Cemil Meriç'te Roman Kahramanları Festivali 

21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü nedeniyle Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen Roman Kahramanları Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 

Cemil Meriç'te Roman Kahramanları Festivali 

Geçen yıl yaptığı etkinlikler büyük ses getiren Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi bu yıl da Roman Kahramanları Festivali'ni yoğun bir programla gerçekleştirdi. Sergiler, söyleşiler, mini konserler, canlandırmalar, imza günü etkinlikleri başta olmak üzere birçok etkinlik öğrencilerle ve dışarıdan gelen misafirlerle buluşturuldu. 

Açılışı Maltepe Üniversitesi'nde Millî Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı, Ortaöğretim eski Genel Müdürü Yusuf Büyük ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Şahin Karasar'ın da bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleşen festivalin açılış konuşmasını festival genel sekreteri Ercan Yılmaz yaptı.

Festival kapsamında Türk edebiyatının ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden Necati Mert, Faruk Duman, Sibel K. Türker, Ethem Baran, Osman Semih Albayrak, Besim Dellaloğlu'nu ağırlayan Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi, ildeki farklı okullardan edebiyat öğretmenlerinin ve öğrencilerinin katılımıyla paneller de gerçekleştirdi. 

Büyük beğeni toplayan Roman Kahramanları Festivalinde İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş başta olmak üzere şehir içinden ve dışından birçok misafiri ağırlayan CMSBL, Türkiye genelindeki etkinliklere bir kez daha öncülük etmiş oldu.
    
21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü Nedir?

2012 yılında Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde ilan edilen "21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü" o günden bu güne Türkiye genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda kutlanmaktadır.

Dünyada ilk kez, Dünya Roman Kahramanları Günü 21 Aralık 2012’de İstanbul’da ilan edildi. 2013 yılında Ankara, Zonguldak ve Trabzon’da kutlanan 21 Aralık Roman Kahramanları Günü 2014 yılında yine başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinde benzer etkinliklerle kutlandı.

En son 2018 yılında İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolvadin Sosyal Bilimler Liseleri öncülüğünde yaygınlaşan etkinlikler geniş kitlelere ve özellikle ortaöğretim öğrencilerine kadar ulaştı.

2019 yılı 21 Aralık tarihini kapsayan hafta Dünya Roman Kahramanları Günü adı altında yapılan etkinliklerle Türkiye çıkışlı bu projeyi uluslararası platforma taşımak amaçlanmaktadır.

Maltepe Üniversitesince Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye genelindeki ortaöğretim kurumlarında ilki düzenlenecek olan “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü”nün "Hepimiz bir roman kahramanıyız." sloganıyla 16-21 Aralık 2019 tarihleri arasında gönüllülük esasına dayalı olarak çeşitli liselerde kutlanması planlanmıştır.
 
2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ilan edilen “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü”, sonraki yıllarda çeşitli kentlerde, kütüphanelerde ve okullarda yapılan etkinliklerle sürdürülmüştür. Aynı günün tüm yurtta yaygın olarak kutlanması için “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü Etkinlikleri” adı altında 16-21 Aralık 2019 tarihlerinde 81 ilde edebiyat ve sanat etkinlikleri düzenlenmesine yönelik çalışmaların yapılması düşünülmüştür. 
 
Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Maltepe Üniversitesi iş birliğinde Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarındaki öğrenci ve öğretmenlerin; akademik, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlanması, ortaöğretim programlarının desteklenmesi, edebiyat ve sanat konusundaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, kişisel yeteneklerin geliştirilmesi, dünya edebiyatı bağlamında hayat boyu sürecek bilimsel merak ve öğrenme isteğinin oluşturulması, eğitim faaliyetleri, paneller, sempozyumlar, konferanslar, imza günleri ve çeşitli etkinlikler aracılığıyla akademisyenlerle, sanatçılarla, roman yazarlarıyla öğrencilerin buluşturulması amaçlanan “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü Etkinlikleri”nin önümüzdeki yıl uluslararası platforma taşınması ve Unesco çerçevesinde kutlanması planlanmaktadır.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 15:27
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER