Vatandaş "Raylı sistem şart" diyor

Her geçen gün nüfusu artan ve gelişen Sakarya’da en büyük sorunun trafik olduğunu belirten vatandaşlar, tek çözümün raylı sitem olduğunu söyledi. Raylı sistem için geç kalındığını ileri süren vatandaşlar, Büyükşehir’e tepki gösterdi.

Vatandaş "Raylı sistem şart" diyor

İlimizin hergeçen nüfusunun artması, bunun yanında araç sayısının artması ile trafik sorunu giderek büyümeye başlıyor. Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin, Güney Kore’ye yaptığı gezinin ardından, raylı sistem yine ilimizin gündemine oturdu. Vatandaşlar ise raylı sistemin ilimizde ayrı bir hava katacağını belirttiği gibi, ulaşımda da rahatlama sağlayacağı görüşünde.

 “ŞEHRE HAVA VERİR” 
Erhan Tekbaş; 
“Kesinlikle gelmesini isterim istememin gayesi şu şehre hava verir dışardan gelen insanlara mutlaka bir güzellik verir ikincisinde raylı sistem hem benzin yakmıyorsun hem elektrik yakmıyorsun yani hava kirliliğine güzel bir nostalji olur yani bence güzel. Bu proje Sakarya için kesinlikle çok geç kaldı çevremizdeki illere bakın Marmara bölgesinde hepsinde raylı sistem şehrin ortasından geçiyor bir tek Adapazarı’nda yok. Şehir planlamasına bağlı bir şey Adapazarı’nın şu şartlarında o raylı sistem buradan nasıl geçer onu ben bilemem. Onu geçireceklerse oda sıkıntı ona uygun bir şey yapmaları lazım buradan sistem zor gözüküyor. Şu an araç trafiği bile büyük sıkıntı burada raylı sistemi koyup ta trafiği daraltırlarsa büyük sıkıntı olur. Fiyat konusunda ise raylı sistemin dolmuşlara fiyat anlamında etki edeceğini zannetmiyorum.” 
“ULAŞIM RAHATLAR” 
Necati Üçüncü;
“Ulaşım rahatlar diye düşünüyorum. Dolmuşların yarattıkları trafik azalmış olur. Şehre düzen gelir. Özellikle Yeni Camii bulvarında trafik sorunu rahatlayacağı için bu projenin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum geç kaldı. Çünkü, Düzce’de bile gelen bu sistem Sakarya gibi bir şehre çoktan yapılması gerekirdi. Ulaşım şehir içinde trafiği çok yoğun olduğu için rahatlama yapar.”
“ŞEHİR İÇİNİ RAHATLATIR” 
Latif Testeci;
“Raylı sistemin gelmesini çok isteriz çünkü geç kalınmış bir şey eğer buraya şimdiye kadar gelinmediyse buranın yöneticilerin basiretsizliğindendir. Bu sistem Şehir içini rahatlatır. Çünkü herkes kendi özel arabasıyla çoğu gelmek istemez. Burada olan insanlar biner şehir raylı sistemine daha rahat ulaşır. Fiyatlar muhakkak bundan sonra düşer hem fiyat hem de hava kirlenmesinden olsun her yönden daha rahat olur.”
“ŞİMDİ TAM ZAMANI” 
Sebahattin Yavuz;
“Raylı sistem gelmesiyle bir rahatlama olurdu çok rahat gidip gelinirdi. İstediğimiz bir yere gidip gelirdik, yani olmasını isteriz tabii ki. Her şey ilerliyor raylı sistem daha önce gelseydi zor olurdu şimdi tam zamanı yapılabilir. Yapılırsa her geçen gün artan trafik azalır. Eğer gideceği yöntem yol gayet güzelse güzel etkiler. Düzgün değilse o zaman tabii ki biraz zor olur.”
“TRAFİK SORUNU OLMAYACAK” 
Mehmet Erdem;
“Toplu ulaşım bir anda çok insan gidecek gelecek hem daha ucuz olacak onun trafikte sorunun yok yol açıktı, yok yol kapalıydı sıkıntısı kalmayacak. İnsanlar rahat gidip gelecek. İnsanlar rahatlayacak o yüzden bu sistem çoktan geç kaldı. Başka yerlere yatırım yapan bir belediye olduğu için yapılan yatırımlar farklı yerlere gidiyor. Sakarya borç olarak Türkiye’nin 3. En büyük borçlu belediyesi benim bildiğim kadarıyla bu yüzden bu sistemin geleceğini de sanmıyorum. Buradan hangi hatlar yapılacak tahminimce erenler kuzey terminal gibi olur yapılacak yere göre ise biraz trafikte biraz sıkıştırma yapabilir. Koca bir uzun tren geçecek yani trafiği etkiler. Fiyatlar konusunda ise dolmuşçulara kızmamak lazım çünkü benzine zam geliyor ve o insanlarda ekmek yiyecekler sonuçta bir 50 krş. İçin indirim yapmayabilirler. Burası belediyenin olacağı için raylı sitem daha uyguna gelebilir. İnsanlar raylı sistemi tercih edeceklerinden dolayı minibüsçüler fiyatları kırabilirler ama bir yere kadar kırabilirler. Onların da maliyetleri var sonuçta. Halk için iyi bir şey ama minibüsçüler için zararlı olabilir.” 

Şevval Geçin – Ferhat Bayraktar

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 13:56
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER