Üniversite öğrencileri ne istiyor?

Üniversite şehri olarak bilinen ilimizde öğrenciler, şehir merkezinde eksiklikler nedeniyle Serdivanı tercih ederken, kütüphane eksikliği ve ulaşım maliyetleri konusunda şikayetçi… 

Üniversite öğrencileri ne istiyor?
banner24

Üniversite öğrencilerinin sosyal ve kültürel açıdan neden Serdivan’ı tercih ettiklerini ve ilimizden beklentilerini sorduk. Öğrenciler Serdivan’ın kampüse yakın olmasından dolayı bu bölgeyi tercih ettiklerini ifade ederken, Adapazarı’nda ise öğrencilerin ihtiyacını karşılayacak tesis ve imkanların eksik olduğunu ifade etti
 ‘SPORTİF FAALİYETLER’ 
SAÜ’den Ercan Özgür, dört senedir ilimizde olduğunu belirtirken ilk zamanlar şehrimize alışmakta zorlandığını daha sonra alıştığını ifade etti. Özgür, “Sakarya’da sportif faaliyetleri biraz eksik buluyorum. En çok da üniversitede bu faaliyetler eksik. Serdivan bölgesini daha çok tercih etmemin sebebi öğrenci çoğunluğun orada bulunması. Adapazarı bölgesinde yerel halkın yoğunlukta olması ve daha çok orta yaş, yaşlı kesimin o bölgelerde olması beni o taraflardan uzaklaştırıyor. Yapım uyuşmuyor diyebilirim” dedi. 


‘YAKINLIK AVANTAJ’
Zabit Tüzüklü: “Sakarya’yı genel olarak seviyorum ama Kocaeli ile kıyasladığımda üniversite içerisinde imkanlarımız kısıtlı diyebilirim. Sakarya’nın çevre illere olan yakınlığı çok büyük bir avantaj. Kendi yaşıtlarımla daha iyi ilişkiler kurduğum ve öğrencilere dair mekanların çokluğu sebebiyle Serdivan bölgesinde daha çok vakit geçirmeyi seviyorum” 


‘HUZUR VERİYOR’
Sakarya’da ailesiyle yaşayan Zeynep Şanlı, “ Burada çok fazla yeşillik var, orman var. Havası çok temiz ve ferah bir şehir. İnsana huzur veriyor. Tam bir öğrenci şehri olmasına rağmen Sakarya’nın tek eksiği öğrenciye ve gençlere dair aktiviteler ve mekanlar çok az olması. Konserler yapılsa ve Mavi Durak, Çark Caddesi dışında bir yerlerde de öğrencilerin vakit geçirebileceği alanlar yaratılsa çok daha güzel olurdu” şeklinde konuştu.


‘KÜTÜPHANE YOK’
Muhsine Nur Kocabey ‘Sakarya’nın çok önemli eksikliklerinden biri kütüphane. Kampüste ya da çarşıda bulunan kütüphaneler hem yeterli değil hem sayısı az. Kampüs dışında ders çalışma alanları kısıtlı ve eğitim bakımından eksiklikler var.  Öğrenci nüfusun fazla olmasından dolayı Serdivan bölgesini seçiyorum’’ sözlerine yer verdi.


 ‘GÜZEL ŞEHİR’
Sabina Karimova: “Kazakistan’dan geliyorum ve 2 yıldır Sakarya’da okuyorum. Buradan çok memnunum ve seviyorum. Üniversitede, şehirde gayet güzel. Buranın bence tek eksikliği havası. Sakarya’nın farklı bir havası var ve alışmak neredeyse imkânsız. Bütün öğrenciler Serdivan bölgesinde bulunduğu için bende oralarda olmaktan daha çok keyif alıyorum” ifadelerini kullandı


 ‘SAKİNLİĞİNİ SEVİYORUM’
Kuzey Altürk beş senedir Sakarya’da yaşadığını belirterek, “İstanbul’dan geliyorum buraya ve burası İstanbul’a göre daha sakin. Sakin yerleri çok severim. İnsanları çok yardımsever çok iyi. Mavi Durak gençler için de daha canlı bir yer. Çark caddesine indiğim zaman her yaştan insanı görüyorum. Çoğunlukla teyzeler, yaşlı amcalar, liseliler var. Mavi Durak tam üniversite ortamı. Hareketli bir yer” yorumunda bulundu. 


‘MERKEZ UZAK’
Sarp Vefalı: “Sakarya’da beşinci yılım. İstanbul’dan geldim. Sakarya’nın çok sakin bir şehir olduğunu düşünüyorum. Sakin yerleri çok severim. Bana göre her şehrin bir eksiği vardır. Sakarya’nın da eksikleri var ama genel olarak seviyorum. Mavi durak kampüse daha yakın. Çark caddesi Serdivan’a uzak olduğu için Serdivan’dan Çark caddesine inmeyi tercih etmiyorum.”


‘ULAŞIM PAHALI’
Sakarya’ya gelmeden önceki düşüncelerinin zamanla değiştiğini kaydeden Furkan Suiçmez, “Sakarya’dan memnunum. Buraya ilk geldiğimde insanların daha muhafazakâr olduğu söylendi. Kız arkadaşımla Sakarya’da dolaştığımda insanların herhangi bir kötü bakışını da görmedim. Sakarya insanının medeni olduğunu düşünüyorum. 2 haftada bir eve gidiyorum. Zamanla alıştım bence çok güzel bir şehir. Tek sıkıntı ben Arifiye ’de kalıyorum ulaşım ücreti bana pahalı geliyor.” dedi.  

Kübra Özge MERCAN- Ayşe Keskin  

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21