Vergi borçlarında düzenleme şart

Dünya ekonomisinin son yüzyılda karşılaştığı en büyük felaket olan Covid 19 pandemisi kuşkusuz ülkemizi de derinden etkiledi. Devlet, imkanları ölçüsünde piyasayı dolaylı ve doğrudan desteklese de, oluşan ekonomik ve sosyolojik tahribatın kolay silinmeyeceği ortadadır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 Temmuz ayı bütçe gerçekleşme verilerine bakıldığında devletin tahsil edemediği bütçe gelirinin yaklaşık 540 milyar TL’ye ulaştığını görüyoruz. Bu rakamın 240 milyar TL’sini tahsil edilemeyen vergiler oluştururken, kalan miktar ise para cezalarından ve diğer tahsil edilemeyen bütçe gelir kalemlerinden oluşmaktadır.

TAHSİLAT SORUNU GİDEREK ARTIYOR

Türk ekonomisinin uzun yıllardır var olan sorunlarına Covid 19 pandemisinin eklenmesiyle vergi gelirlerinin tahsilat miktarı her geçen gün azalmaktadır. Temmuz ayı rakamlarını incelediğimizde bütçe gelirlerinde tahsilat / tahakkuk oranı yaklaşık yüzde 50 olmuştur. Yani devlet alması gereken verginin yarısını tahsil edememiştir. Artan maliyetler, düşen talep vergi mükelleflerinin ödeme gücünü ciddi biçimde azaltmıştır. 
Vergi tahsilatını yapamayan devlet kamu harcamalarının finansmanı için faiz ödeyerek borçlanmak zorunda kaldığından, oluşan faiz giderinin finansmanı için yeni vergi türlerinin karşımıza çıkması kaçınılmaz gözükmektedir.

PEKİ  NE YAPILMALI?

Öncelikle piyasada çarkların dönmesi, ticaretin kilitlenmemesi için mutlaka bir vergi borç yapılandırılması getirilmelidir. Vergi dairelerinin uyguladığı elektronik hacizler vergi mükelleflerini kayıt dışı faaliyete yönelttiğinden, tahakkuk etmesi gereken vergilerin miktarı daha da azalmaktadır. Daha önce birçok kez benzer yapılandırma kanunları çıksa da, vade sayısının az olması kanunun amacına ulaşamamasına neden olmuştur.
Pandemi sürecinin halen devam ettiği bir ortamda, devlet daha radikal bir yapılandırma kanunu ile piyasayı rahatlatmalıdır. Örneğin, tahsil edilemeyen vergiler için vade yılı arttırılmalı, peşin ödeme yapacak vergi mükelleflerine daha ciddi indirimler yapılmalıdır. Devletin ve mükellefin ortak menfaatinin oluşacağı bir yol izlenmelidir.
Ticaret odaları, esnaf odaları başta olmak üzere piyasada yer alan tüm katmanların bu husustaki beklentileri artmaktadır. 
Tüm okurlarımıza sağlıklı bir hafta dilerim.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 2 ay Önce

Recep, yazılarını okuyorum. Vergi konusunda yazdığın her bir yazıda aydınlatıcı bilgi var. Çok teşekkür ederim...

faruk Kuş
faruk Kuş - 1 ay Önce

Düşünceleriniz çok İsabetli....Yapılandırma biraz uzun vadeye yayılmalı...Bir ay vergi Bir ay SGK formülü ile gidersek yine tıkanırız...