Doğru nefesle stresinizi yenin

Nefes Terapisti Çağla Efe, doğru nefes teknikleriyle stres başta olmak üzere bir çok hastalığın üstesinden gelinebileceğini söyledi. Efe, “Doğru nefes alıp vermek insanın hayatını olumlu yönde değiştirir” dedi

Doğru nefesle stresinizi yenin

Nefes Terapisti Çağla Efe, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Doğru nefesin öneminden bahseden Efe, “Düzgün ve yeterli nefes almayan kişiler sürekli kendilerini yorgun hissederler, sinirli ve verimsiz olurlar. Uyku düzenlerinde sorun yaşar ve bu nedenle güne kötü başlayıp devam ederler. Aynı döngüde kalmaları sonucu bağışıklık sistemleri de zayıflar ve sorunlar artarak devam eder” dedi.
İÇGÜDÜSEL VURGU
Doğru nefes almanın ne demek olduğunu anlamak için, nefes alıp vermenin ne işe yaradığını bilmemiz gerektiğine dikkat çeken Efe, “Doğduğumuz an itibari ile içgüdüsel olarak kullandığımız Diyafram Nefesini 2-3 yaş sonrasında ego gelişimi ile kaybederiz ve düzensiz nefes alış-verişlerimiz sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal birçok rahatsızlığa davetiye çıkartmış oluruz. Diyafram nefesi yerine göğüs nefesini kullandığımızda akciğerler ancak %30 kapasiteyle oksijenlenir, oysaki diyafram kasını kullanarak nefes alıp verdiğimizde akciğerlerimiz %100 oksijenlenme sağlar. İşte bu nedenle Doğru Nefesi öğrenmeli, diyafram nefesini yeniden kazanmalıyız. Bu çalışmalar yetişkinlerde ve 7 yaş sonrası çocuklarda da yapılmakta ve pozitif etki sağlamaktadır” dedi. 
DİYAFRAM KASI
Diyafram Nefesinin etkileri hakkında bilgiler veren Efe, “Diyafram kasını kullanarak nefes alıp verdiğimizde, sempatik ve parasempatik sinir sisteminin dengeli çalışması sağlanır ve asit-baz dengesi oluşur. Ve bu sayede beynin düzeyleri ve zihin dalgaları üzerinde farklı tesirler oluşturarak duygu, düşünce ve beden hareketlerinde olumlu yönde değişim, dönüşüm ve yenilenme başlar” şeklinde konuştu. Efe, “Nefes Teknikleri ile dikkat, motivasyon, konsantrasyon, odaklanma, gevşeme, bırakma, izin verme, stres topraklanması oluşturabilirsiniz. Olaylar ve kişiler karşısında kendinizi kontrol edebilir, sinirlerinize hâkim olmayı öğrenebilir, irade, duygu ve ego kontrolü kazanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.
KONSANTRASYON
Nefes Teknikleri stres, konsantrasyon eksikliği, panik atak, öğrenme zorluğu, depresyon, sınav kaygısı, obsesyon, migren, anksiyete, uyku apnesi, dikkat dağınıklığı, burun tıkanıklığı, öfke kontrolü, kaygı bozuklukları, horlama, kekemeliğe iyi gelir. Nefes Teknikleri ile doğru nefes almak ve diyaframı kazanmak, irade kazanımı ve ego kontrolü sağlamak, farkındalık oluşturmak, bilinçaltını çözmek, temizlemek ve yaşamı kolaylaştırıcı tekniklere sahip olabiliriz. 

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21