Hayvanları internet bilgileriyle tedavi etmeyin!

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvanların hastalıklarında internet bilgileriyle tedavi uygulanmasının tehlikelerini anlattı 

Hayvanları internet bilgileriyle tedavi etmeyin!

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evcil hayvanların hastalıkları ve tedavileriyle ilgili bilgilendirmelerine devam ediyor. 

Veteriner hekim Yıldız, bu kez de insan hastalıklarında olduğu gibi hayvan hastalıklarında da innternet bilgileriyle tedavi uygulamanın sakıncalarını anlattı. 

Yıldız'ın açıklaması şu şekilde:  


  İnternetin yaygınlaşması, hayatımıza hızlıca girmesi sonucu artık günlük her şeyi internetten bakarak değişik alanlarda günlük yaşantımızda uygulamalar yapıyoruz. Mozilla Foundation, 2019 yılı başında internette yayılan yanlış bilgi hakkında dünya genelinde 60 bin kişinin katıldığı küresel anket düzenledi. Katılımcıların yüzde 77'si internette dolaşan yanlış bilgiden çok veya aşırı derecede endişe duyuyor. Evdeki hayatımızı paylaştığımız kedi, köpek  ya da geçimimizi sağladığımız, inek, koyun, keçi  vb. hayvanlarımızın  hastalandıklarında tedavisi için internette araştırma yapıp tedavi etmeye çalışıyoruz. 
Sanki yakınlarımızda veteriner hekimi yokmuş gibi davranıyoruz. Bizdeki bir ata sözü şöyle der “Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder”. Sanırım atalarımız oldukça özetlemişler. Buna rağmen birçok vatandaşımız internetten toplamış olduğu ne olduğu beli olmayan doğru yanlış bir çok bilgiyle evcil hayvanları tedavi etmeye çalışıyor.
    Vatandaşlarımız veteriner hizmetlerini çok yakınlarında bulunan serbest veteriner hekimlerden çok kolay bir şekilde temin edebilirler. Ülkemizde dünyada en çok veteriner hekimi fakülteleri mevcut. Buna rağmen bir kısım insanımız internetten ne olduğu belli olmayan bilgilerle iyileşebilecek olan hayvanlarını maalesef öldürüyorlar. Bu gibi yanlış davranışlardan mutlaka uzak durmalıyız. İşi ehline teslim etmeliyiz. İşi ehline teslim ettiğimiz zaman iyileşebilecek canları kurtardığımız gibi ülke evcil hayvan kaynaklarını boşa harcamamış oluruz. SAYGILARIMIZLA….

banner3
YORUM EKLE