Özgürlüğe koşu

Akyazı'da çoban köpeklerinin saldırması sonucu köylülerin yaralı olarak bulduğu kurt yavrusu doğaya geri döndü 

Özgürlüğe koşu
HABERİN GALERİSİ
O kurt doğaya salındı

O kurt doğaya salındı

sakaryayenihaber.com - 
5 Haziran'da Akyazı'ya bağlı Yörükyeri Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, çoban köpeklerinin yaraladığı bir kurt yavrusu buldu. 
Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Sakarya Şube Müdürlüğü ekipleri ihbar üzerine bölgeye giderek kurt yavrusunu teslim aldı. 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait Ormanya'ya gönderilen kurt yavurusunun tedavisi yapıldı. 

Ormanya'ya 4 kilo 200 gram olarak gelen kurt yavrusu, biyolog ve veteriner eşliğinde uygulanan özel beslenme programı ve rehabilitasyon süreci sonunda 17 kilo 500 gram ağırlığına ulaştı. 

Özel bir alanda süren rehabilitasyon süreci boyunca kurt için doğada ihtiyacı olabilecek yaban yetenek ve davranışlarını geliştirebilmesi için özel kurgu ve uygulamalar gerçekleştirildi.

Kimlik bilgileri ve tedavi süreciyle ilgili bilgilerin yer aldığı mikroçip yerleştirilen kurt, sağlıklı bir yetişkin olarak Sakarya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Ormanya Yaban Hayatı Koruma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ekipleri tarafından doğal yaşam alanına salındı. 

Doğaya salınmadan önce karma aşı ve diğer koruyucu hekimlik uygulamaları yapılan kurttan, ileride araştırma ve çalışmalarda kullanılabilmek üzere kıl ve doku örnekleri alındı. 
Rehabilitasyon süreci de tamamlanan kurt bugün doğaya salındı. 
Artık genç bir kurt olan yabani hayvan kafesinden salındığı gibi ormanlık alana koştu. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 12:49
banner3
YORUM EKLE