma yerinde oturmayı bile bilmiyoruz. Ayakta bekleyen hasta ve yakınlarının dikilmesinin tek sebebi vatandaşların montları ve ortaya oturmalarıydı.
Sıra çok yavaş ilerlediği için merak ettim ve içeri baktım. Doktorlar her hasta ile ilgileniyor, bir ayrıntı atlamamaya özen gösteriyorlardı. Ayrıca 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanları da öne alıyorlardı. Gördüğüm halisane tutum nedeniyle mutlu oldum ve yerime geçtim. Hastalar ve yakınları sıranın yavaş ilerlediğinden ötürü homurdanmayı sürdürüyorlardı. İçeri girdiğimde bir doktor muayene etti ve tedavimi yazdı. Ancak yeşil odanın yanında bulunan yataklar dolu olduğu için tedavilerim sandalyede yapıldı.
Bana iki iğne vurabilmek için bir bayanı geçici olarak kaldırdılar ve iğne vurdular. Daha sonra sandalyeye geçerek tedavimi sürdürdüm. Aslında oradaki doktor sayısı arttırılabilirse sorunların büyük kısmı ortadan kalkar. Doktorlara bir diyeceğim yok. Allah hepsinden razı olsun. Yetkililere sizin vasıtanızla sesleniyorum. Ben muayene olduğumda bir saatin üzerinde vakit geçmişti.
Eğer Triaj odasındaki doktorun gözünden kaçsa ve diğer odalara yönlendirmese hastanın durumu ne olacak. SEAH Başhekimliğinin acilen doktor sayısını arttırması gerekiyor. Yoksa çalışan personelin tutumundan şikayetim yok” dedi. Evet okurumuzun anlattıkları böyle. Burada sorumluluk genel sekreterliğe düşüyor..

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE