Vira Bismillah

Dostlar uzunca bir aradan sonra yeniden merhaba.

 Bugün Kocaali ve Sakarya için büyük bir gün. Yeni denizcilerin, okyanusların gelecekteki albatroslarının Vira Bismillah dedikleri gündür. Bugün, Kocaali'nin içinden yetişen gerçek bir vatansever, kadirşinas hemşehriniz hiç kimsenin yapamayacağı özveri, sabır ve emekleri ile ben bu okulu be seneye yetiştireceğim dediği SUBÜ Kocaali Denizcilik Meslek Yüksek Okulunun açılışını yapıyor.  

Başlangıçta fikir birliği yaptığımız, farklı senaryolarla bir yatılı kolej havasında açmayı umduğumuz Üniversitemiz, kanunlar ve içtihatlarımızın izin verdiği kadarı ile, en azından bir Meslek Yüksek Okulu olarak yeni eğitim yılına daha doğrusu kendi ilk yılına merhaba diyor. Hem de nasıl bir merhaba, bence gümbür gümbür geliyor. Düşünebiliyor musunuz, leblebi gibi her şehre neredeyse her kasabaya açılan bir sürü üniversitede, yetersiz eğitim elemanı başta olmak üzere çeşitli sebeplerle talep, kapasitenin çok altında iken, bu çiçeği burnunda okula müracaat oranı yüzde yüz üç. İçlerinde 3 tane de kendi lisesinin birincisi olan kardeşlerimiz var. Sadece bu son dönem üniversitelerinin değil, bilinen pek çok üniversitenin mühendislik dallarına bile 0 (yazı ile sıfır) talep olmuş bu yıl. Bu verileri paylaşmak bile üzüyor insanı eğitimimizin durumu açısından. Ama okulumuzun mevcut konjonktür içinde bile ne kadar benimsenmiş olduğunun en açık bir göstergesidir.

Bu kadar kısa zamanda büyük oranda lokomotif gibi çekici güç olan tek bir kişinin emekleri ile okul binası, eğitim araç gereçleri, genç ve dinamik öğretim üyeleri, ve hatta sırf öğrencilerin pratik yapabilmeleri için Melen Irmağı havzasında turistik seyir yapabilecek yolcu tekneleri hazır edildi. Yola çıkıldığı andan itibaren hiç bir gün, bir önceki ile aynı olmadı, hep üzerine konularak ilerlendi.

Ben inanıyorum ki, eğer sevgili hemşehrilerinin de en azından moral ve fikir destekleri artarak sürerse, çok yakın bir gelecekte bugün MYO olarak açılmakta olan okulumuz Türkiye'nin belki de bölgemizin en iyi eğitiminin verildiği ve en kaliteli denizcilerin yetiştiği uluslararası standartlarda bir üniversiteye dönüşecektir. Sonucunda, belki dünyanın en üst düzey gemi filolarınca talep edilen, belki de bu filoları yöneterek dünya deniz ticaretine yön verebilecek kişileri buradan mezun edecektir. Bu günlere ulaşılabilirse, başta Sakarya olmak üzere tüm ülkemize sayılamayacak kadar katma değer ilave edecek olması bir yana, artık bölgenin bir bilim ve eğitim merkezine dönüşmüş olmasının vereceği haz bile tüm emeklere değecektir. 

Bu vesile ile, örnek bir vatandaş ve girişimci olarak suyunu içerek büyümüş olduğu topraklara borcunu ödemiş olan sevgili arkadaşımız Turan Kalfa beyefendiye, her zaman desteklerini almış olduğu SUBÜ Rektörü Sn. Mehmet Sarıbıyık hocamıza, müdür olarak atandığı günden itibaren emeklerini bu işe adayan Sn. Nuri Akbaş müdürümüze ve kendilerine bu yolda şu ana kadar destek veren ve ilerde de desteklerine devam edecek olan herkese en derin saygılarımı iletiyorum.

Umarım sadece Sakarya'nın değil tüm bölgelerimizin kendilerine böylesine bağlı, idealist ve çalışkan evlatları yetişir ve ülkemizin hep beraber daha aydınlık günlere, fikri ve vicdanı hür yeni nesillerle beraber koştuğunu görürüz.

Vira Bismillah, pruvanız neta olsun, Allah selamet versin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre Sarı
Emre Sarı - 3 hafta Önce

Turan Bey çok konuşmadığı için, krediyi alan hep başkaları oluyor. Bir çok insan biliyor ki 20 yıllık dernek ile bugün ki Üniversite arasında hiç bir ilişki yok ama onlar hala utanmadan sanki onların inşa ettiği bir okulmuş gibi kırıtıyorlar. Aslında görülmesi gereken şey yarım kalan bina ve halen misyonunu tamamlamamış bir gurup insan.
Turan Kalfa sadece o binayı bulmakla kalmadı, onların geçmişten gelen borç sorunlarını da çözdü.
Bir gün doğruları herkes bilecek ama bugün doğruları sadece Turan Kalfayı takip edenler görüyor.

Şenol kabaoğlu
Şenol kabaoğlu - 3 hafta Önce

Sizinde emeğinize sağlık. Anladığım kadarıyla sizde perde arkasında mücadele veren asıl ve gerçek kahramanlardan birisiniz ve reklama ihtiyacınız yok. Ama ülkemin geleceği ve gerçeği bilen bizler sizinle her zaman gurur duyacağız.

Hasan Avcı
Hasan Avcı - 3 hafta Önce

Kocaali Akp ilçe başkanı, bırakın cebinden bir kuruş yardım etmeyi, İlçede Yüksek Okul isteriz formunu bile imzalamamış adamdır. utanmadan en ön sıralarda oturup poz veriyordu.

Saim Kömeçoğlu
Saim Kömeçoğlu - 3 hafta Önce

Kocaali için göstermiş olduğunuz çabaları nızdan ötürü kutluyorum.