Sakarya’yı hiç böyle gördünüz mü? 67 yıl önce…

Ünlü film yönetmeni, yapımcı ve senarist Atıf Yılmaz Batıbeki’nin 50’li yıllarda bir bölümünü Sakarya’da çektiği filmi görenlere nostaljiyi yeniden yaşatıyor. 

Sakarya’yı hiç böyle gördünüz mü? 67 yıl önce…

Atıf Yılmaz Batıbeki’nin yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı Aşk Istıraptır filmi 67 senece önce kayda alındı. Filmin içerisinde Sakarya’da çekilmiş sahnelerde yer alıyor. Özellikle tren istasyonunda  Adapazarı tabelasını görenlerde nostaljiyi canlandırıyor.

Aşk Istıraptır(1953)

Filmde, nişanlı bir kadının başka bir adama âşık olması konu edinir. Nermin, babası ölünce Adapazarı’nda yaşayan amcasının yanına yerleşir. Burada amcasının oğlu Kemal ile tanışır. Nermin ve Kemal evlenmek için hazırlıklara başlar. Nişanlarının yapıldığı gece Nermin, Kemal’in en yakın arkadaşı Haluk ile tanışır. Kemal, nişanın ardından Nermin’i Haluk emanet ederek tahsilini tamamlamak üzere İstanbul’a gider. Kemal’in yokluğunda Nermin ile Haluk yakınlaşır ve birbirlerine âşık olurlar. Bir plân yaparak birlikte İstanbul’a kaçarlar. Ancak Nermin’in Haluk’la kuracağı yeni hayat, sorunları da beraberinde getirecektir.

Aşk Istıraptır filmi oyuncuları; Muzaffer Tema, Ayten Alpman, Memduh Ün, Temel Karamahmut, Muazzez Arçay, Nurhan Nur.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER