Şehrin taze kahve dükkanı

Cumhuriyet döneminden önce kurulmuş günümüze kadar süre gelen taze kahve dükkanı Tanyeri Kuru Kahvecisi, Adapazarı’nda 3 nesildir kahve severleri kahve ile buluşturuyor.

Şehrin taze kahve dükkanı

sakaryayenihaber.com- Merve Kurtulan

Türk kahvesi üreticisi bir dükkan olan Tanyeri Kuru Kahveci işletmecisi Erkan Tanyeri bu dükkanın ve mesleğin 3. nesil temsilciliğini yapıyor. Cumhuriyet Dönemi’nden önce Adapazarı’nda 1918 yılında kurulan ve günümüze kadar aynı yerde taze kahve severleri kahve ile buluşturuyor.

Erkan Tanyeri Geleneksel yeme-içme kültürümüzde önemli bir yer kaplayan Türk Kahvesi’nin taze olarak tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.  Tanyeri “Dükkanımız sadece taze kahve üzerinedir. Müşterilerimizin bizi en çok tercih etmesinin sebebi ise taze kavrulmuş ve çekilmiş olmasıdır.” dedi.

LÜK GÜNLÜK TAZE KAHVE

Taze kavrulmuş ve çekilmiş olması Türk Kahvesinin esas tadını oluşturduğunu vurgulayan Tanyeri “Yeni kavrulmuş ve çekilmiş kahve taze kahvedir. Bizde bunu burada sağlıyoruz. Kahve çekirdekleri burada kese kâğıdı ile günlük olarak buluşuyor. O an yeni bir şekilde kavrulup öğütülüyor ve çekiliyor. Böylece Türk kahvesinin gerçek tadını ortaya koymuş oluyoruz” diye konuştu.

‘DAMAK TATLARINA GÖRE KAHVELER’

Kahve çekirdeklerinin aromasının yetiştikleri coğrafyanın özelliklerinden aldığını söyleyen Tanyeri “Kahvenin anavatanı Habeşistan’dır. Daha sonra kâşif denizcilerin, kahve bitkisini Güney Amerika ve Asya’ya taşımasıyla hepsinin kendi yetiştiği coğrafyaya, toprağa göre aldığı lezzetleri farklı bir şekilde oluşuyor.” bilgisini verdi. Genel olarak Türk kahvesi az orta ve koyu kavrulmuş olarak satıldığını dile getiren Tanyeri “Geleneksel olan ve en çok tercih edilen orta kavrulmuş Türk Kahvesidir” dedi.  Tanyeli,” Bunun yanı sıra biz ortanın üstü koyu kavrulmuş, ortanın biraz altı az kavrulmuş gibi ince seçeneklerimiz var. Müşterilerimiz buna ilgi gösteriyor. Çünkü buna göre midesine dokunan az kavrulmuş tercih edebiliyor. Standart olan orta kavrulmuştur ama biz burada farklı damak tatlarına ve isteğe göre taze kahveler sunuyoruz.”

GELENEKSEL YÖNTEMLER

İşletmenin ismi ise ilk kurulduğu gün sabahları gün ışığını alması üzerine Tanyeri konulmuş. Soyadı kanunu ile birlikte ise Tanyeri soyadını almışlar.  Büyük baba mesleğini aynı yerinde devam ettirdiğini söyleyen Tanyeri, “Kullandığım kavurma makinesi 70- 80 senelik. Geleneksel yöntemlerle hala kahvemizi kavurup çekiyoruz.” dedi.

KAHVEDEN KAHVEYE

Müşterilere taze kahve lezzetini sunmaya devam eden Erkan Tanyeri “Müşteri kahvesini bizden taze bir şekilde az ama sık sık alıyor. Kahveden kahveye diye eski bir tabir vardır yani müşteri kahveyi az az alacak ki ertesi gün için bir daha taze kahve almak zorunda kalacak. Bu da kahvenin bayatlamasını engelliyor. Biz Adapazarı’nda kahve severlere taze kahve hizmeti vermeye geçmişten günümüze devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.    

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 11:25
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER