Çok konuşulan o meyve Sakarya’da da yetiştiriliyor!

Ülke gündeminde 2 yıl önce oldukça konuşulan Ejder Meyvesi, bir kadın girişimci tarafından Sakarya’da da üretilmeye başlandı 

Çok konuşulan o meyve Sakarya’da da yetiştiriliyor!

Ejder meyvesi, 2018’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda servis edilmesiyle ülke gündeminde oldukça konuşuldu. Daha önce lüks yemeklerin bir parçası olan meyve, o günden sonra ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştirilmeye başlandı. 

Kökenleri Meksika, Güney Amerika, Orta Amerika’ya dayanan ve Kamboçya, Tayland, Tayvan, Vietnam ile Filipinler gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilen Ejder Meyvesi Sakarya’da da yetiştirilmeye başlandı. Birçok hastalığa şifa olan Ejder Meyvesi Marmara Bölgesi’nde ise sadece Bursa ve Sakarya’da üretiliyor. Tropikal bir meye olan Ejder Meyvesi’nin bir tanesi ise 20 TL’den satılıyor. Adapazarı Kayrancık Mahallesi’nde yaşayan 40 yaşındaki 2 çocuk annesi Zeynep Yiğit, Marmara Bölgesi’nin iki Ejder Meyvesi yetiştiren üreticilerden biri. Üretici Yiğit, meyvenin faydaları, üretim süreci ve fiyatlarıyla ilgili açıklamada bulundu. 

2 YIL ÖNCE BAŞLADI
2 yıl öncesine kadar Adapazarı merkezde yaşadığını söyleyen Yiğit, “Kayrancık Mahallesi’ne asıl geliş amacımız hayvancılıktı. Yerimiz bahçe alanına müsait olduğu için domates, biber ektik. Daha sonra neler ekebiliriz diye araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmalar esnasında Ejder Meyvesi ile karşılaştım. Burada ‘olur mu, olmaz mı’ diye araştırdık ve Sakarya topraklarının bunun için elverişli olduğunu öğrendik. Ejder Meyvesi pitaya, dragon fruit, kaktüs meyvesi ve çilek armudu olarak da adlandırılıyor. Normalde Akdeniz ve Ege iklimine uygun 15 ila 35 derece arasında yetişen ve gölgeli güneş isteyen bir meyvedir” dedi. 

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR
Üretim esnasında kışın 15-30 günde bir, yazın haftada bir sulanması gerektiğini vurgulayan Yiğit, “Bir ağaç, ortalama 1,5 yıl içerisinde meyve veriyor. Ejder Meyvesi’ni üretmek için sera hazırladım ve daha ayrıntılı bilgiler elde etmek için Mersin’e gittim ve bunların maliyeti içinde bileziklerimi sattım. Eşim ve çocuklarım büyük destekler verdi, çabalamadan olmuyor. İşbirliğiyle yaptık. Devletten herhangi bir destek almadan burayı açtım. Kadınlara bu noktada büyük destekler verilirse, başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ejder meyvesi kanser, şeker, kemik erimesi, diyabet, kolon kanseri gibi hastalıklara iyi geliyor. Bunları, laboratuvar araştırmalarından öğrendik” diye konuştu. 

‘MASRAFLARIN KARŞILIĞINI ALACAĞIM’
320 metrekarelik seranın maliyeti için 30 bin TL harcadığını dile getiren Yiğit, “Bu masrafların karşılığını alacağımı düşünüyorum. Meyvenin tanesi şu anda 20 TL, olarak marketlerde satılıyor. Gramajına göre 45 TL’yi de buluyor. Sakarya’da tek üreticiyim. Meyve, Marmara Bölgesi’nde Sakarya ve Bursa da tek üretiliyor. Ağaç, Haziran ve Aralık arasında meyve veriyor. Serada gayet mutluyum. Başaracağıma inanıyorum. Yeter ki imkan verilsin. Kadınların başaramayacağı bir iş yoktur. İnşallah önümüzdeki haziran ayında ilk meyvemizi satışa sunacağız” ifadelerini kullandı. Serkan OK – Elif TAHTAKALE 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 13:36
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER