Büyük zafer 97 yaşında

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü dün yapılan törenlerle kutlandı. Törene vatandaşların ilgisinin az olduğu dikkatlerden kaçmadı. Kutlamalarda, Büyük taarruzun, dünya tarihine geçen en büyük meydan muharebelerinden biri olduğu vurgulandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günün, tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenle kutlandı. Tören sabah valilik kampüsünde, Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başladı. Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Garnizon Komutanı Vekili Albay Salih Üstündağ, protokol üyeleri ve STK temsilcileri katıldı. Valilik Kampüsünde yapılan törende yapılan çelenk sunumunun ardından, Valilik makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.


KİMLER KATILDI
Tebriklerin kabulünün ardından Atatürk Bulvarında AKM önünde resmi geçit törenine geçildi. Resmi törenlere, il protokolü yanında, AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, MHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, AKP İl Başkanı Yusuf Tever, MHP il Başkanı Ahmet Ziya Akar, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve vatandaşlar katıldı. Törene vatandaşların ilgisinin az olduğu dikkatlerden kaçmadı. 
DÜNYA TARİHÇİLERİ
İl protokolünün vatandaşla ve tören kortejinin bayramını kutlamasının ardından İstiklal Marşı ve Saygı Duruşuna geçildi. Kutlamalarda Hava Savunma Teğmen Necip Cesur günün anlam ve önemini içeren bir  konuşma yaptı. 30 Ağustos zaferinin ve Büyük Taarruzun, Türk Milletinin Büyük Önder Atatürk önderliğinde  son neferine kadar düşmanı topraklarından kovduğu bir zafer olduğunun altını çizdi. Teğmen Cesur, dünya tarihçilerinin bile Büyük taarruzu Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra en büyük taarruz olarak ta tarihe geçtiğini söyledi.


TÖREN GEÇİŞİ
Konuşmaların ardından tören geçişi gerçekleşti. Tugay Komutanlığına bağlı Tören birliği, Komando Taburu askerleri, Emniyet Güçleri ekipleri, AFAD, itfaiye ekiplerinin tören geçişi ile kutlamalar sona erdi. Kutlamalar akşam Valilik Zafer Bayramı balosu, Büyükşehir Belediyesinin Kent orkestrasının, demokrasi meydanında konseri ve halk oyunları gösterileri ile devam etti. 


 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 15:41
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER