'Sokağımızı Sansar bastı lütfen bize yardım edin'

Bu yardım feryadı Şeker Mahallesi 841 Nolu Sokak’ta (Kayar Et Ürünleri arkası) yaşayanların Sansarlarla başı belada.

'Sokağımızı Sansar bastı lütfen bize yardım edin'

Bölgedeki bazı evleri mesken tutan Sansarlar davetsiz misafir olarak bu binaların çatılarına yuva yapmışlar. Genelde insandan uzak yaşayan bu hayvanlar neden ve nasıl buralara gelmişler bilen yok. Son günlerler ciddi bir problem yaratan bu hayvanlar geceleri binalara tırmanıyor, iniyor, çevrede dolaşıyormuş. Bazı evlerin pencerelerinden girdiklerini de söyleniyor.
Geçen gün durumdan kısaca bahsettim ama dün Nuray Çetin ve Sevgi Hanımın telefonlarıyla işin hafife alınacak boyutta olmadığını anladım. Bölgede çoluk çocuk Sansarlar yüzünden sıkıntı yaşıyor, korkuyor. İnsanlar gece Sansar eve girer korkusu ile pencerelerini ve kapılarını kapatıyor. Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi’nden yardım istenmiş ama aldıkları cevap “Onlar doğal yaşam hayvanı ve biz bu konuda onlara bir şey yapamayız” olmuş. Bölge halkı bu hayvanların öldürülmesini istemiyor, sadece bu hayvanlardan kurtulmak istiyor.
Doğal yaşam formunda olması gereken hayvanlar bir şekilde şehre inmiş. Onların toplanıp yine doğaya salı verilmesi gerekiyor. Gece çıkardıkları gürültü, çocukların korkması ve zaman zaman çocuklara saldırı boyutunda hareketlerle Sansarlar sokak sakinlerini canından bezdirmiş. Nuray Hanımın anlattığına göre bir kadın Sansarlardan korkmuş ve kaçarken düşerek başını yere vurmuş.
Beyin sarsıntısı geçiren kadın hastaneye kaldırılmış. Sansar değişik bir hayvan kuş, tavuk, sürüngen gibi hayvanları yiyerek bekleniyorlar. Yırtıcı olan bu hayvan çokta hızlı ve fotoğraflarının çekmek bile çok zor. Sokak sakinleri bu hayvanlarla tek başlarına mücadele edemezler. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri bu konuya acilen el atmalı. Bu hayvanlar yakalanarak ait oldukları doğaya bırakılmalılar. Yoksa Sansarlar yüzünden o sokakta yaşanan muhtemel sıra dışı olaylarla Sakarya’nın ismi bir kez daha Türkiye gündemine gelecek gibi gözüküyor…

Aydınlatma direkleri
gündüz niye yanıyor?

Söz Hakkı’nda sorunlar olduğu kadar rahatsız edici ayrıntılarda gündeme gelebiliyor. Bu ayrıntılardan biri sokak aydınlatma lambalarının gündüz de yanması. Vatandaş bu durumdan rahatsız oluyor “Yazık, günah boş boş yanıyor” diyerek tepki gösteriyor. Enerji ülkemizde pahallı olunca gündüz ışıl ışıl havada yanan aydınlatma lambaları tabi ki göze batıyor.
Birde yeni düzenlemelere göre vatandaş bulunduğu bölgedeki aydınlatma giderlerini el birliği ile ödediği için (Faturaya cüzi olarak ta olsa yansıyor) bu durumu bilenler “Gündüz boşuna yanan aydınlatmaların parası da bizden çıkıyor” diyerek yakınıyor.
Son olarak şehir merkezinde Atatürk Bulvarı’nın ardından Büyükşehir Belediyesi çevresindeki sokak aydınlatmaları da gün gündüz yanık kalmıştı. Bugün gelen şikayet ise Yağcılar Mahallesi’nden oldu. Yağcılardaki eski karakolun bulunduğu sokak ve çevresinde aydınlatma lambaları gün boyu yanmış. Bu iş ne iştir anlamadım. Aydınlatmalar arıza nedeniyle yanıyor desem, bu arıza ne hikmetse her mahalleyi ve bölgeyi geziyor…

Kentin göbeğinde çöp rezaleti!
Milli Egemenlik Caddesi’nin Atatürk Bulvarı’na bağlanan kısmı Gar Meydanı gibi bir alana ev sahipliği yapan şehrin göbeğinde gayet hareketli bir yer. Bu kısımda sıralı işletmeler var. Bu alanda kaldırım üzerinde akşam saat 09.00 gibi geçen bir okurumuz arayarak şikayette bulundu. Şikayeti kaldırımın boyunca siyah torbalarda kenara bırakılmış çöpler. Bu çöp yığınının yarattığı görüntü kirliliği bir yana, kimisi patlamış kimisinden çöp suyu sızar vaziyetteymiş.
Yani etrafa yayılan koku da işin diğer tarafı! Okurumuz haliyle duruma tepkili. İnsanların gece yarılarına kadar sokakta dolaştığı kent merkezinde, saat 09.00 gibi bir saatte çöpler kaldırımları doldurmamalı! Bu görüntü Büyükşehir’e yakışır mı? Elbette yakışmaz. Adapazarı Belediyesi’ne bağlı temizlik ekipleri 23.30-24.00 gibi şehir merkezinde temizliğe başlıyor. O zamana kadar bu çöpler kaldırımlarda bekliyor. Kedisi, köpeği çöpleri parçalayıp etrafı da kirlete biliyor. Bu görüntüler umarım son bulunur diyeceğim ama yıllardan beri aynı manzaraların yaşanması beni umutsuzluğa düşürüyor…
 

Sakarya Halı Yıkama
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER