Yağmurdan kaçarken

Kovalarcasına nefret edercesine gönderdik 2020’yi, sanki bütün kötülüklerin, olumsuzlukların ve yaşanmasını istemediğimiz onlarca olayın mesuliyeti 2020 yılıymış gibi. Rakamlara takılıp durduk..!

Aslında 2020 yılına girerken tam aksi düşüncelere sahiptim...

Dünyaya barış ve huzur gelecek,

Çocuklar yataklarına aç girmeyecek,

Hiçbir kadın cinayetine şahit olunmayacak,

Adaletsizlik ve Hukuksuzluk yaşanmayacak,

Yoksulluk ortadan kalkacak,

Ülkemin her kurumunda Liyakatsizlik son bulacak,

Ormanlar katledilmeyecek,

Beton yığınları mezarımız olmayacak,

Salgın hastalıklardan bir canımızı dahi kaybetmeyecek, Çin aşısına bile muhtaç olmayacaktık,

Bunun gibi yüzlerce konu bulabiliriz.

1930’lu yıllarda bile aşı üretim merkezi olup Avrupa’ya aşı gönderirken, bugün 1930 yılının ne kadar ilerisinde veya gerisindeyiz?

Hz. Ömer yıllar öncesinde “Dağlara Buğdaylar Serpin Müslüman Ülkede Kuşlar Aç Demesinler” derken, bugün çöp bidonlarından ekmek toplayanları gördükçe ekonomik ve insani ilkeler olarak 640’lı yılların ne kadar ilerisinde veya gerisindeyiz?

Peygamber efendimiz doğayı ve tarım arazilerini korumak için yaklaşık 1500 sene önce ilk defa sit alanı kavramını ilan ederken bugün orman katliamı yapan, su kaynaklarını yok eden ve tarım arazilerini betonlaştıran insanlık müsveddesi olarak çağın ne kadar ilerisinde veya gerisindeyiz?

1930’lu yıllarda yapılan Çevre ve Şehir Planlamasında Hayvan Mezarlığını bile düşünen Mustafa Kemal Atatürk’ten yüz yıl sonra bile Sakarya gibi Plansız Şehirleri kurup yönetenler daha eski yüzyıllarda mı yaşıyorlar yada gelecek yüzyıllarda mı?

1937 yıllarında Sümerbank basma fabrikası girişinde işçileri piyano sesi karşılarken, kendi elektriğini üretirken, sinema ve balo salonlarında kültürel faaliyetlerde bulunurken, raylı sistem ile fabrika içi ulaşım sağlanırken, golf sahası ve paten pisti dahi düşünülmüşken yüzyıl sonra bile birçok şehrin sahip olamadığı bu fabrikanın sosyal imkanlarıyla işçilerini el üstünde tutan, teri kurumadan ailesini geçindirecek ücreti veren anlayışla,

Bugün fabrika yemeğinde çıkan portakalı yemeyip çocuğuna götüren işçinin ruh haliyle asgari ücretin küsuratındaki 90 kuruşu hesaplayan vicdanımız ve vizyonumuzla çağın ne kadar ilerisinde yada gerisindeyiz?

Anlaşılacağı gibi rakamların hiçbir suçu yok, kabahat biz insanlarda.

İnsanlık değerlerimizin yerlerde yüzüstü sürünmesinde.

Ve biz değişmediğimiz sürece dünyanın değişmesini niye bekliyoruz.

İnşallah 2020’yi mumla aramayız!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğra by.
Buğra by. - 2 hafta Önce

Günaydın sakarya. DR BEY yazılarınızın önemi her hafta daha farklı olaylara değinerek göstermiş olduğunuz için siz ilim insanlarına çok teşekkür ederim değinmiş olduğunuz konularin sadece 3/1 ni bu hükümet dikkatte alsa ülkenin kalkınmasına yeter ama ne yazık ki idarecilerimiz peygamberimizin hz ömerin ve önderimiz Atatürkün sözlerini işlerine geldiği gibi kullanmaktalar umut ediyorumki birgün sözleriniz dikkate alınır aklı selim liyakat sahibi bir idareci çıkarda tedbirleri daha geç kalmadan alır ülkenin diğer bir felaketide ne yazık ki bu iktidarda liyakat sahibi vatan sever bir kişinin olmamasıdır beklentimiz arzumuz bugün de yarında hep olacak Ne mutlu TÜRKÜM diyene .maskelerimizi takalım mesafeleri koruyalım biraz daha evde kalalım birazdaha sabır.

Ayhan Koçak
Ayhan Koçak - 2 hafta Önce

Sayın Uzm. Dr. Cihan Kolip öncelikle makaleniz için teşekkür ediyoruz. Vatanı yerine yandaşı, milleti yerine çıkarcı dalkavukları kayıranları görmediğimiz sürece daha çoook 2020'ler görürüz. Saygılarımla...

Dr. T. Sibel Yılmaz
Dr. T. Sibel Yılmaz - 2 hafta Önce

..Harikasiniz sayın yazar, ekleyecek hiçbirşey yok. Ancak biz değiştirsek dünya değişir. ✔

Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 2 hafta Önce

Sn. Cihan Kolip hocam din istismarlığı yapılan bir dönemde Liyakatsizliğin son bulması çok zor. Son 20 yıllık yönetimin ve destekçilerinin besin kaynağı liyakatsizliktir.

Mehmet Tunca
Mehmet Tunca - 2 hafta Önce

Emeğine,YÜREYİNE sağlık saygı ve SEVGİ DEĞER hocam(Büyük Başkan)çok güzel konu ele aldığınız için ayrıca TEŞEKÜRLER. Malesef her şey para ,rant ve YANDAŞ anlayışı dünyanın sonunu getiriyorlar.

Mahmut aydin
Mahmut aydin - 2 hafta Önce

Helal olsun hocam her hafta çok güzel konulara değiniyorusnuz sizin bu yazdıklarınızı tüm yöneticilerin okuyup sizden bir şeyler öğrenmeleri gerekir

Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 2 hafta Önce

O kadar net ve o kadar güzel ifade etmişsiniz ki; bütün bunların hepsi bizlerin elinde, sadece istek ve irade lazım.

"Dünyaya barış ve huzur gelecek,

Çocuklar yataklarına aç girmeyecek,

Hiçbir kadın cinayetine şahit olunmayacak,

Adaletsizlik ve Hukuksuzluk yaşanmayacak,

Yoksulluk ortadan kalkacak,

Ülkemin her kurumunda Liyakatsizlik son bulacak,

Ormanlar katledilmeyecek,

Beton yığınları mezarımız olmayacak,"

Nimet Ağırbaş
Nimet Ağırbaş @Zeynep MERÇAN - 2 hafta Önce

İyi seneler,Sağlıklı,huzurlu bol bereketli,anlayışlı,çalışkan,insanların mutlu olduğu barış içinde güven ve adaletle yaşayabileceğimiz bir dünya diliyorum ....iyi haftalar

Kemalpaşa
Kemalpaşa - 2 hafta Önce

Hocam kaleminize sağlık.düşüncelerimizi kaleme şmışşınız.inşAllah bu yılda,önceki yıllardan ders alınıpta hatalar yapılmaz.size ve tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum