Sakarya'daki Türkmen öğrencilerle anlamlı buluşma

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Ahıska Öğrenci Topluluğu ile Suriye ve Irak Türkmen Öğrenci Topluluğu işbirliğinde düzenlenen yemek programına katıldı.

Sakarya'daki Türkmen öğrencilerle anlamlı buluşma

Yurtdışından gelerek Sakarya Üniversitesinde öğrenim gören Türk soylu öğrenciler tarafından Donatım Park’ta düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte; Merkez Valisi Orhan Alimoğlu, İl Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ, Cumhuriyet Başsavcıcısı Lütfi Dursun, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kurucu Rektörü Tarihçi ve İlahiyatçı Prof. Dr. Azmi Özcan, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Jandarma Komutan J. Albay Cengiz Yiğit, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, Türk Ocakları Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürsoy Alagöz, AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir ve davetliler katıldı.
“Yöresel Şarkılar Seslendirdiler”
Sakarya Büyükşehir Kent Orkestrası üyeleri eşliğinde yöresel şarkıların seslendirildiği programda Türk soylu öğrencilerden Ahıska Türkleri Temsilcisi Hırza Mavlyudov, Suriye-Türkmen Öğrenci Temsilcisi Hüsem Mehli ve Irak Öğrenci Temsilcisi Nilüfer Kemali birer konuşma yaparak, geleneksel hale getirdikleri yemeğe başta Sayın Valimiz olmak üzere katılan herkesle bir arada bulunmaktan onur ve şeref duyduklarını, kendi ülkelerinin yer aldığı Gönül Coğrafyasından Türkiye’ye gelerek eğitim alıp Türk-İslam davasına hizmet etmek istediklerini, ülkemizde gördükleri manevi değerler ile teorik ve pratik bilgileri, kendi ülkelerinde en iyi şekilde yaşatacaklarına inandıklarını belirttiler.
“Türk-İslam Coğrafyasının Çocuklarıyız”
Daha sonra bir konuşma yapan Türk Ocakları Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürsoy Alagöz, salonda bulunan herkesin büyük bir Türk-İslam Coğrafyasının çocukları olduğunu, aynı soyun torunları olduklarını, Türkiye’de ve özellikle Sakarya’da yaşamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, katılımlarından dolayı Sayın Valimiz başta olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.
“Yüreği Tüm Dünya İçin Çarpan Nesiller Lazım”
Millet olarak öncelikle iki unsura mutlaka sahip çıkmak zorunda olduğumuzu belirten Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kurucu Rektörü Tarihçi ve İlahiyatçı Prof. Dr. Azmi Özcan, bunlardan birisinin devletimiz, birisinin de vatanımız olduğunu, onlar olmasa bizlerin var olamayacağını, bu iki değerin kıymetini gelecek nesillere ulaştırmak adına bu tür faaliyetlerin çok önemli olduğunu, buradaki gençlerimizin kimliklerini ve değerlerini iyi bir şekilde kavrayıp, yüreği bütün dünya için çarpan bir nesil olarak dünyanın değişik coğrafyalarına bu duyguları taşıyacaklarını, bu gençlerimize gölge olan, onlara kol-kanat geren herkese şükran ve minnet duyduklarını söyledi.
“23 Milyon Metrekarelik Gönül Coğrafyamız Var”
‘Bu akşam burada gönül coğrafyamızın, kültür coğrafyamızın değişik yerlerinden gelerek aramızda bulunan, misafir olarak görmediğimiz, birlikte ev sahipliği yapmış olduğumuz kardeşlerimizle aynı ortamda bulunmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum’ diye sözlerine başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün her ne kadar 780 bin kilometrekarelik bir alana sahip olsak da, tarihte 23 milyon kilometrekarelik bir alanda hüküm sürmüşüz, her türlü hesabını tutup, sorumluluğunu da üstlenmişiz. Bugün o coğrafyalarda yine gönül bağımızı, kültür bağımızı, tarih bağımızı güçlü tutmak istiyoruz. Anadolu bizim son sığınağımız, ancak dünyada birçok coğrafyanın da umut kaynağıdır. Nerede bir sıkıntı olursa sığınılacak en büyük liman olarak burası görülüyor, biz bundan dolayı mutluyuz, bunu bize verilmiş bir görev, bir misyon, bir vizyon olarak devam ettirmeye çalışıyoruz.
“Şehrimize Zenginlik Katıyorsunuz”
Sakarya’mızdaki üniversitelerimizi Birleşmiş Milletler gibi görüyoruz, her coğrafyadan insanımız var, değişik yerlerden gelerek burada uyum içerisinde, birlik-beraberlik içerisinde eğitimlerini tamamlamaya çalışan kardeşlerimiz var. Bizler bu yönüyle de Sakarya’mız ve üniversitelerimizin bu başarılarıyla da övünüyoruz. Sizler bu şehre de bir zenginlik katıyorsunuz, nitelikli insan gücü olarak bu şehrin de kültüründe olumlu tesirler oluşturuyorsunuz. Bu gibi programlarla bir araya gelmemiz, birbirimizi tanımamıza, daha da yakınlaşmamıza vesile oluyor. Anadolu’nun yetiştirdiği en büyük filozoflardan Yunus Emre, ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz’ diyor. Bu birliktelikler İnşallah birbirimizi tanımamıza, birbirimizi sevmemize vesile olacak, dünyanın ihtiyaç duyduğu barışın da nüvesi, çekirdeği burada yeşerecek, buradan dünyaya ulaşacak diye umut ediyoruz.
“Bu Dünya Hepimize Yetecek Güce Sahip”
Dünya zor zamanlardan geçiyor, bölgemiz sıkıntılı, haliyle bu durum ülkemize de sirayet ediyor. Bütün temennimiz, dileğimiz bu sıkıntıların aşılarak hepimize rahat ve huzur için yeterli olan bu dünyada, daha güzeli birlikte yakalayabilmektir, bunun için de güçlü bir işbirliğine ihtiyacımız var. Önce gönül dostlarımızla, kültür dostlarımızla yapacağımız işbirliği, sonrada bütün dünya insanlarıyla yapacağımız işbirliğiyle bunu da gerçekleştireceğimize inanıyorum” dedi.
Programa katılan davetliler ve öğrenci topluluklarının üyeleri ile bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, böyle bir program tertip ettikleri için Türk soylu öğrencileri kutladığını belirterek, hem derslerinde hem de hayatlarında başarılar dilediğini ifade etti.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hussam mahli
Hussam mahli - 1 yıl Önce

Çok guzel bir duğu tum büyüklerime teşekkür ediyorum desteklerinden dolayı

SIRADAKİ HABER