Kantini Olmayan Okul

Farklı ve özgün eğitim modeli ile ilimizin dikkat çeken eğitim kurumlarından biri olan Adabilim Okulları yeni eğitim dönemine de farklı bir uygulama ile girdi.

Kantini Olmayan Okul

Hatırlanacağı üzere Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıl okullarda kantin, büfe, çay ocağı gibi yerlerde satışı yapılacak gıda ve içecekleri güncelleyerek, bir genelge yayınlamıştı. Bu genelgeye göre, okul kantinlerinde satılamayacak gıdalar arasında kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi birçok ürün bulunuyordu.
 
Bu bağlamda Adabilim Okulları da okul içinde bu yıl hayata geçirdiği yeni bir uygulamayla bilindik kantin formatının dışında nezih bir kafeterya görüntüsüne kavuşturduğu ve “arka bahçe” adını verdiği yeni bir yer mekan dizayn etti. Buradaki kek, kurabiye, supangle gibi ürünlerin tamamına yakını okulun yemekhanesinde aşçılar tarafından yapılarak öğrenci ve velilerin hizmetine sunuluyor. Ambalajlı hiçbir ürün satılmıyor. Raflarında su, çay ve ayran haricinde içerisinde gazlı ve katkı maddesi barındıran hiçbir içecek satılmıyor.
 
Adabilim İlköğretim Okulu Müdürü Selim Kondakcı “İlköğretim ve ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda enerji yoğunluğu yüksek atıştırmalıkların ve içeceklerin, hızlı-hazır besinlerin tüketim sıklığı ve miktarındaki artışın sağlık besin seçimi ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalık ve risklerini artırdığı uzmanlar tarafından sürekli belirtiliyor. Milli Eğitim de bu minvalde çeşitli genelgeler yayınlayarak birtakım kısıtlamalar getirmişti. Fakat biz okul olarak uygulamada halen daha bazı sıkıntıların devam ettiğini gözlemledik” dedi.
 
Sağlıklı beslenme kültürünün de eğitimin bir parçası olduğunu ifade eden Kondakcı “Bunun üzerine kalıcı bir çözüm elde etmek adına idarecilerimizle aldığımız ortak kararla kantinimizi okulun arka bahçesine “arka bahçe” adıyla daha modern ve öğrencilerimizin sağlık koşullarını dikkate alarak ürün çeşitliliğini oluşturduğumuz bir mekân oluşturduk. Başlangıçta şaşkınlık yaşasalar da bu uygulamadan hem velilerimiz hem de öğrencilerimiz çok memnun kaldı. Artık velilerimiz de biliyorlar ki öğrencimiz Adabilim’de ne tüketirse tüketsin sağlıklı olanı tüketiyor olacak ” dedi.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE