Hayvancılığın geleceği bizim elimizde...

Eski Sakarya Veterinerler Odası Başkanı Mustafa Yıldız günümüzdeki ve gelecekteki hayvansal gıda üretimi ve bu konuda geleceğe yönelik yapılması gerekenleri yayınladığı yazısıyla bildirdi

Hayvancılığın geleceği bizim elimizde...

Veteriner Mustafa Yıldız günümüzde gelişmekte olan ülkelerin ve artan nüfusun hayvansal gıdaya olan ihtiyacı arttırdığı ve bu durumun iyi tespit edilerek yapılacak çalışmalarla hayvansal gıda ihracatında dünyada söz sahibi olunabileceğini aktardı. 

Ayrıca işsizliğe ve ülke içi ihtiyaca da değinin Veteriner Yıldız yazısında şu ifadelere yer verdi;

"Küresel tarımda insan sağlığı, geçim kaynakları ve çevre üzerinde derin etkileri olan bir devrim yaşanıyor. 

Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışı, kentleşme ve gelir artışı, hayvansal kaynaklı gıda talebinde büyük bir artışa neden olmaktadır. Milyarlarca insanın diyetlerindeki bu değişiklikler, birçok kırsal yoksulun refahını önemli ölçüde artırabilir. 

Hükümetler ve sanayi, tüketici talebini karşılayacak, beslenmeyi artıracak, onlara en çok ihtiyaç duyanlara doğrudan gelir artışı fırsatları getirecek ve çevresel ve halk sağlığı stresini hafifletecek uzun vadeli politikalar ve yatırımlarla bu sürekli devrime hazırlanmalıdır.

Bu stratejiyi gerek biz vatandaşlar gerekse devlet yetkilileri, geleceği planlarken yukarda paylaştığım doneleri herkesin dikkat etmesi önce kendi menfaatlerine sonra ülke menfaatlerine olumlu yönde etkileyecektir. Türk insanı gerekli önemi bu sektöre verirse dünyaya ihracat imkanı çok ve de gelecekte nüfus artışına bağlı olarak her geçen yıl ihracat kapasitesi artarak devam edecektir. 

Sektörle ilgili birçok yan sektör hayvansal üretime bağlı olarak gelişecektir. Paralelinde işsizliğin azalmasına ciddi anlamda katkıda bulunacaktır. İnsanımız  şehrin tüm olumsuzluklarından kurtulmuş olacaktır. Gerek çevre kirliliği ,gerekse ses kirliliği v.b. her türlü olumsuzluktan uzaklaşacak. Mutlu huzurlu bir yaşantısı olacak. Gelecekte ülkemize, halkımıza sağlıklı, mutlu  güzel günler dilerim."

banner3
YORUM EKLE