Sokak köpekleri sorunu tüm hızıyla sürüyor…

Başıboş sokak köpeklerinin yarattığı sıkıntıları artık bilmeyen kalmadı. Sayıları her geçen gün artan sokak köpekleri özellikle Yenikent, Şeker, Tuzla, Yenigün mahallelerinde yaşayanları bezdirdi.

Sokak köpekleri sorunu  tüm hızıyla sürüyor…

Hatta sosyal medyada bile sokak köpeklerin yarattığı durumlar tartışıldı. Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Twitter’dan Adapazarı Belediyesi ile ortak bir proje yürüttüklerini ve bu sorunu yakında çözeceklerin söylemişti.
O yazını ardından 4 ay geçti ama hala o proje hayata geçmedi. Sokak köpekleri için Adapazarı Belediyesi tarafından Dağdibi’nde yapılan doğal hayvan barınağı bittiğinde sokak köpekleri sorunu da epey bir azalacak gibi gözüküyor. Şu an neredeyse her mahallede sokak köpekleri sorunu var. Şehrin göbeği Atatürk Bulvarı ve Ortagaraj mevkiinde de sokak köpekleri sürü halinde geziyor.
Vatandaşlar bu köpeklerin toplanmasını istiyor. Umarım Büyükşehir ve Adapazarı belediyeleri bu sorunu kısa bir sürede çözer de bende sürekli sokak köpekleri şikayetlerini yazmaktan kurtulurum…

 

Kapısında arabası olana
kömür yardımı yapılır mı?

Serdivan Yazlık Mahallesi’nden İsmail Türk isimli okurumuz aradı. İsmail Bey’i Söz Hakkı okuyucuları bilir. Çevresinde olup bitenlere kayıtsız kalmayarak sıkıntı ve sorunların çözümü için elinden gelen mücadeleyi sergileyen İsmail Bey, çözemediği sıkıntıları ise Söz Hakkı’na taşınmaktan çekinmez. İsmail Bey, bu kez Serdivan Kaymakamlığı’nın Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şubesi tarafından dağıtılan kömür yardımlarındaki adaletsizliği gündeme getirdi. İsim vererek kimseyi rencide etmek istemediğini söyleyen İsmail Bey, Serdivan Belediyesi’nin karşısında bulunan boş arazide istif edilmiş yardım kömürlerinin Ramazan ayında Kaymakamlığın belirlediği ailelere dağıtıldığını dile getirdi.
Bu dağıtım sırasında İsmail Bey bakmış kapısında otomobil olan bir evin önünde kömür var. Kaymakamlığa ait bu kömürlerin dağıtıldığı aileni durumun iyi olduğunu öğrenen İsmail Bey bu duruma tepki gösteip “ İhtiyacı olan insanlara birçok sorun çıkarılarak bu yardımlar yapılmıyor. Örneğin bir aile var durumu çok kötü ama çocukları bir asgari ücretle bir iş bulup çalıştığı ve sigortalı olduğu için yardımlardan yararlanamıyorlar. Ancak görüyoruz ki kapısında otomobil olan evlere kömür yardımı yapılıyor.
Muhtarlıklar bu konunun Kaymakamlığın kontrolünde olduğunu ve ihtiyaç sahibi ailelerin Kaymakamlık tarafından belirlendiğini söylüyor. Anlaşılan o ki kaymakamlıktaki görevlilerin gözden kaçırdıkları bir durum var. Bir örnek daha verecek olursam yoksul bir aileye yardım amacıyla hali vakti yerinde bir esnaf ailenin evine doğalgaz gelmesini sağlıyor. Kömür yardımı alan bu ailenin yardımı kesiliyor.
Nedeni doğalgaz kullanması! İyi de bu aile doğalgaz faturasını ödeyecek durumda değilse yardımları nasıl ve neden kesilir?” diyerek düşüncelerini aktardı. Bu yardım konuları çok hassas konular o yüzden sosyal yardımlaşma vakfında çalışanlara Allah kolaylık versin. Biraz daha dikkatli ve adaletli olmak lazım…

 

Bu nasıl bir muayene?
Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Ortopedi Servisi’ne giderek muayene olan bir bayan okurumuz yaşadığı durumdan son derece rahatsız olmuş. Asıl doktorun izinli olması nedeniyle yerine bir asistan bakıyormuş. Asistan muayeneye başladığında oda başka görevli olmadığından bekleyen tüm hastalar odanın içine doluşmuş. Hasta sedyesini kapatan perdeyi çekerek sıra sıra hastaları muayene eden asistan belli ki kaderine boyun eğmiş durumda hastalarla tartışmaya girmemek için kimseyi dışarı çıkarmamış. Okurumuz muayene olurken odada 7 kişi olduğunu söylüyor.
Gel de bu kalabalıkta derdini sıkıntını iyi bir şekilde anlat! Sonuç 2 dakikada muayene ve güle güle… Hal böyle olunca kim rahatsız olmaz ki? Bir kere hasta doktor mahremiyeti diye bir şey var. O perdeyi çekmekle hallolacak bir durum değil. Hele bir bayan muayene için gittiği yerde o kadar kişinin bulunduğu bir odada nasıl rahat olsun?
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER