Evcil hayvanlar psikolojiyi olumlu yönde destekler

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvan bakımının insan psikolojisine etkisini anlattı 

Evcil hayvanlar psikolojiyi olumlu yönde destekler

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evcil hayvanların bakım ve sağlıklarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. 

Yıldız, bu kez de evcil hayvanların insan psikolojisine yaptığı olumlu katkıyı anlattı. 

Yıldız'ın açıklaması şu şekilde: 

 Evcil Hayvanlarla Etkileşim Stres Hormonlarımızı Düşürür

Pandemi sürecinde toplumda ciddi oranda evde bahçede beslenen evcil hayvan sayıları arttı. Toplumdaki ciddi sosyal değişimler bu ihtiyacı ortaya koydu.Artık eskisi gibi komşuluk ilişkileri ,gidip  gelmeler Corona pandemisinden dolayı bitme noktasına geldi.
     Evcil hayvanlar ve akıl sağlığı ile ilgili araştırmalar, hayvanlarla sevişmenin ve oyun oynamanın strese bağlı hormonları azalttığını gösteriyor. Ve bu faydalar, bir evcil hayvanla sadece beş dakika etkileşime girdikten sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle, evcil hayvanlar anksiyete hastaları için çok faydalıdır.
Bir köpek veya kedi ile oynamak serotonin ve dopamin seviyemizi yükseltir. Bunlar sinir sistemini sakinleştiren ve rahatlatan hormonlardır. Evcil hayvanlarımızın sevimli davranışlarına gülümsediğimizde ve güldüğümüzde, bu "mutluluk hormonlarının" salınmasına yardımcı olur.
Evcil Hayvanlar ve Ruh Sağlığı: Stresi Düşürmek
Dahası, arkadaş canlısı bir köpekle etkileşim kurmak, stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürür. Ve vücutta stresi doğal olarak azaltan bir başka kimyasal olan oksitosin salınımını artırır. Bu yüzden hayvan destekli terapi çok güçlüdür.
Dahası, bir evcil hayvanı okşamanın duyusal eylemi kan basıncını düşürür. Bu nedenle stresi azaltır. Sonuç olarak, araştırmalar köpeklerin hiperaktif veya saldırgan çocukları sakinleştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Bir çalışmada, stresli bir grup yetişkine bir tavşanı, kaplumbağayı veya oyuncağı sevmeleri söylendi. Oyuncağa dokunmanın herhangi bir etkisi olmadı. Ancak tavşanı veya kaplumbağayı okşamak kaygıyı hafifletti. Ayrıca hayvanları özellikle sevmeyen insanlar bile faydalarını tecrübe etti.Yukarıda verilen örnekleri çoğaltmak mümkündür İnsanlar doğaya aittir.İnsanları  altın kaplama dört duvar içinde hapsetseniz de insanlar mutlu olmazlar .Doğa ve de doğayı oluşturan tüm güzelliklere insanların ihtiyacı vardır. Evcil hayvanlarda doğanın bir parçasıdır. Kendimizi ve de çocuklarımızı evcil  hayvanlardan uzak tutmayalım. Ruh sağlığımız için evcil hayvan avantajını uzmanlardan gerekli desteği alarak sonuna kadar kullanalım.   SAYGILARIMLA…

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER