Vay Vay Tramvay

Adapazarı şehir merkezi için konuşulan bir tramvay projesi var.

Duyduğuma göre; lastik tekerlekli olacak bu nostaljik araç, güzergahı itibariyle Yenicami’den başlayacak, Atatürk Bulvarı ve Çark Caddesi’nden geçerek Millet Bahçesi’ne ulaşacakmış.

Yürüme mesafesi 15 – 20 dakikalık yol kısalacak, şehir merkezinin belası trafik ve otopark sorunlarına çare olacakmış.

Böylece Adapazarlılar olarak yıllardır özlemini çektiğimiz hafif raylı (!) sisteme bir başlangıç yapmış olacağız. Öyleyse “vay vay tramvay” diyerek sevinç çığlıkları atma zamanıdır… Bence kabiliyeti olanlar bu müthiş gelişmişlik karşısındaki mutluluğu şarkılara konu edebilir, “Adapazarı Tramvayı” konulu filmler yapabilir.

Her hafta olduğu gibi geçen pazartesi günü yine İstanbul’daydım. Yenikapı – Hacıosman metro hattında seyahat ederken, kabin duvarındaki panoda bir afiş gördüm. Şöyle yazıyordu: “İstanbul metrosu 30 yaşında!”

Üniversiteyi Ankara’da okuduğum yıllarda metro inşaatına denk geldiğimden, ilk proje AŞTİ – Dikimevi hattının 1996 yılında hizmete girdiğini hatırlıyorum. Yani 23 sene önce.

Onlar büyükşehir diyeceksiniz. Biz de büyükşehiriz ama haklısınız!

Peki Bursa’da nasıl olmuş? Ya da Kocaeli’nde? Hafif raylı sistemler, yıllar önce hizmete girmiş ve vatandaşların hizmetine açılmış.

Sakarya (şehrim) bu meselede maalesef çok gerilerde kaldı. Sebebi nedir, söylemek zor ama geçen onlarca yıldan sonra hala işin önemini anlamamakta ısrar edenleri görünce üzülüyor insan.

Hafif raylı sistem (tramvay) ya da metro, en modern ulaşım aracıdır. Amacı önemli arterler üzerindeki genel hizmet noktalarını birleştirerek vatandaşların hızlı ve hesaplı seyahat etmesini sağlamaktır.

Sakarya şehri yıllardır beklediği hafif raylı sistemi hak eden, gelecekte de metro hatlarına sahip olması gereken bir şehirdir. Ama konuşulan proje bu hakka denk gelmemektedir.

Adapazarı’na yapılacak proje ilk etapta hızlı tren istasyonu ile Valilik yerleşkesini birleştirmelidir.

Bu hat üzerinde; Arifiye (YHT), Otokar – Goodyear, Otobüs Terminali, Toyota, I. OSB, Erenler Belediyesi, Yenicami (merkez), Adapazarı Belediyesi, Ozanlar, Yazlık, Karaman Devlet Hastanesi, Valilik şeklinde planlanmış durakları olan bir projeye göre yapılmalıdır. Kuzey – güney hattı bu şekilde oluşmalıdır.

Ayrıca, Sakarya Üniversitesi, Mavi Durak, Konak Hastanesi, Tüvasaş, SEAH, Yenicami (merkez), Atatürk Stadyumu hattı planlanarak projeye ilave edilmelidir. Batı – Doğu hattı da bu şekilde olmalıdır.

Anlatmaya çalıştığım, “binelim de gezelim” mantığından çıkarak şehir içi ulaşımı bir düzene sokmak ve insanların toplu hizmet aldığı tesisler arasında bağlantı kurabilmektir.

Bu tip bir projenin bitmesi muhtemelen 15 sene sürer ama bugünden gösterilecek bir iradeyi ortaya koyabilmek önemlidir.

Gençlerini şehirde tutmayı beceremeyen bir toplum olduk.

Önemseyen var mı, bilemiyorum ama sebebi şehrin kaynaklarını (insan, sermaye, arazi ve girişimci) doğru kullanamadığımız gerçeğinin altında yatmaktadır.

Nostaljik tramvay bir fikir değildir. Problemleri halının altına süpürmenin tekerlekli şeklidir.

YORUM EKLE