- G:

Hekimler ve STK’lardan Gazze tepkisi

Hekim ve sağlık çalışanları ve Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları her cumartesi günü AKM önünde toplanarak Gazze halkına yapılan zulüm dolayısıyla tepki göstererek çağrıda bulundu.

Ebru Bulut
Ebru Bulut Tüm Haberleri
Hekimler ve STK’lardan Gazze tepkisi
Hekimler ve STK’lardan Gazze tepkisi
+15
Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Yenihaber | Ebru Bulut- Ramazan Gülçiçek

Hekim ve sağlık çalışanları İsrail’in Filistin’e karşı yaptığı soykırımı lanetlemek ve tepki göstermek amacıyla her Cumartesi günü Tozlu Camiinden başlayarak AKM’de son bulan sessiz yürüyüş eylemleri ardından AKM önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştiriyor. Bu kapsamda bugün de Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları, Hekim ve sağlık beraber AKM önünde toplanarak Gazze halkına yapılan zulüm dolayısıyla tepki göstererek çağrıda bulundu. Basın açıklaması öncesinde ise 3. Organize Cami İmamı Mustafa Bakırcı tarafından dua okundu. Söz konusu basın açıklamasını Sakarya Sivil Toplum Kuruluşları ve hekimler adına Sakarya İnsan ve Medeniyet Hareketi Derneği Başkanı Aile Hekimi Dr. Fikret Öztürk gerçekleştirdi.

“UNUTMAMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Müslümanların gelecek Ramazan Bayramı’nı kutlayan Öztürk basın açıklamasında; “Hekimler ve sağlık çalışanları olarak izzet ehli Gazze halkına dualarımızı ulaştırmak, Gazze’nin direniş ve diriliş nefesinden nasiplenmek, acıyan yanlarımızı sarabilmenin yollarını aramak, UNUTMAMAK İÇİN, HATIRLATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK. Çünkü Rabbimiz Yüce Kitabında “Hatırlat çünkü hatırlatmak müminlere fayda verir.” buyurmaktadır. Niçin yaratıldığımız, niçin yaşamamız ve ölmemiz gerektiği bizlere unutturulmaya çalışılıyor. Tüm dünyada her bireyi insanlıktan, ümmetten, akrabalarından ve ailesinden uzaklaştırarak bencilleştirmeye çalışan bir düzen var. Bu düzende kişiler bencilleştikçe duyarsızlaşmakta ve çok daha kolay sömürülmektedirler. İngiliz uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan rapora göre; Bu gün tüm dünyanın en zengin 26 milyarderinin, dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50'sini oluşturan 3,8 milyar insanın toplam varlığına eşit servete sahiptir. Dünyanın toplam gelirinin yarısı en zengin 100 (YÜZ) kişinin geliri kadardır. Tüm dünyanın toplam gelirinin %80i ise en zengin 5000 (BEŞBİN) kişinin elindedir. Bu vahşi sömürü düzenine dur demek için önce bunu fark etmek ve birlikte mücadele etmek gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“GAZZE’NİN VE DİRENEN FİLİSTİN HALKININ YANINDA OLMAK ZORUNDAYIZ”

Öztürk; “Kapitalist sistemde dünyanın neresinden mazlumun alın terini sömüren, kanını döken, halkları birbirine düşüren, organ ve her türlü uyuşturucu ticareti yapan merkezlere baktığımız zaman buraların tamamında Yahudi sermayesini, Siyonizm’i ve işbirlikçilerini görmekteyiz. Bugün ABD siyasetinin en büyük finansörü Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (American Israel Public Affairs Committee: AIPAC) adlı kuruluştur. Bu kuruluş lobicilik yaparak İsrail çıkarlarına hizmet edecek kişileri ABD başkanı da dâhil olmak üzere etkili noktalara taşımaktadır. Toplumların kolayca sömürülmesi için de aileyi ifsat edip her türlü ahlaksızlığı yaygınlaştıran merkezlerin Yahudi parasıyla finanse edildiğini de biliyoruz. Bizlerde ülkemizin ve halkımızın selameti için yani tam da bu yüzden Gazze’nin ve Direnen Filistin halkının yanında olmak zorundayız. Yoksa Gazze düşerse tüm dünyanın direnme ve mücadele azmi düşer. Gazze’yi unutmamak demek Allah’ın yardımıyla bir sineğin Nemrudu devirebileceğini bilmek demektir. Atan doğru olduğunda sapan taşlarının nice zalimi yere sereceğini bilmek demektir.  Gazze demek tüm dünyaya İslam’ın izzetini taşımak anlatabilmek demektir. Mazeretlerin hükümsüzlüğü demektir. Gazze demek, Mekkeli müşriklerin zulümlerinin, müminleri ateşe atan Ashabı Uhdut’ların zulümlerinin tarihte kalmadığının, kâfir ve zalimlerin gücü ele geçirdiklerinde ekini ve nesli nasıl ifsad edebileceklerinin ispatıdır” dedi.

“GAZZE HALKI ABLUKA ALTINDA AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR”

Soykırımın artarak devam ettiğini ve Gazze halkının saldırıların yanı sıra açlık ve susuzluktan dolayı da hayatlarını kaybettiklerini belirten Öztürk; “Bugün de İşgalci İsrail’in Gazze’de zulüm ve soykırımı devam ediyor. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı binlerce insan şehit edildi, ediliyor. Evler, okullar, hastaneler bombalanıyor; Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanlar, yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkum ediliyor. Gazze’de hasta ve yaralıları tedavi edecek hastane neredeyse kalmadı. Geçtiğimiz günlerde İşgalci İsrail ordusu,14 gündür Şifa hastanesi merkezli sürdürdüğü, yüzlerce insanın ölümüne neden olan saldırılardan sonra bölgeden çekildi. Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin çekilmeden önce Şifa Hastanesi’nin tüm binalarını yaktığını ve tamamen hizmet dışı bıraktığını, hastanenin cerrahi binasının katlarını ve odalarını tamamen yıktığını, geri kalanını yaktığını, ana resepsiyon ve acil durum binasını da yakarak içindeki tüm tıbbi malzemeleri imha ettiğini belirtti. Ve Gazze’de bir hastane daha kullanılamaz hale geldi. Dünya tarihinde böyle bir vahşet ya hiç görülmedi ya da çok az görüldü. İşgalci Siyonistler tarafından Şifa Hastanesi, sağlık personeline, silahsız sivillere, hastalara ve içinde ve çevresinde yerinden edilmiş kişilere karşı işlenen iğrenç suç, bu işgalin vahşetinin ve sadizminin bir kanıtı. Bu vahşet; suçları kınamayan, durdurmayan ve faillerini yargılamayan herkesin alnında bir leke olarak kalacaktır” ifadelerine yer verdi.

“ZALİMİN ZULMÜ BİTECEK, HAK YERİNİ BULACAK”

Öztürk; “Elbet bugünler de tarih olacak, bugünler de anılacak. Yıllar sonra bugün yaşananlar yorumlandığında gücün, zalimlerin elinde olduğu, adalet ehli insanların zalimlere kıyasla zayıf kaldığı yorumu yapılacak. Bununla birlikte bir yorum daha yapılacak: Gazze örnekliğinde adil ve izzetli olanların zayıf kalmış olmalarına rağmen duruşlarından asla taviz vermedikleri, asla ümitsizliğe kapılmadıkları, hak bildikleri yoldan vazgeçmedikleri söylenecek. Elbette gün gelecek, Güç el değiştirecek. İşte o zaman, çocuklar öldürülmeyecek, mazlumlar kurtulacak, zalimler hesap verecek. Ve biz bütün vicdan sahiplerine diyoruz ki: Adaletin hakim olacağı zamana hazırlık yapın! Ümitsizliğe kapılmayın. Siz adaleti görmeseniz de çocuklarınız görecek. Çocuklarınızı bu yolda yetiştirin. Zalimin hesap vereceği, Adaletin hâkim olacağı günler; biz evlerimizde, işimizde, sokaklarımızda Kardan aydınlık günlerin arzusu ile gayret gösterip çalıştığımızda gelecek.  DUA ile Allah’ın yardımını dileyip, Kapitalist üretim ve tüketim alışkanlıklarına karşı BOYKOT’u gevşetmediğimizde, Direnişi alışkanlık haline getirdiğimizde gelecek. Yollar açılıp İstanbul’dan Konya’dan Diyarbakır’dan Sakarya’dan ameliyat yapmak için Gazze’ye koştuğumuzda, yüreğimizdeki ateşi diri tuttuğumuzda, HER EYLEM YENİDEN DİRİLTİR BENİ dediğimizde, zulme karşı bir binanın tuğlaları gibi, bir vücudun azaları gibi olabildiğimizde zalimin zulmü bitecek, hak yerini bulacak” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR ZULMÜ “NORMALLEŞTİRMEYECEĞİZ!”

Öztürk son olarak sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Elimizle hayır işlediğimizde, gözümüz ve kulaklarımızı haramdan sakındırıp Allah için görüp, işittiğimize, dilimizle hakkı haykırdığımızda, Aklımızı, kalbimizi hak yolunda kullandığımızda, İslam’ın nuru hanelerimizden başlayarak tüm dünyayı aydınlatacak.  Sakarya’nın duyarlı halkı, buradan sizin şahitliğinizde tüm insanlığa çağrımızdır; Bizler Gazze başta olmak üzere hiçbir zulmü, “Kanıksamayacağız!”, “Normalleştirmeyeceğiz!” “Sabırla ve azimle zulme karşı duranlardan olacağız!” Bu minvalde tüm hekimlerimizi, sağlık çalışanlarını ve dünyanın vicdan sahibi insanlarını harekete geçmeye, zalimlerin karşısında, mazlumların yanında mücadele etmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına ses olmaya davet ediyoruz! Ramazan Bayramının tüm Müslümanların ve insanlığın uyanışına vesile olmasını, bizlere de mazlumlar için mücadele etme bilinci kazandırmasına vesile olmasını diliyoruz. Oruçlarınız kabul, dualarınız makbul, Bayramınız mübarek olsun”

06 Nis 2024 - 13:31 - Gündem

Mahreç  Ebru Bulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.