- G:

SATSO Nisan Meclisi toplandı

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, "İş dünyası adına ülke olarak acilen gerçek gündemimize dönülmesini temenni ediyorum. Çünkü seçimler gerek bürokrasiyi gerek ticareti, üretimi, her kesimi olumsuz olarak etkiliyor. Artık seçimler tamamlandığına göre ekonomi ile ilgili yapısal çözümlerin üretilmesi gerekiyor" dedi. 

Şevval Şüküroğlu
Şevval Şüküroğlu Tüm Haberleri
SATSO Nisan Meclisi toplandı
SATSO Nisan Meclisi toplandı
+15
Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Yenihaber | Şevval Şüküroğlu - Hilal Tekin

YAPISAL ÇÖZÜMLER

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, artık yerel seçimlerin geride kaldığını ve ülkenin gerçek gündemine geçmesi, gerektiğine vurgu yaptı. Altuğ, "Üreticiden tüketiciye kadar her kesim için zor günler. İşte bundan dolayı artık seçimler tamamlandığına göre ekonomi ile ilgili yapısal çözümlerin üretilmesi gerekiyor" diyerek artık şehrin sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

SEÇİMLER OLUMSUZ ETKİLEDİ!

Akgün Altuğ, konuşmasında şu ifadelere yer verdi, "İş dünyası adına ülke olarak acilen gerçek gündemimize dönülmesini temenni ediyorum. Çünkü seçimler gerek bürokrasiyi gerek ticareti, üretimi, her kesimi olumsuz olarak etkiliyor. Artık önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Aylardır ülkemizin bir numaralı gündemi olan seçim nedeniyle/ ertelediğimiz; ekonomi, üretim, ihracat ve istihdama odaklanmalıyız.  Bu konulara yönelik hamleleri ivedilikle hayata geçirmek adına kaybedecek vaktimiz kalmadı. Enflasyon hala yüzde 68’in üzerinde seyrediyor. Merkez bankası, politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltti.  Ancak, ekonomi uzmanları politika faizinin enflasyonu düşürmek için tek başına yeterli bir enstrüman olmadığı konusunda hemfikir.  İran’ın İsrail’e saldırısı gibi jeopolitik sıkıntıların piyasalarda tansiyonu daha da yükselttiğini görüyoruz.  Bu durum zaten yüksek olan altın ve petrol fiyatlarında hareketliliğe iniş çıkışlara neden oluyor. Dolayısıyla enflasyon ve cari açıkla mücadeleyi negatif yönlü etkiliyor.

ENGEL OLARAK DURUYOR

Kısacası; enflasyon, kurda dalgalanma, yüksek ham madde ve emtia fiyatları iş dünyasının hareket alanını kısıtlıyor, büyümenin ve ilerlemenin önünde bir engel olarak duruyor. Üretimden hizmet sektörüne kadar bütün alanlar bir darboğazda. Örneğin inşaat sektöründe, girdi maliyetleri yüzde 100’ün üzerine çıktı. Hizmet sektörünün önemli bir ayağı olan inşaat ve yapı sektöründeki bu daralma konut fiyatlarına yansıyor. Ve negatif etki zincirleme olarak her alana sirayet ediyor. Bununla birlikte, aynı zamanda bir tarım ülkesi olmamıza rağmen gıda sektöründe yüzde 100’leri geçen artışlar yaşanıyor.  Tarımsal hammadde girdilerinde ve istihdamındaki daralma, gıda enflasyonuna sebep oluyor. Yani üreticiden tüketiciye kadar her kesim için zor günler. İşte bundan dolayı artık seçimler tamamlandığına göre ekonomi ile ilgili yapısal çözümlerin üretilmesi gerekiyor.

FİYAT İSTİKRARSIZLIĞINI “FIRSATÇILIKLA” BESLEMEYELİM

Geçtiğimiz hafta müşterek meslek komite toplantısında konuştuğumuz üzere tüm sektörlerimizin sorunları ortak: üretim için finansmana erişimin imkansız hale geldiği, istihdam edecek nitelikli ya da niteliksiz çalışan bulunamaması, enerji maliyetlerinin yüksekliği her komitemizin ana gündemi. Diğer taraftan fiyat istikrarsızlığının sürdüğü ve her kesimin maddi sorunlarla mücadele ettiği bu süreç, fırsatçılara kapı aralıyor. Artık bir malın ederi konusunda fikrimiz kalmadı. İnsanların en çok şikayet ettiği konu bu. Gelecek kaygısı ile insanların “bugün almam lazım” dedikleri ürünler için ederinin çok üzerinde fiyat biçilmesi ahlaken doğru değil.  Bu fırsatçılığa müsaade etmeyelim. Fiyat istikrarsızlığını “fırsatçılıkla” beslemeyelim. Bu konuda siz değerli üyelerimizden hassasiyet bekliyoruz.  Son zamanlarda sıklıkla dile getirdiğimiz gibi; iş dünyamızın ve özellikle gençlerimizin umudunu kaybetmemesi gerekiyor.  Geleceğimiz; üreten ve yeni yetişen nesillerin azmine bağlı.  Biz sesimizi ancak bu kürsülerden duyurabiliriz. Taleplerimizin ve kaygılarımızın duyulur olmasını temenni etmekten başka çare yok!

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ KAPASİTE KULLANIM ORANI

TÜİK tarafından açıklanan 2023 şubat ayı sanayi üretim endeksi verilerine göre Türkiye Sanayi Üretimi şubat ayında aylık yüzde 3.2, yıllık bazda ise yüzde 11.5 arttı.  İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 76,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

DIŞ TİCARET VERİLERİ

Dış ticaret verilerimize bakacak olursak;  Ticaret bakanlığı tarafından açıklanan “faaliyet illerine göre ihracat” verilerine istinaden; ilimizde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15,bu yılın şubat ayına göre ise 9’luk düşüş yaşandı. Bu düşüşe rağmen 711 milyon dolarlık ihracat performansı ile ülke ihracatının yüzde 3,1’ini karşıladık.  Türkiye istatistik kurumuna göre ilimizde şubat ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı %163 olarak gerçekleşti. Ayrıca yılın ilk 2 ayında 364 milyon dolarlık dış ticaret fazlası ile tükettiğinden daha fazlasını üreten bir kent olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu doğrultuda firmalarımızın ihracatını artırmak, kümelenmelerine destek olmak ve iş birliğini güçlendirmek adına başlattığımız ur-ge projelerimiz hızla ilerliyor. Çeşitli sektörlerde kümelenme çalışmalarına devam edeceğiz. Sizin de kümelenme taleplerinizi değerlendirmeye hazırız. 

GENÇLERİN UMUDU KALMADI!

Dünya ekonomik forumunun yayınladığı “Geleceğin Meslekleri” raporuna göre2027 yılına kadar 83 milyon iş kaybolurken 97 milyon yeni iş yaratılacağı ön görülüyor. Bu konuya dergimizin 2023 yılı son sayısında da yer vermiştik.  Dolayısıyla yapay zeka, robotik teknoloji, yeşil ve dijital dönüşüm önemli alanlar olarak gündemimizde… Bu konuda genç nüfusu diri tutmalıyız. Ve en önemli beşeri gücümüz olan genç nüfusumuzu kaybetmemeliyiz. TÜİK şubat ayı istihdam verilerine göre, ülkemizde işsizlik oranı 8,7. Ancak 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 15,6. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 13,4, kadınlarda ise yüzde 19,6 olarak tahmin ediliyor. Görüldüğü gibi genç nüfusta işsizlik oranımız oldukça yüksek.  Pandemi öncesinde 2018 yılında tr42 bölgemizde 15-24 yaş arası işsiz sayısı 46 bin kişi iken, 2023 yılı sonunda bu rakam 51 bine yükselmiş durumda. Nüfusa oranla bakıldığında genç işsizlik oranı düşüyor gibi görülse de hızla artan nüfus karşısında gençlere yeterli istihdam sağlanamadığını ve genç işsizlerin sayısının günden güne arttığını görüyoruz.  Bu veriler gençlerin umudu kalmadığının bir fotoğrafı.

NİTELİKLİ VE NİTELİKSİZ İSTİHDAM

Diğer taraftan iş dünyasının en temel sorunu nitelikli ve niteliksiz istihdam.  Bu sorunu çözmenin en temel yollarından biri bugün ve gelecekteki istihdam taleplerini üyelerimizden almak ve mesleki eğitim kurumlarını gerek altyapı gerekse insan kaynağı olarak hazırlamaktır.  Hem istihdam ihtiyacı, hem gençlerin iş gücüne katılımını artırmak, hem de yeni nesil üretime hazırlanmak amacıyla oda olarak “geleceğin meslekleri ve mesleki eğitim komisyonu” kurduk.  Çok yeni bir oluşum. Komisyonumuzun amacı ve yapacağı konular belirlendi ilk toplantısı da önümüzdeki hafta gerçekleşecek.  “Üretim Şehriyiz” söylemimizi yeni nesil üretimleri işleyebilen, uygulayabilen bir istihdamla güçlendirmeyi planlıyoruz.

YEŞİL VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Her meclis toplantısında “yeşil dönüşüm, dijitalleşme” diyoruz, bu gerçekten ciddi bir konu. Yeşil dönüşüm bir tercih ya da alternatif değil, artık bir zorunluluktur. Hepimizin gerekli önlemleri alması ve bu dönüşüme uyum sağlaması gerekiyor.  Karbon ayak izinden dolayı ihracatçılarımızın ihracat yapamayacak hale gelmesini tercih etmeyiz, zaman daralıyor.  Bunun gibi dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli üretime de hazır hale gelmeliyiz.

SATSO MUTFAK SANATLARI AKADEMİSİ

Şehrimiz ve üyelerimiz adına çalışmalarımızı sırayla hayata geçiriyoruz.  Az önce sizlere tanıtımını gerçekleştirdiğimiz “SATSO Mutfak Sanatları Akademisi” de bunlardan biri.  Ve Sakarya’da bu anlamda bir ilk.  Biliyorsunuz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekli bir projeydi.  Üzerinde 4 yıldır çalıştığımız ilk ayağı kitap olan “Gastro Sakarya” projemizin ikinci ayağı akademimiz: hem restoran, hem de yöresel ve dünya mutfakları alanlarında; aşçı, aşçı yardımcısı, barista, pastacılar yetiştirilecek bir okul olarak tasarlandı.  Burada workshop programları düzenlenecek. Coğrafi işaretli ürünlerimizin sergilenmesi ve sunumu gerçekleşecek. Kısacası şehrimizin yemek kültürü ve lezzetlerini tanıtmak anlamında önemli bir mekan olacak. Şehrimize hayırlı olsun.

AKBANK GİRİŞİMCİ KADIN PROGRAMI

Kadın girişimciler kurulumuzun yürüttüğü yeni bir çalışmaya da değinmek istiyorum. Kadın girişimciler kurulumuz ile birlikte Akbank iş birliği ile “Akbank Kadın Girişimci Programı”na başlıyoruz. Buna göre; projeye dahil olan, işini geliştirmek, büyütmek isteyen Sakaryalı 10 kadın girişimcimize eğitimler verilecek. Başvuruları web sitemiz üzerinden alıyoruz. Bu çalışmada amaç kadınlarımızın işlerini geliştirmeleri ve yetkinliklerini artırmanın yanısıra geniş bir iş dünyası ağına erişerek yeni iş olanakları ve iş birliği fırsatları bulmalarıdır. Bunu Türkiye’de Akbank ile uygulayan ilk ve tek odayız.  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı mukim temsilcisi Louisa Vinton’u odamızda ağırladık. Kendisiyle potansiyel iş birliği olanaklarını konuşup bu kapsamda, şehrimize çok değer katacak önemli bir iş birliği protokolüne imza attık.  Önümüzdeki günlerde ülke çapında olacak bu projenin müjdesini sizler ve kamuoyu ile paylaşacağız." Akgün Altuğ'un konuşması ardından 22. Meslek Komitesi, Mesleki Eğitim Çalışması kapsamında bir sunum gerçekleştirdi.

SORUNLARI BAKANA İLETECEKLER
Akgün Altuğ, "Her şeyden şikayet ediyoruz farkındaysanız. Biz bu şikayetleri alıp Ankara'ya götürüyoruz. Fakat sistem bunu çözemiyor. Önce bunu çözmemiz lazım. Biz bir arada yer alarak bir çok şeyi yapmaya çalıştık. Sistem çalışmadığı için bazı şeyleri çözemedik. Birçok şeyi yarın sayın bakanımıza iletme durumumuz olacak. Karasu ile ilgili problem çözülmüş geçte olsa. Bilişim meslek lisemiz var şuanda. Çalışıyor. Daha iyi olacağını düşünüyorum. Türkiye'de olmamış bir yapı, bilişim sanayi bölgesi bütün bilişimcilerin olacağı bir bölge olacak diye düşünüyoruz. Yapamıyoruz senelerdir. Sistem oturmuyor. Bazı kentsel dönüşüm noktalarında otopark konusunda konuşalım. Bazı durumlarda da suçlu biziz. Fırsatçılık yapıyoruz. Et ve süt konusunda hep fiyat konuluyor ama aşıyor. Yeteri kadar arz edemezseniz talebi karşılayamazsınız. Ülke olarak planlama konusunda iyi değiliz. Planlasak sürdüremiyoruz. Kaynaklar maalesef üretmezsek tükenir. Vefa konusu önemli. Özellikle Sakarya'da hizmet veren firmaların karşılığını bulacağını düşünüyoruz. Organize Sanayi Bölgesi çalışmasına başlıyoruz. Ben Sakaryalı olmayan kimseye izin vermem. Hiçbir işimizi şehir dışında ve üyelerimiz dışında bir firmaya vermeyeceğiz" dedi.

" BÜYÜKŞEHİR'E 30 MİLYON TL BİR GİRİŞ SAĞLANDI"

Gündem dışı konuşan Başkan Akgün Altuğ, "4 milyar dolar ithalatın sadece, 750 milyonu gerçekleşiyor. Bu Sakarya adına ciddi anlamda bir vergi kaybına sebep oluyor. Biz geçen sene büyükşehir ile bir çalışma yaptık. Büyükşehir'e 30 milyon TL  bir giriş sağlandı. İthalat vergilerinde 100 milyonluk bir fayda var. Yusuf başkanımız başkan seçilmeden önce konuşmuştuk. Yaklaşık 700 civarında bir firma var. Firmaları tek tek ziyaret edip, belediyenin kazancının arttırılmasını istiyoruz. Karasu Demir Limanı ekonomik durumlardan dolayı iptal edildi ve gündem oldu. Bunun uygulanabilirliği Sakarya'nın ekonomisinde fark yaratacaktır. BMC arazisi büyük bir firma tarafından işletiliyor. Önceki döneminden daha iyi bir pozisyonda olacaktır. Şehrimizde iki tane özel endüstri bölgesi var biri BMC diğeri de Kuzuluk'ta bir yerde. Sapanca sadece pandemi öncesinde ekonomik anlamda gelirinin çoğunluğunu sebze ve meyve ile sürdürüyordu. Bungalov ile ekonomik olarak çok kalkındı. Bazı kötü örnekler var ama önemli olan iyi olanlar. Turizm konusunda oda olarak destekçiyiz" dedi.

24 Nis 2024 - 15:08 - Gündem

Mahreç  Şevval Şüküroğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.