Virüs engel olamadı

Milli değerlere bağlı bir nesil yetişiyor. Ailelerin de bunda çok ciddi bir katkısı var şüphesiz. Geçmişinden ders almayanın geleceğine yön vermesi mümkün değildir. “Tarih tekerrürden ibaret” sözü tarihten ibret almayanlar için geçerlidir.

Dün gazetemize gelen onlarca fotoğraf, yüzlerce çocuğun yaşadığı coşkuyu gözler önüne seriyordu. Sokaklarda esnafın astıkları bayraklar aslında çok şey anlatıyor.

“Kişi kendi kavmini sevmekle suçlanamaz” hadisinden hareketle çocuklarımızın ataları ile gurur duyması ne güzel bir şey. Ne güzel bir vefa göstergesi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu günü çocuk bayramı ilan etmesi ne büyük bir ileri görüşlülük

Ve demokrasi…

Ne büyük nimet.

Bu nimetin, atalarının kıymetini bilen nesillerin coşkusuna tanıklık etmek ne hoş.

Çocukların içinde oluşan bu sevginin ileride daha da şekilleneceği aşikar. Milli değerlerine ve demokrasiye bağlı bir nesil yetişiyor.

Bizi biz yapan değerlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Muhtaç olduğu kudretin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu bilenler, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V) tarafından müjdelenen neslin devamı olduğunun farkında olanlar sahadaki yerlerini almaya hazırlanıyor.

Dünkü manzarayı gördükten sonra aklımdan geçen o güzel cümle ile yazımı bitirmek istiyorum:

Ne mutlu Türk’üm diyene…

Tarihe geçerken

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yılında milletvekilliği yapan yedi isim Sakarya’dan. Bu kişiler hem ilimiz hem kendi partileri hem de ülke için önemli mevkilere geldiler.

Sakaryalıdan aldıkları oylarla Meclis’e gittiler ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yılında mühim bir görev üstlendiler. Üstelik Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk vekilleri olma unvanına da sahipler. Sorumlulukları ağır olan bu vekillerden Sakaryalının da beklentisi yüksek. Özellikle bu günlerde zor süreçlerden geçiyoruz. Gerek sosyal gerekse ekonomik açıdan Sakaryalı zor durumda. Elbette bunu beklerken kimsenin hakkına girmeyi de hedeflemiyoruz. Kimsenin hakkını yemeden kendi haklarımızın korunmasını istiyoruz. Bunun için de her partide yönetici konumda temsilcilerimiz mevcut. Sakaryalı her partiden ismi Meclis’e gönderdi.

Şimdi bu görevi üstlenen vekiller için gereğini yapma zamanı. Yapıp yapmadıklarına ilişkin bir yorum değil bu. Pek çok konuda gösterdikleri hassasiyetin bizzat tanığıyız (aralarında telefonlarımızı açmayanlar da var ama bu belki de kişisel bir tercihtir.)

Gece gündüz demeden ülke menfaati için uğraşırken Sakarya’yı da unutmamalısınız. Çünkü finalde sizin başarılı olup olmadığınıza ilişkin değerlendirmeyi Sakaryalı yapacak.

Tarihe geçmenize müsaade eden insanların sizden özellikle bu dönemde biraz daha ilgi beklediğini hatırlatmak isterim.

Dikkate almak kendi menfaatinizedir.

Yine aynı manzara

Ramazanın ilk gününün sokağa çıkma yasağına denk gelecek olması dolayısıyla vatandaşlar evlerinin ihtiyaçları için kendini sokağa attı. Marketlerin açık olacağının söylenmesine rağmen yine sokaktaki kalabalık sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı.

Biraz erzak alacağız diye başta kendi sağlığı olmak üzere toplum sağlığını hiçe saydı.

Ortaya yine sokağa çıkma yasağının geldiği ilk günkü gibi manzaralar çıktı.

Sokağa çıkma yasağı öncesinde bu tabloların yaşanmasını önünü almanın bir yolu olmalı.

Çünkü sokağa çıkma yasağının bu şekilde uygulanması gerçekten işe yarıyor mu yoksa öncesinde virüsün yayılması için uygun ortam mı sağlanıyor gerçekten tartışılır.

HECATİ: Biz “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” derken şaka yapmıyoruz.

YORUM EKLE