- 30 Kas 2022 - 18:24

Kadın Platformu saldırıya uğrayan genç kız için toplandı

21 yaşındaki genç kıza minibüste sürücü tarafından cinsel taciz teşebbüsünde bulunulması ve darp edilme olayı ardından Eğitimsen ve Sakarya Kadın Platformu tarafından basın açıklaması düzenlendi.

+15
Büyütmek için resme tıklayın

NE OLMUŞTU?

İddiaya göre, Sakarya'da Pazartesi gecesi 00.30 sıralarında yaşanan olayda, üniversite okuduğu İstanbul'dan geldikten sonra aile evine gitmek isteyen 21 yaşındaki M.K. isimli genç kız, Adapazarı Gar Meydanı'ndan şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere bindi. Genç kızın tek yolcu olarak bulunduğu minibüste sürücü S.S.Y., aracı Erenler ilçesi Yunus Emre Parkı mevkiinde durdurarak kapıları kilitledi. Cinsel taciz teşebbüsünde bulunan sürücü S.S.Y., genç kızın direnmesi üzerine darp etti. Minibüsten kurtulan genç kızın ailesine duruma anlatması sonrasında polis ekiplerine ihbarda bulunuldu. Harekete geçen polis ekipleri olaydan yaklaşık 20 saat sonra Adapazarı ilçesi Orta Garaj mevkiinde saklandığı adreste yakalanarak gözaltına alındı. 43 yaşındaki S.S.Y.'nin cinsel istismar suçu da dahil çok sayıda suç kaydının bulunduğu ve son olarak hırsızlık suçundan girdiği cezaevinden yeni tahliye olduğu ve şüphelinin cezaevinden çıktıktan sonra hastalığı bulunan bir minibüs sahibinin oğlu tarafından geçici olarak işe alındığı öğrenildi. Emniyetteki işlemleri sonrasında şüpheli adliyeye sevk edildi. Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen saldırgan, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

GENÇ KIZIN ANNESİ DE KATILDI

Meydana gelen cinsel saldırı ardından Eğitimsen ve Sakarya Kadın Platformu bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Adapazarı Kadın Kolları Başkanı Gülcan Sarıkaya, Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Üyesi Birke Varol ve M.K.’nın annesi de katılım gösterdi. Kızının başına gelen olayı anlatan anne burada göz yaşlarına hakim olmadı. Acılı anne Sevgi K. kızının telefonuna ulaşamayınca arayışa geçtiğini ve arayış içindeyken düşüp yaralandığını aktardı. Acılı anne, kızının psikolojisinin bozulduğunu aktardı.

“EMELLERİNE ALET ETMEYE ÇALIŞMIŞ”

Kızının yaşadığı iğrenç olayı gözyaşlarıyla anlatan acılı anne Sevgi K., “Ben çocuğumu o sabah İstanbul’a sapasağlam gönderdim. Ben çocuğumu Allah’a emanet ettim. 3 yıldan beri ben çocuğumu okutabilmek için mücadele veriyorum. Topluma güzel evlat kazandırabilmek için, psikoloji bölümü okuyor benim kızım. Saat akşam 11 oldu telefonuna hala ulaşamıyordum, anne yüreği başında bir şey olduğunu hissettim. Daha sonrasında babasına söyledim, gitti dışarıya baktı ama maalesef yok. Kalbimi en fazla sızlatan nokta şu oldu; ben aramaya çıktım ve olay bölgesinden 5 dakika mesafede ayağım takıldı düştüm, yüz üstü ve 5 dakika ileride benim kızımı, minibüs şoförü aracın kapılarını kapatmış, ışıkları söndürmüş emellerine alet etmeye çalışmış ve benim kızım da mücadele etmiş. Bu olayın olduğu yer insanların geçtiği yer. Benim kızımın elinde termosu vardı ağır bir şey onu camlara vurmuş, bağırmış ve çağırmış ama hiçbir insan tepki vermemiş. Arabanın içerisinde benim çocuğumun elini bağlamış, ağzının üzerine basmış emellerini gerçekleştirebilmek için. O esnada kızım bırak diye yalvarmış, ‘anneme götür, annem beni merak eder’ diye. O lafın üzerine benim çocuğuma sürekli yumruklar atmış ve emellerini gerçekleştirmiş” dedi.

“BENİM KIZIMIN ÖLÜSÜ GELEBİLİRDİ”

Acılı anne, “Çocuğum psikoloji okuduğu için onu terapi etmeye çalışmış, 'Yapma' demiş, 'senin annen, bacın yok mu? Kuvvetin bana mı yetiyor' demiş. Bunu der demez daha çok dövmeye başlamış. Benim çocuğumun ellerindeki kelepçeyi çözüyor ve diyor ki, 'Eğer bunu anlatırsan ailene seni öldürürüm arkana bakamadan kaç git' çocuğum iniyor biraz yürüdükten sonra arakasına bakıyor ve plakayı alıyor. Benim kızımın ölüsü gelebilirdi. Ben şuanda psikolojik destek alacağım, alsam ne olur? Bu beynimdeki iki saatlik olay hayatımdan ömrümü götürdü, ölsem bundan iyiydi. Bir evlat kolay yetiştirilmiyor, susmayacağım. Bunu yapandan suç duyurusunda bulunacağım bu pislik şuan içeride 20, 30, 50 yıl acaba benim çektiklerimi geri getirebilirler mi? getiremezler” diye konuştu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA GÖNÜL RAHATLIĞI İLE BİNEMEYECEK MİYİZ?

Eğitimsen Sakarya Şube Kadın Sekreteri Yasemin Hacıeyüpoğlu, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Gün geçmiyor ki kadınlar erkekler tarafından tacize, istismara uğramasın. Gün geçmiyor ki kadınlar şehir meydanlarında, evlerinde, dolmuşlarda fiziksel, cinsel, psikolojik şiddete maruz kalmasın. 28 Kasım akşamı İstanbul’daki bir üniversitede eğitim gören M.K. isimli genç kız Sakarya’da yaşayan ailesinin evine geldikten sonra Erenler İlçesinde ailesinin yaşadığı eve gitmek için bindiği minibüs sürücüsü S.S.Y’nin cinsel amaçlı saldırısına uğramıştır.  M.K. isimli genç kızın ellerini bağlayıp cep telefonunu elinden alan S.S.Y. kıza tecavüz etmek istemiş genç kız karşı koyunca feci şekilde darp edildiği minibüsten kaçarak ailesinin evine sığınmış ve yaşadıklarını anlatmasının ardından fenalaşıp hastaneye kaldırılmıştır. Dün akşam saatlerinde Adapazarı’nda kaçmak üzereyken polisler tarafından yakalanan şüpheli şoförün 30 suç kaydı olduğu hırsızlık nedeniyle girdiği hapisten 8 gün önce çıktığı ortaya çıkmıştır. 

·         Kanunen yüz kızartıcı suçları işlemiş birinin toplu taşıma aracı kullanması yasakken nasıl oluyor da bu şahıs toplu taşıma kullanıyor?

·         Denetim yapılmıyor mu?

·         Bu şehirde bu kaçıncı toplu taşıma şoförünün yaptığı taciz, tecavüz vakası?

·         Cinayetler, tacizler bu kadar keşmekeş bir sisteminde son bulur mu?

·         Şiddet gösteren erkeklere caydırıcı cezaların verilmesi önünde ne duruyor?

·         8 gün önce hapisten çıkmış bir insanın yeniden suç işleyecek kadar cüretkar olmasının altında yatan cezaların caydırıcı olmaması değil mi?

·         Bizler, çocuklarımız, kardeşlerimiz bu şehirde toplu taşıma araçlarına gönül rahatlığı ile binemeyecek miyiz?

·         Şehrin göbeğinde işlenen bu korkunç suçların önüne geçmemek için verilen bu çabanın sebebi nedir?

“HER GÜN EN AZ 4 KADIN KATLEDİLMEKTE”

Kadınların şiddet görmesi ve öldürülmesi şiddetin faillerinin, eril yargı ile “tahrik” adı altında indirimlerle serbest bırakılması, şiddeti ve kadın cinayetlerini körüklemekte olduğunu belirten Hacıeyüpoğlu; “Biz, kadınları kanunlar koruyamayacaksa kim koruyacak derken, mevcut kanunların bile uygulanmadığını görüyoruz. Bu ülkede her gün en az 4 kadın katledilmektedir. Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete uğramakta, intihar denilerek son derece şüpheli ölümlerle yaşamları çalınmaktadır. Şiddet her kesimden, her meslekten, her toplumsal kesimden kadına karşı uygulanmaktadır. Cezasızlık, korumasızlık ve hukuksuzluk nedeniyle kadına yönelen şiddet konusundaki istatistikler, dünya genelindeki bir insan hakları felaketini ortaya koymaktadır. Kadınların insanlık dışı yöntemlerle, vahşice, toplumun, devletin gözü önünde öldürülmesi ve kadına yönelik şiddetin faillerinin, eril yargı ile “tahrik” adı altında indirimlerle serbest bırakılması, şiddeti ve kadın cinayetlerini körüklemektedir. Öfkeliyiz…  Öfkemiz kendi adımıza geleceğimiz olan çocuklarımız adına… Bir insana yapacağınız en büyük kötülük kendini yaşadığı şehirde güvende hissetmemesini sağlamaktır. Ve bu şehirde çocuklarımız, biz kadınlar kendimizi güvende hissetmiyoruz…” dedi.

“GÜVENDE OLMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini belirten Hacıeyüpoğlu; “Kendi sesimizi duyurmaya ihtiyacımız var. Güvende olmaya ihtiyacımız var. Kadının kendisini güvende hissedemediği bir yerde kimse kendini güvende hissedemez. İşte bu yüzden İstanbul Sözleşmesinin uygulanması hayati bir önem taşıyordu. Biz biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi kadını, çocuğu, erkeği herkesi şiddet mağduru olmaktan koruyan bir sözleşmeydi. İstanbul Sözleşmesi tam ve etkin olarak uygulanabilseydi kadınlar kendilerini güvende hissedeceklerdi. Her birimiz dolmuşta evde sokakta huzurlu bir yaşam içinde olacaktık. Ama Sakarya Kadın Platformu olarak bu davanın takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyuruyor ve tacize istismara uğramış kadınlara asla yalnız yürümeyeceksin diyoruz. Yaşasın kadın dayanışması.” İfadelerine yer verdi

 

30 Kas 2022 - 18:24 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 568.004 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dıygıya Gitcektik - suç devletin suç adalet sisteminin suç kanunları değiştirip idam getirme yetkisi olduğu halde getirmeyenlerin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 07:21