Vali Nayir gönüllü gençlere Sakarya'yı anlattı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Damla Projesi kapsamında İlimize gelen 47 gönüllü genç, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret ettiler.

Vali Nayir gönüllü gençlere Sakarya'yı anlattı

Çeşitli İllerden proje kapsamında Sakarya’ya gelen gençlerimiz ile ülkemizde okuyan misafir öğrencileri Valilik Toplantı Salonunda ağırlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm gençlerle tek tek tanışarak bir süre sohbet etti.

“Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri Yapılıyor”
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Sebahattin Karakoç, Serdivan Gençlik Merkezi Müdürü Yavuz Çangır ve Sakarya Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Kamile Yüzer Bal’ın da eşlik ettiği ziyarette projeye dair bilgiler veren Proje Koordinatörü Emre Fatih Özdemir, 2014 yılından buyana sürdürülen bu projenin gönüllülük esasına dayandığını, gönüllü olarak projeye dâhil olan gençlerin farklı yerlerdeki, farklı bölgelerdeki yüreklere dokunmalarını ve ülkemizin güzelliklerini görmelerini amaçladıklarını, herhangi bir maddi karşılık beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve genel olarak toplum yararına sosyal faaliyetler gerçekleştirmek için bir arada olduklarını, Sakarya ve ilçelerinde aile ziyaretleri, tarihi mekânlara ziyaret ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Sakarya Her Alanda Gelişmiş Bir Şehirdir”
Böylesi yararlı ve önemli bir projeye gönüllü olarak dâhil olan gençleri İlimizde görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sakarya’mız Doğu Marmara'da yer alan ve artıları fazla olan bir yer, doğal güzellikleri olan bir yer, zenginlikleri olan bir şehirdir. Eski tarihlerden buyana gelişmiş bir tarımı olduğu gibi, hem büyük sanayi şehirlerine hem limanlara yakınlığı dolayısıyla tercih edilen bir sanayi merkezi konumundadır. Turizm açısından da bakıldığında yine İlimizin artıları çok fazladır. Sakarya Nehri, Sapanca Gölü, ormanlarımız, yaylalarımız, Karadeniz kıyısındaki ilçelerimiz çok miktarda turist çeken yerler arasındadır. İklim olarak bakıldığında İlimiz hem çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesine müsait hem de turizme hizmet edebilecek bir yapıya sahiptir. Nüfus olarak baktığımızda Türkiye'nin dört bir tarafından ve aynı zamanda geçmişte Kafkaslardan Balkanlara kadar çok değişik coğrafyalardan göç almış bir şehirdeyiz.

“Sakarya Türkiye’nin Özetidir”
Farklı milletlerin huzur içerisinde bir arada yaşaması ile Sakarya’mız Türkiye'nin bir özetidir diyebiliriz. Sakarya'mızın hem zenginlikleriyle hem de uyum ve huzur şehri oluşuyla övünüyoruz. Sizler de kaldığınız bu süre içerisinde bunları kısmen görmüşsünüzdür, göreceksinizdir. Yüzde 43’ü orman olan bir şehir, ancak yeşillik oranı yüzde 43'ten daha fazladır. Fındık yetiştirilen alanları orman saymıyoruz, diğer meyve ağaçlarının kapsadığı alanlar, fındıklık alanlar da dâhil edildiğinde, daha da yüksek bir oranda yeşile sahip olduğunu görebiliyoruz.

“İnsanları Mutlu Edip, Mutlu Olacaksınız”
Sizlerin bir taraftan öğrenim görürken, bir taraftan da bu tür bir sosyal faaliyet içerisindeki çalışmalarla çok güzel şeyler kazanacağınıza inanıyorum. Hem farklı yerlerden gelen arkadaşlarınızla bir arada kalarak sosyal ilişkileriniz gelişmiş olacak hem de ülkemizin değişik yerlerini gördüğünüzde bu zenginliğe dayalı olarak kendinize olan güveniniz de artmış olacaktır. Bakanlığımızı ve Genel Müdürlüğümüzü bu konuda tebrik etmek istiyorum, yeni yerleri görmek, yeni dostluklar edinmede sizlere bir fırsat tanıması açısından güzel bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Gelecekte kendi imkânlarınızla gidebileceğiniz yerler olur, ancak böylesi arkadaşlıkları ve ortamı bulmak her zaman nasip olmuyor. Rehberleriniz ve önderleriniz size hem bu coğrafyayı tanıtacak hem de gittiğiniz yerlerdeki insan ilişkilerini, Sevgi Evleri, Huzur Evleri gibi yerlerde devletin insanına olan ilgisini, şefkatini görüp, orada yürütülen faaliyetler konusunda bilgi sahibi olmanıza katkı sağlayacaktır, işte bu büyük bir mutluluktur. Elbette sizlerin de muhakkak katkılarınız olacaktır, bu katkılar da sizlere ömür boyu unutamayacağınız anılar bırakacaktır.

“Anadolu Coğrafyası Sevgi Coğrafyasıdır”
Anadolu’muz tanıdıkça, bilindikçe insanına güven veren bir yapıya sahiptir. Değerlerimizi bilmediğimiz zaman, birçok şeyi çok şeyi yok sayıyoruz. Hâlbuki tarihi güzellikler, kültürel güzellikler, doğal güzellikler olarak ve sanayimiz, ticaretimiz olarak bakıldığında çok büyük bir zenginliğe sahibiz. Her birinizin yaşadığı şehirde de buna benzer örnekler mutlaka vardır, oralar da tarihi güzellikler, doğal güzellikler barındırıyordur. Sizler, oraların tanıtılmasında öncü olun, arkadaşlarınıza da ilinizdeki doğal, tarihi, kültürel ve sanatsal güzelliklerden bahsedin.

“Gençler Konusunda Yanıldığımızı 15 Temmuz’da Anladık”
Bizim her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Osmanlıdan sonra bizi bu topraklardan söküp atmak isteyenlere karşı, büyük mücadelelerle Osmanlının küllerinden doğan yeni bir Cumhuriyeti ortaya çıkarabilmişiz. Bugün de aynı durum devam ediyor, bizi bu topraklardan koparmak isteyenler bitmediler. Bu topraklarda birlik ve beraberlik ruhunun devam etmesi lazım. Bu vatan için can verecek bir neslin devamlı var olması gerekiyor. Eğer bizler Şehitlik ve Gazilik ruhunu yitirirsek, geleceğe güvenle bakamayız.

Son yıllarda gençlerimizin bu değerlere önem vermediğini düşünüyorduk, ancak 15 Temmuz’da milli iradeye sahip çıkan bir gençliği görmüş olduk. 15 Temmuz ihanetinin karşısında en dik duran gençlerimiz oldu. 250 Şehidimiz ve binlerce Gazimiz içerisinde azımsanmayacak sayıda gençlerimiz var. Hain darbe girişiminde bizler gençler hakkında yanıldığımızı görmüş olduk, gençlerimiz de yeniden güven tazeledi diyebiliriz. Bu coğrafyada yaşamanın bedeli olan ve Malazgirt’ten, Çanakkale’den, Dumlupınar’dan terörle mücadeleye kadar Şehitlerimiz olduğu gibi, 15 Temmuz’da da Şehitlerimiz ve Gazilerimiz oldu. Öyle görünüyor ki, bundan sonra da Şehitler Tepesi boş kalmayacak. Eğer o tepeyi boş bırakma gibi bir niyetimiz olursa, bizi bu toraklardan söküp atarlar. Bizler inancımızın getirdiği bir mutluluk ve huzur duygusu içerisinde, Şehitlerimizin en yüksek mertebelere, rütbelere ulaştıklarını biliyoruz. Bu ruhu da yaşatmaya çalışıyoruz.

“Sakarya Kutsalın İfadesidir”
Biz kutsalımızı ifade ederken hep, ‘Vatan, Millet, Sakarya’ deriz. Milli birliğimize ait ruhun yaşatılmasında büyük bir anlam taşıyan Sakarya’nın İlimize isim olarak verilmesinden dolayı da gururluyuz.  Türkiye’nin 7’sinden 70’ine, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına kadar herkesin, birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğine inanıyoruz. Bu coğrafyanın yetiştirdiği en büyük filozoflardan Yunus Emre’nin dediği gibi, ‘Bizler de önce tanış olacağız, işi kolay kılacağız, seveceğiz, sevileceğiz ve en sonunda da hoş bir seda bırakıp bu dünyadan ayrılacağız” dedi.

Ziyaretin sonunda gençlerden Sakarya’da yaptıkları faaliyetleri de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, hepsine projeye katkılarından dolayı teşekkür ederek, yaşamlarında da başarılar diledi.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE