Davutoğlu, Sakarya’dan sert mesajlar verdi

AKP'nin 18'inci kuruluş yıl dönümü programına davet edilmeyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP'nin yıl dönümü etkinlikleri sürerken Sakarya'da bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Biz ne zaman ihanet ettik? Söyleyin. Bu milletin davasına, vicdanına aykırı tek bir adımımız olduysa söyleyin. Meydan okuyoruz" ded

AKP'nin 18'inci kuruluş yıl dönümü programına davet edilmeyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP'nin yıl dönümü etkinlikleri sürerken Sakarya'da bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Biz ne zaman ihanet ettik? Söyleyin. Bu milletin davasına, vicdanına aykırı tek bir adımımız olduysa söyleyin. Meydan okuyoruz" dedi. 
ORMANPARK’TA KARŞILANDI
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Sakarya programı Orman Park'ta gerçekleşen karşılama ile başladı. Orman Park'ta ki ilk durağında eski Başbakan Davutoğlu'nu, eski AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve bir grup vatandaş karşıladı. Kendini karşılayanlar bir süre sohbet eden Davutoğlu ardından Tozlu Cami'nde İkindi Namazını kılmak üzere Orman Parktan ayrıldı.
PROTESTO KRİZİ
Tozlu Camii’ye geçerken esnaflarla ayak üstü sohbet eden Davutoğlu’nun Sakarya programı ‘soru krizi’ ile başladı. Davutoğlu’nu protesto etmek veya soru sormak isteyenler önce korumalar ardından da emniyet tarafından alandan uzaklaştırıldı. Protestolar nedeniyle esnaf ziyaretini kısa kesen Davutoğlu Serdivan’da düzenlenen yemekte eski partisini eleştirip, yeni partinin mesajını verdi.
“İNSAN YÜZÜNE ÇIKAMAZLAR”
Ahmet Davutoğlu Sakarya programının son bölümünde Serdivan’da ki bir sosyal tesiste kendilerine Sakarya Dostları Platformu diye adlandırılan gruba seslenerek, yeni parti kurma girişimi sürecinde AKP çevrelerinden kendisine yöneltilen suçlamalara ağır bir yanıt verdi. Davet edilmediği AKP’nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri sırasında konuşan Davutoğlu, “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” dedi.


“TARİH YAZACAK”
Davutoğlu, AKP'nin tek başına iktidarı ilk kez kaybettiği, HDP'nin parti olarak barajı aştığı 7 Haziran 2015 seçimleri ile terör saldırılarının da yaşandığı bir zeminde bu seçimin yenilendiği 1 Kasım 2015 arasında geçen dört aylık sürece de önemli bir göndermede bulundu. Yenilenen genel seçimde AKP'nin tek başına tekrar iktidara gelmesinin üzerinden 6 ay geçmeden Erdoğan'ın isteği üzerine Başbakanlık ve parti genel başkanlığından istifa eden Davutoğlu, “Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” diye konuştu.
KAMU DÜZENİ YERLE BİR EDİLDİ”
Yenilenen iki genel seçim arasındaki süreçte yaşanan 6-8 Ekim olaylarını da gündeme getiren Davutoğlu, “O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanı bulduk” dedi. AKP'nin 18. yaşı nedeniyle hazırlanan görsel ve videolarda kendi dönemine yer verilmemesini, “Bir hareket kendi tarihini silmeye başlamışsa kendi kendine tasfiye ediyordur” sözleriyle yorumlayan Davutoğlu, 22 Nisan’da yayımladığı manifesto ile kurucusu da olduğu eski partisine “bir dakika dur” dediklerini belirterek şöyle devam etti: “O metni yayınladığımızda adını ‘itiraz süreci’ diye koyalım demiştik. Kim ne derse desin bu gidişe itirazımız var.”
“BİZE DAHİ HAİN DENİRSE…”
Yaptıkları açıklama üzerine yapılan “hain”, ihanet” yorumlarını da eleştiren Davutoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Geride bıraktığımız makamları bilenler makam beklemeyeceğimizi bilirler. İtirazımıza itirazla karşılık verebilirlerdi. Ne dediler biliyor musunuz? Hain dediler. İhanetle tanımladılar söylediklerimizi. Bize dahi hain denirse bu partinin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilirler. Biz ne zaman ihanet ettik? Söyleyin. Bu milletin davasına, vicdanına aykırı tek bir adımımız olduysa söyleyin. Meydan okuyoruz.”
“ÇÖZÜM SÜRECİ”
Davutoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır. Başbakanlık görevini aldığım zaman -bunu izah etmek zorundayım, kampanya dolayısıyla bu soruları aldığım için- 6-8 Ekim olayları oldu. O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanı bulduk.”
“ÜMİT RÜZGARI ESECEK”
İstanbul seçimlerini yenileme kararının AKP’ye verilen en büyük zarar olduğunu söyleyen Davutoğlu  “Eğer bugün konuşuyorsak buna ihtiyaç var. Biz bir ümit rüzgarı estirmeye yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Bu milletin üzerine çökmüş karamsarlık bulutlarını dağıtmaya geliyoruz. Konya’da yeni bir hal dedik. Yeni bir hali yeni bir yola bağlayalım. Bu yol küskünlerin yolu değil hiç kimseye küsmeyenlerin yoludur. Allah yolumuzu açık etsin” dedi.
 

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 12:16
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Son Osmanlı
Son Osmanlı - 1 yıl Önce

Sayın Davuloğlu
Boş teneke gibi patlak davul gibi ötūyorsun dedemin yellenmesi bile senden daha çok Rayting alıyor sakarya'da
Sen yasayan bir ölūsūn siyaseten
Sen şam'da cuma namazı gazıyla yola çikan ama Tozlu camisinde cenaze namazı kılınmiş ve defnedilmeyi bekleyen başarîsîz bir eski politikacisin

SIRADAKİ HABER