Bu kafede engel yok hizmet var

Adapazarı ilçesinde zihinsel engelli vatandaşların istihdam etmesine olanak tanıyan ‘Engelsiz Kafe’ pandemi döneminde de maske, sosyal mesafe, hijyen kurallarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Bu kafede engel yok hizmet var

sakaryayenihaber.com-Merve Kurtulan

Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ferruh Kaledibi’nin işlettiği Engelsiz Kafe zihinsel engelli vatandaşlara iş olanağı sağlıyor. ‘Engelsiz Kafe’ zihinsel engelli bireylerin topluma bağımsız bireyler olarak kazandırılmasını hedefliyor.

İki çocuk babası bir mali müşavir olan ve şu an Engelsiz Kafe’yi işleten Ferruh Kaledibi çocuklarından birinin down sendromlu olduğunu söyleyerek onların sosyal yaşamda aktif bireyler olması gerektiğini ve bilimsel eğitimin onlar için önemli olduğunu söyledi. Kaledibi, “Down sendromlu olan oğlum Ekin’i doğduğu günden itibaren özel eğitimle eğittik.  Ekin doğduğunda, her ana baba gibi çocuğunuzun geleceği ile ilgili düşüncelerimiz oldu ve bundan 22 sene önce doktorlar bu çocuğa hayatı boyunca siz bakmak zorundasınız dediler. Bunları duydukça tabi çareler arıyorsunuz. O çareleri ararken dünyayı inceliyorsunuz. Bunları incelediğimizde engellilerin hayata hazırlanması ile ilgili en önemli şeyin bilimsel eğitimden geçtiğini görüyorsunuz” dedi.

 ÖNCELİK BİLİMSEL EĞİTİM

Down sendromlu zihinsel engelli kategorisine giren bireylerin en erken yaşta eğitime başlanması gerektiğini söyleyen Kaledibi bu süreçte birtakım zorluklar çektiğini belirterek “Oğlum Ekin üç aylık olduğunda Anadolu Üniversitesi Engelliler Enstitüsünde eğitimler aldırmaya başladık. Daha sonra 6 yaşına geldiğinde kreşler aramaya başladık. Maalesef toplum engellilere öcü gibi bakıyor. Bu konuda zorluklar yaşadık. İlk ve orta okul döneminde bizim sınıfta olmasın diyen aileler ve öğretmenlerle karşılaştık. Lise döneminde ise liseye bu sebeplerden dolayı başlayamadı. Bunun en büyük nedeni engelli çocuklarla ne şekilde ilgilenileceğini bilemeyen öğretmenlerden dolayı. Tabi onlarında haklı tarafları var haksız tarafları da” diye konuşt

AMAÇ YAŞAMA DAHİL  OLMAK

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kurulan Engelsiz Kafe engelli vatandaşların istihdam etmesi üzerine 2015 yılında kuruldu. Engelli bir birey babası olarak çocuğunun hayata katılmasını hedefleyen Ferruh Kaledibi tüm zihinsel engelliler için Engelsiz Kafe’yi kurdu. Kaledibi, “Bu kafe bizi heyecanlandırdı. En başta doğal olarak korkularımız vardı. Yapabilecek miyiz diye düşündük çünkü iddialı bir işe girdik ama sonucunda başarılı olduk.2015’te bu işe giriştik ve korkularımızı yendik.” dedi. Dünyada bu gibi işletmelerin var olduğuna değinen Kaledibi, “Pandemi dolayısıyla gidemediğim Belçika Brüksel’in en iyi restoranlarından biri olan işletmedeki çalışanlar engellilerden oluşuyor. Bizim burada çalışan engelli vatandaşlarımız gibi.” diye konuştu. Kaledibi istihdam sağlanan engelli gençlerin oldukça başarılı olduklarını ifade ederek “Burada her bireyin kendi yapabilirliklerine göre işi var. Mesela bazıları temizlik yapıyor, bazıları servis yapıyor. Herhangi bir restorana ya da kafeye gittiğinizde bu böyle işliyor hiçbir fark yok” ifadelerini kullandı.

 ‘BURASI DİĞER KAFELER GİBİ NORMAL BİR KAFE’

İnsanların bu işletmeye bakışının sadece sosyal sorumluluk olarak görülmemesini savunan Kaledibi Engelsiz Kafenin diğer kafeler gibi normal hizmet veren bir kafe olduğunu vurguladı. Kaledibi, “Engellilerde iyi hizmet verebilir. İlk etapta dışarıdaki vatandaşların bakışı burayı engelliler işletiyor gidelim sosyal sorumluluk görevimizi yerine getirelim şeklinde. Burası diğer kafeler gibi normal bir kafe. Biz buradaki engelli çalışanlarımızı yeterliliklerine göre değerlendiriyoruz ve ona göre hizmet veriyoruz. Danışman arkadaşlarımızın da yönlendirmeleriyle daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Kafemiz ‘Korumalı iş yeri’ statüsündedir. Bu ne demek derseniz çalışanların yüzde 75’i zihinsel engellilerden oluşuyor.  Adapazarı’nda en az 8 zihinsel engellilerin çalıştığı bir işletmeyiz. Hedefimiz zihinsel engellilerin iş ve sosyal hayatta kabul görmeleridir. Zihinsel engellilere toplumda bir ön yargı var. Toplum onlara deli gözüyle bakıyor.” dedi.

MOTİVASYONLARI ARTIYOR

İnsanların Engelsiz Kafe’yi hizmette iyi oldukları için tercih etmelerini isteyen Kaledibi, “Gelen misafirlerimizin burayı iyi hizmet sebebiyle tercih ettiğini gören engelli çalışanlarımızın çalışma motivasyonu da artıyor. Burada çalışan engelli gençlerimiz aynı zamanda özel eğitimine devam ediyorlar. Yani onları eğitim ve psikolojik danışmanlarla destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Kaledibi, “Dışarıdan bakanlar burada büyük sevap işliyorsunuz gözüyle bakıyor. Hayır biz burada sevaptan daha da öte bir şey yapıyoruz. Amacımız dediğim gibi onları sosyal hayata katmak ve toplumun üreten çalışan bireyleri haline getirmek” dedi.

ÜMİDİNİZİ KESMEYİN

Zihinsel engelli bireylerin ailelerinin de sosyal hayata karışarak çalışmasından memnun olduğunu söyleyen Kaledibi, “Aileler memnunlar, çocukları hayata katılıyor. Onlarla konuştuğumuzda bunun paradan öte bir şey olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda biz burada zihinsel engelli çocuklara sahip ailelere umut oluyoruz. Çocuğunuzdan ümidi kesmeyin, bilimsel veriler ışığında eğitim verin. Geçmişe göre şu an teknoloji ve eğitim koşulları daha iyi. Aileler daha da şanslı durumda. O yüzden her doğan çocuk bu dönemde daha şanslı” diye konuştu. Pandemi sürecinde kapalı olduklarını ve çalışanların sosyal açıdan olumsuz etkilendiğini dile getiren Ferruh Kaledibi, “Onlar çalışmayı seviyorlar pandemi döneminde kapalıydık. Bu onları üzdü. Bir çalışanımız hem down sendromlu hem işitme engelli. Ona pandemi sürecinde kapalı olduğumuzu anlatamadım. Söğütlü’den geliyor. Bir gece babasıyla geldi kapalı olduğunu gördü, bir de sabah anca öyle ikna oldu” dedi.

BİZE ACIMAYIN

Kaledibi “Bize acımayın, burası sosyal faaliyetlerinizi sadece geçirmek için bir yer değil burası zihinsel engellilerle hizmet veren bir işletme. Amacımız 8 birey ile size kaliteli güzel hizmet vermektir” dedi.

SOSYAL YAŞAMDA İSTİHDAM

Kaledibi, “Pandemi’de normalleşme sonrasıyla birlikte maske hijyen mesafe kurallarıyla birlikte dönüşümlü seyrek bir çalışma modeline geçtik. Onlar çalışmaktan hayata katılmaktan mutlular. Biz onların sosyal yaşamda istihdamı gerçekten normal hayatımıza alarak bunu sağlayabiliriz. Biz diğer kafelerde de dezavantajlı kişilerin istihdamından yanayız. Asıl amacımız bu duyarlılığı oluşturmaktır” şeklinde konuştu.                    

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER