- G:

Staj ve Çıraklık Mağdurları parti genel merkezlerinde

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, yaşadıkları adaletsizlik için dün Ankara’da düzenledikleri mitingin ardından siyasi partilerin genel merkezlerinde konuya ilişkin görüşme gerçekleştirdi. YRP'de açıklama yapan Federasyon Başkanı Murat Bal, " Mağduriyetimiz de insanların devlet tarafından kandırılması söz konusu. Bu kandırılmanın çözümü ise sizin gibi mecliste bizim sesimiz olacak partilerle olacak" dedi.

Zehra Aksoy
Zehra Aksoy Tüm Haberleri
Staj ve Çıraklık Mağdurları parti genel merkezlerinde
Staj ve Çıraklık Mağdurları parti genel merkezlerinde
Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Yenihaber | Zehra Aksoy

KARARLILIKLARINI ORTAYA KOYDULAR

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, dün Ankara’da gerçekleştirdiği mitingde federasyona bağlı dernek üyeleri ve diğer mağdurlar ile yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması için yetkililere çağrıda bulunarak, birlikte mücadele etme kararlılığını ortaya koydu.

“STAJYER ÇIRAĞIN HAKKI VERİLSİN”

Mitinge katılımcılar arasında Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Sakarya Derneği de yer aldı. Dernek Başkanı Fatma Canan Küsmez, ise mitingde " Türkiye Yüzyılında meydanlarda hak arıyoruz. İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın. Stajyer çırağın hakkı verilsin" ifadelerini kullanarak yetkililere seslenmişti.

PARTİLERİN GENEL MERKEZLERİNE ZİYARET

Mitingin ardından Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyon Başkanı Murat Bal, il dernek başkanları ve federasyona bağlı dernek üyeleri ile Ankara’daki siyasi partilerin genel merkezlerine ziyarette bulundu. Yeniden Refah Partisi, Milliyetçi Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel merkezlerine giden dernek heyeti staj ve çıraklık sigortası sorunlarına ilişkin bir dosya sundu.

MECLİSTE SESİMİZ OLDULAR

Yeniden Refah Partisi’ne kendilerini kabul ettikleri ve mağduriyetlerinin çözümü için her zaman destekçileri olduğu için teşekkür eden Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyon Başkanı Murat Bal, şu ifadeleri kullandı; “Biz her zaman için Yeniden Refah Partisi’ni bu konuda destekçimiz ve hatta burayı da bir evimiz olarak görüyoruz. Çünkü ilk günden beri bu mağduriyetin giderilmesiyle alakalı bize her zaman için destek verdiler. Sadece destek vermekle kalmadılar aynı zamanda mecliste de bizim sesimiz oldular. Sorunumuzun çözümü ile alakalı kanun teklifini de verdiler. Tabii bu kanun teklifinin verilmesinin takibini biz mağdur derneği olarak her zaman için talep ediyoruz. Bunun böyle olacağını da biliyoruz. Oradaki samimiyete de gerçekten inanıyoruz.

BU KONUYA ÖNCELİK TANIMASINI RİCA EDİYORUZ

Bu konu nihayetinde sizin desteğiniz ile iktidar partisinin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın razı edilmesiyle çözülecek bir konu. Tabii bizim sizden istediğimiz bizi ilk derece bir pazarlık unsuru olarak sunmanız değil ama isteğimiz sizin de destekçisi olduğunuz bu mağduriyete sahip çıkmanız. Sahip çıktığınız ölçüde oralarda da bizim sesimizi dile getirmenizi ve gerek iktidar partisinin gerekse Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya öncelik tanımasını rica ediyoruz.

TÜİK’TE ÇALIŞANIZ BAKANLIKTA ÇALIŞAN DEĞİLİZ

38 yıldır süren bir mağduriyetten bahsediyoruz çünkü. Biz burada hiç kimse ile kendimizi kıyaslamıyoruz. Mağduriyetimizin diğerlerinden üstün olduğu bir yaklaşımımız yok. Herkes kendi derdiyle dertleniyor ama bizim derdimiz ülkeye de aks ediyor. Nihayetinde bugün, devletin orta vadeli programında en büyük elemanlardan biri ara eleman sorunuysa, bunun gibi TÜİK verilerinde biz çalışan olarak gösterilip devamında çalışma bakanlığı tarafından çalışan olarak tanımlanmamamız gibi birçok örnek var. Avrupa’daki staj ve çıraklığı örnek olarak veriyorlar ama oradaki verilen haklarında verilmesini hiç kimse söylemiyor.  Bu çok acı bir şey.

ÖN YÜZÜ GEÇERLİ DEĞİL ARKA YÜZÜ GEÇERLİ

Bizler aslında bakıldığında çok bir şey talep etmiyoruz. Elimizde bir sigorta kartı verilmiş işe girişimiz yapılmış, kartın ön yüzünde bir işe giriş tarihimiz var arka tarafında da bir sigorta numarası. Şimdi ise ön yüzdeki tarih geçersiz ama arka yüzündeki numara geçerli, onunla hayatın boyunca devam et diyorlar. Devlet tarafından imzalanmış bu evrakın ön yüzü geçerli değil arka yüzü geçerli. Bunun gibi birçok örnek var.

İNSANLAR DEVLET TARAFINDAN KANDIRILDI

Bizim Yeniden Refah Partisi’nden istediğimiz şey ise kanun teklifimizin devamlı güncel tutulması ve bununla alakalı basın da gerek mecliste bizim sesimizin dile getirilmesini rica ediyoruz. Mağduriyetlerle alakalı sizin çalıştayınıza geldiğimizde de gördük. Pek çok mağduriyet var tabii ki ve sizin hepsine eşit ölçüde yaklaşmak zorunda olduğunuzu anlayışla karşılıyoruz ancak burada gerçekten insanların devlet tarafından kandırılması söz konusu. Bu kandırılmanın çözümü ise sizin gibi mecliste bizim sesimiz olacak partilerle olacak.”

22 Oca 2024 - 23:35 - Gündem

Mahreç  Zehra Aksoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.