banner67

Şehirdeki yaya yollarında nöbet tuttular!

Farkındalık oluşturma etkinliği ülke genelinde eş zamanlı olarak “Yaya Güvenliğinin Nöbetçiyiz” sloganıyla Sakarya'da 20 ayrı noktada etkinlik gerçekleşti. Vali Nayir ve SBB Başkanı Yüce açıklamalar yaptı

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilen 2019 yılı içerisinde, farkındalık oluşturma etkinliği ülke genelinde eş zamanlı olarak “Yaya Güvenliğinin Nöbetçiyiz” sloganıyla Sakarya'da 20 ayrı noktada etkinlik gerçekleşti.

Kudüs Caddesi yaya geçidi üzerindeki “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliğine, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Kamu, Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

TRAFİKTE KARŞILIKLI SAYGI

Gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Vali Nayir, Trafikte hem yayanın hem de sürücünün karşılıklı olarak saygılı olmalarının altını çizdi. Nayir, “Trafik karşılıklı saygıdır. Yayanın sürücüye sürücünün ’de yayaya saygı duymasını istiyoruz. Trafik polisi olmayan trafik işareti olmayan yerlerde yayanın önceliği var. Eğer bir yaya yolu ortaya koymuşsak bir yaya düzenlenmesi yapılmışsa yayalar orda öncelikli olarak geçecekler. Buna sürücüler saygı gösterecekler yayalarda bir an önce geçişi tamamlayıp sürücülerin önünü açarak saygı gösterecekler. Dolasıyla biz trafikte istediğimiz bu saygıyı bu farkındalığı oluşturmaya çalışıyoruz. Güvendiğimizde çocuklarımız bu işi öğrenirse ailelide bu işi öğrenir ve trafikteki yaya önceliğini, “Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın” sloganıyla 2019 yılını biz geçirmiş oluruz ve bu kültürünü trafikte saygı kültürünü yerleştirmiş oluruz” açıklamalarında bulundu

ÖNCE YAYA SONRA ARAÇ

Başkan Yüce, trafikte öncelikli olarak yayanın sonra araçların olduğuna değindi. Yüce, “Malum önce insan, önce yaya sonra araçlar. Yayanın varlığı ve kimliği araçların önündedir. Bu münasebetle biz, önce yaya sonra diğerleri diyoruz. İnşallah bugünde bunun kampanyasıdır. İnşallah Sakarya’mızdaki bütün ulaşımla ilgili veyahut da direksiyona oturan bütün vatandaşlarımızın evvela kendisinin direksiyon başında olmadığını düşünüp önce yaylarımıza imkân tanıyıp daha sonra kendi yürüyüşlerini sağlamasını temenni ediyoruz. Önce yaya sonra araçlar kampanyasının hayırlı olmasını diliyorum” konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Serkan OK

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 22:37
YORUM EKLE