Yarım Günde 18 Futbolcu

Teknik Direktör, gönderilirken: “Son gün 18 futbolcu alındı” dedi.

“Hadi canım, olmaz öyle şey” derken bir baktım Sayın Şansal Büyüka durumu gazetesindeki köşesine taşımış. Demek ki haber doğru! Son gün 18 futbolcu alınmış. Eldekilerle birlikte oynayacak oyuncu sayısı 40 olmuş!

Bu sezon kaç sporcu oynayacak, kaç sporcudan kurtulmak için başka başka varyeteler yapılacak zamanla elbet göreceğiz.

Ancak doğru olan; Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce’nin gereken parayı toplamak için canhıraş bir biçimde çabalamasının ardından yapılanları, kulübü yönettiğini iddia edenlerin bu şehre derhal açıklamasıdır.

Sosyal medyada denk geldiğim La Fontaine formatında bir masal dikkatimi çekti. Konuyu anlatması bakımından önemli.

Karıncaya sormuşlar: “Hayvanları anlatır mısın?”

“Tabi” demiş. “Hayvanlar ikiye ayrılır. Birinci Grup: Aslan, kaplan, yılan gibi şefkatli ve iyi huylu hayvanlar. İkinci Grup: Tavuk, kaz ve ördek gibi zalim ve yırtıcı olanlar!”

Biz toplum (Sakaryasporlular) olarak, futbol dünyasını yanlış gözlerle seyrediyoruz galiba. Kim dost kim değil belirleyemiyoruz. Futbol sadece futbol değildir. Çünkü Türkiye’de futbolun %90’ı çıkar hesaplarıyken geriye kalan %10’u ancak sporun kendisidir.

Türk Futbolu zaten iyi bir dönem yaşamıyor. Alt liglerdeki takımların durumları belki daha da kötü. Fakat konjonktüre bağlı bu durum, kulüplerdeki kötü yönetimi ve sözde yöneticilerin kulüp bütçelerin altından girip üstünden çıkılmalarını açıklamak için yeterli değildir.

18 futbolcu ne demek? Futbolun finansal yapısını iyi bilenler meseleyi hemen anlamışlardır! Ben anlamıyorum. O nedenle soruyorum zaten. Neden 22 kişilik kadronun üstüne yarım günde 18 futbolcu daha aldınız? Üç kupada yarışmak için mi? Yetiştirip, gelecek sezon satmak için mi?

Geçmiş yıllarda (daha gençken) bu şehirde futbol hakemliği yaptım. İlkokul düzeyinden amatör kulüp düzeyine kadar birçok resmi maça hakem olarak çıktım. Sahada gençleri gördüm. Müthiş yetenekler vardı. Daha 12 yaşında sahada bir yıldız gibi top oynayan çocukları kendi gözlerimle gördüm.

O gençler Sakaryaspor’da oynasa yeterdi ama oynayamadılar.

Çünkü sistemi elinde tutanlar, bu çocukları sahada istemiyorlar. Hal böyle olunca aileler de çocuklarını bu riskli (eyyamcı) sektöre kaptırmak istemiyor. Çünkü aileler menajer, kulüp başkanı, antrenör üçgeninde dönen dolaplardan kendilerini koruyamıyorlar.

Sakarya’da futbolcu yetişmiyormuş! Hadi oradan! Doğru cümle; “Sakarya’da futbolcu yetişmesine izin verilmiyor” olmalıdır.

Belediyeler, gençlere sahip çıkmalıdırlar. Kurumsal olarak yetenekli gençleri korumalıdırlar. Özellikle #bizimturgut’a sesleniyorum. Beş yılda beş futbolcu hedeflese Sakaryaspor da kurtulacak, Sakarya Futbolu da!

Avrupalılar, hindinin Türkiye’den geldiğini düşündüklerinden hindiye “turkey” diyorlar, biz hindinin Hindistan’dan geldiğini düşündüğümüzden “hindi” diyoruz. Hintliler ise hindinin Peru’dan geldiğini düşündüklerinde hindiye “piru” diyorlarmış.

Bir de “kaz” var tatbikî! Bilmem anlatabildim mi?

YORUM EKLE