Yarın Mevlid Kandili... 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum gecesi dolayısıyla kutlanan Mevlid Kandili, bu sene 8 Kasım Cuma gününe denk geliyor 

Yarın Mevlid Kandili... 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum günü olan, Hicri takvimde Rebiülevvel ayının 12. gecesi Mevlid Kandili olarak kutlanıyor. Mevlid Kandili bu sene miladi takvime göre 8 Kasım Cuma gününe denk geliyor. 
Mevlid Kandili dolayısıyla ilimizdeki camilerde de programlar düzenlenecek. 

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir. Mevlid, Türkçe karşılığı ile "doğum zamanı" anlamına gelmektedir. İslam dininin kurucusu Hazreti Muhammed'in doğum gecesi olan Mevlid Kandili, aynı zamanda Hicri takvimde Rebiülevvel ayının 12. gecesidir.

Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebî'ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

Âdem aleyhisselam ve her şey, Onun şerefine yaratılmıştır. Arş ve gökler, Cennetler üzerine, mubarek ismi yazılmıştır. Ona Muhammed adını, dedesi Abdülmuttalib koydu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, herkesin Onu medhedeceğini rüyada görmüştü. Muhammed, çok medholunan demektir.

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshabına ziyafet verir, dünyaya teşrif ettiği ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir, halife iken, mevlid gecesinde, Eshab-ı kiramı toplayıp, Resulullah efendimizin dünyaya teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21